Polícia upozorňuje na uvoľnenie parkovacích miest pre ľudí so zdravotným postihnutím
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Chceš ich výhody? Zober si potom aj ich problémy! S týmto sloganom sa polícia aj tento rok snaží upozorniť na rešpektovanie potrieb ľudí so zdravotným postihnutím. Žiaľ stále sa nájde veľa šoférov, ktorí sa postavia na vyhradené miesta. Za takéto parkovanie pritom hrozí odobratie vodičského preukazu až na dva roky.
Parkovanie na ZŤP
Pokiaľ pod dopravnou značkou s vozičkárom parkuje auto, znamená to len dve veci. Že majiteľ vozidla je vlastníkom parkovacieho preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím, alebo ide o vodiča ignoranta.
Zdravotne znevýhodnení sa s obsadenými miestami stretávajú často
Práve teraz, v predvianočným obdobím, ktoré je spojené s nákupným ošiaľom a preplnenými parkoviskami polícia upozorňuje na dodržiavanie oprávnenosti státia vozidiel na vyhradených parkovacích miestach. Ale vodiči, ktorí majú právo stáť na takýchto vyhradených miestach, sa počas celého roka, takmer na dennej báze stretávajú s vodičmi, ktorí im miesta blokujú. "Stretávam sa s tým pomerne bežne, niekoľkokrát do mesiaca, hlavne na miestach, ktoré sú vyhradené pre širokú verejnosť, to znamená, že nie pre konkrétnu ŠPZetku, ale v podstate iba pre držiteľov parkovacích preukazov," priblížil Martin Dait, vlastník parkovacieho preukazu.
Vodiči majú aj falošné preukazy
Väčšinou títo vodiči nemajú povolenie alebo ho majú, ale osoba na ktorú je preukaz vydaný sa v aute nevezie. Často sa policajti stretávajú aj s prípadmi, keď vodiči predložia falošný preukaz. "Evidujeme aj prípady, kedy vodiči motorových vozidiel stáli na miestach pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a na výzvu polície sa preukázali dokladmi, ktoré u policajta vyvolali podozrenie o pravosti. Ak sa po preverení tohto preukazu potvrdí porušenie pravidiel zákona o cestnej premávke závažným spôsobom, je policajt oprávnený takýto vodičský preukaz zadržať," informovala Zuzana Hrabovská, hovorkyňa PPZ.
Výhovorky nepomôžu
Vysoké pokuty a odobratie vodičského preukazu hrozí aj vodičom, ktorí pri kontrole budú tvrdiť, že si výrazné označenia nevšimli. Pokute do 300 eur a odobratiu vodičského preukazu až na dva roky sa pravdepodobne nevyhnú. Mestská polícia môže za nezákonné parkovanie na mieste vyhradenom pre zdravotne ťažko postihnutú osobu uložiť pokutu do výšky 150 eur.
"Samotný preukaz osoby so zdravotným znevýhodnením neoprávňuje parkovať na vyhradenom mieste. Je nevyhnutné vlastniť parkovací preukaz. V tomto roku sme doposiaľ za neoprávnené parkovanie na boxoch vyhradených pre osoby so zdravotným znevýhodnením riešili 2 294 vodičov," uviedla Barbora Krajčovičová, hovorkyňa MSP Bratislava.
A to hovoríme len o počte vodičov - ignorantov v hlavnom meste. To znamená, že stále sa žiaľ nájdu na Slovensku tisíce vodičov, ktorí sa na vyhradené miesto postavia. "Tí šoféri častokrát vedia, že kde zaparkujú a kašľú na to, či ja potrebujem niekde zaparkovať alebo nie. Tie vyhradené miesta sú aj širšie, to znamená, že ja nemôžem zaparkovať inde, na nejakom užšom parkovacom mieste, pretože si neviem potom vybrať invalidný vozík, takže ja potom tie autá blokujem alebo musím ísť niekam úplne mimo," dodal Martin Dait.