Podľa odborníkov vonné sviečky sú ešte škodlivejšie pre naše zdravie ako cigaretový dym
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Škodlivé ovzdušie na Slovensku
SLOVENSKO / Vonné sviečky síce naplnia miestnosť rôznymi príjemnými vôňami, ale môžu uškodiť vášmu zdraviu. Štúdia odhalila, že ich horenie vplýva na kvalitu vzduchu v interiéri a môžu byť škodlivejšie ako pasívne fajčenie. Informáciu priniesol portál dailymail.co.uk.
Podľa štúdie pri horení vonných sviečok vzniká zmes chemických látok, vrátane toxických plynov ako oxid uhoľnatý, oxid siričitý či oxidy dusíka. Vdychovanie týchto prchavých zlúčenín môže spôsobiť kašeľ, kýchanie a podráždenie očí a zhoršiť príznaky astmy. Informáciu priniesol portál dailymail.co.uk.
škodlivé plyny môžu byť rakovinotvorné
Ako napísal doktor Mishra a doktorka Cogginsová v časopise The Conversation, z dlhodobého hľadiska to môže viesť k vyššiemu riziku srdcových ochorení, rakoviny pľúc a chronickej bronchitídy. Koncentrácia častíc z vonných sviečok, ktoré vdychujeme, môže byť 15-násobne vyššia ako predpísaný limit Svetovej zdravotníckej organizácie.
V jednej zo štúdii merali kvalitu vzduchu v 14 domoch 24 hodín pred a po vykonaní zmien zameraných na zlepšenie energetickej účinnosti domu. V každom dome výskumníci merali koncentrácie piatich znečisťujúcich látok, ktoré sa môžu dostať do krvi a preniknúť hlboko do pľúc. Môžu ich vypúšťať motory vozidiel, pálenie dreva a fajčenie.
Výsledky odhalili, pálenie sviečok, fajčenie a blokovanie vetracích otvorov na stenách, môžu mať nepriaznivý vplyv na kvalitu vzduchu v interiéri. Predpokladá sa, že častice, ktorá sa v interiéri následne šíria, spôsobujú v pľúcach zápal, ktorý môže aktivovať spiace, škodlivé bunky, čo môže viesť rakovine.
Týka sa to aj vonných tyčiniek
Vonné tyčinky podľa štúdie produkujú približne štyrikrát viac škodlivých častíc ako cigarety. Obyvatelia sa vystavujú týmto škodlivým látkam pri horení vonných sviečok v malých kúpeľniach, spálňach a zle vetraných priestoroch. Odborníci radia, že spaľovanie sviečok vo väčšej miestnosti s otvorenými oknami môže pomôcť znížiť škodlivé účinky. Pre zistenie všetkých zdravotných rizík je však potrebné vykonať podrobnejší výskum.