Kritická situácia v zdravotníctve: Lekári naďalej trvajú na výpovediach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Situácia v zdravotníctve je naďalej kritická. K jej upokojeniu vyzývajú vládu i lekárov aj sociálni partneri - zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov. Lekári naďalej trvajú na výpovediach od prvého januára. Za znepokojivý označili návrh vlády, ktorým chce v prípade mimoriadnej situácie povolať lekárov do služby.
Patová situácia medzi lekármi a vládou naďalej pokračuje. Touto témou sa zaoberala aj tripartita - sociálni partneri. To znamená, že zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov sa dohodli, respektíve prijali stanovisko, ktoré hovorí o tom, že by mal nastať dialóg medzi vládou a zdravotníkmi, aby sa táto situácia s výpoveďami lekárov vyriešila čím skôr. Zároveň zástupcovia zamestnávateľov hovoria o tom, že v žiadnom prípade nemôže byť ohrozená zdravotná starostlivosť ľudí.
"Podporujeme legislatívne kroky vlády, ktoré pripravila minulý týždeň v nedeľu. Každý manažér si musí byť vedomý, že ak nastane krízová situácia, musí mať nástroje na to, aby takúto krízovú situáciu vedel riešiť a mal aj plán B," uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky Rastislav Machunka.
Čo sa týka ďalších rokovaní, tak na ministerstve zdravotníctva zasadala Odvetvová hospodárska a sociálna rada rezortu zdravotníctva, kde sa tiež stretli zástupcovia nemocníc, taktiež samospráv. Ide o šesť bodov, ktoré prečítal minister zdravotníctva Kamil Šaško a v rámci tých šiestich bodov sa hovorí o tom, že čím skôr by sa mal nájsť konštruktívny dialóg medzi vládou a zdravotníkmi. "Členovia odvetvovej, hospodárskej a sociálnej rady v rezorte zdravotníctva sú pripravení pomôcť k dosiahnutiu úspešného výsledku rokovaní medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a LOZ," informoval minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).
"Návrh riešenia zo strany vlády, ktorý bol prijatý, aby boli nejaké nútené práce pre lekárov, chod slovenského zdravotníctva nezabezpečí. A keby aj, tak dokedy. Je to pre nás neakceptovateľná situácia," povedal predseda LOZ Peter Visolajský. Celkovo hrozí to, že od budúceho roka by malo skončiť v nemocniciach vyše 3300 nemocničných lekárov.