Jasno
Bratislava
Lucia
13.12.2024
Hospice bojujú o prežitie: Pomoc neprichádza a čas sa kráti
Zdielať na

Hospice bojujú o prežitie: Pomoc neprichádza a čas sa kráti

SLOVENSKO / Hospice naďalej bojujú za svoju záchranu. Od nového roka totiž hrozí, že niektoré zaniknú, hoci už dnes ich máme nedostatok, pre zvyšujúce sa náklady je ich ďalšie fungovanie otázne.

​Vyššie náklady, rovnaký plat

"U nás v Trenčíne stojí hospic dvadsať rokov, teda budúci rok to bude dvadsať, je kritická situácia," hovorí Mária Dohňanská, primátorka. "Navyšujú sa náklady, a vyššie mzdy zdravotníkov sa ale nedostali na naše účty," tvrdí Alena Kollárová, Asociácia hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska.

"Už pred dvoma rokmi u nás energie stúpli z nejakých 27 tisíc na 130 tisíc eur, 4-5 násobne vyššie," oznamuje Pavol Vilček, riaditeľ Spišskej katolíckej charity. Aj takáto je realita v mnohých hospicoch po celom Slovensku, kde sa zdravotníci starajú o ľudí so závažným ochorením, ktorí sa už nemôžu liečiť doma. Ich financovanie vraj zaostáva dlhodobo.

"Cena je sto eur za ošetrovací deň,"
informuje Kollárová. "Sto eur nám nekryje tú kvalitu, ktorú máme poskytovať, ktorú nám štát v podstate určuje," vysvetľuje Dohňanská.

​Niektoré hospice môžu zaniknúť

V pláne obnovy sa Slovensko zaviazalo, že v najbližších rokoch vznikne vyše 200 hospicov, no ak sa situácia nezmení, niektoré môžu zaniknúť. "Ak sa to nezmení, my nebudeme môcť vlastne hospicových pacientov ošetrovať," hovorí Kollárová.

Zástupcovia hospicovej a paliatívnej starostlivosti hľadali tentoraz riešenie priamo u kompetentných - na ministerstve zdravotníctva. Ich požiadavky sú jasné. "Cena za ošetrovací deň 230 eur, a zrušenie limitov zo strany zdravotných poisťovní," objasňuje Kollárová.

Zdravotné poisťovne sa zhodujú na tom, že navýšenie cien na ošetrovací deň je regulované Ministerstvom zdravotníctva, ktoré je teraz na ťahu. "Ministerstvo zdravotníctva SR intenzívne rieši situáciu v hospicoch. K danej problematike sa uskutočnili stretnutia so zástupcami hospicov a hľadáme riešenie," stanovisko vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ministerstvo chce situáciu riešiť

"Ministerstvo vníma naliehavosť našej situácie a chce ju riešiť, musí si ale tú situáciu vnútorne rozanalyzovať," informuje Kollárová. Čas sa ale kráti, situáciu je potrebné riešiť do konca roka.

"My sme tu rokovali o tom, že od 1.1 máme vážne problémy s tým, že možno nebudeme,"
dodáva primárka. Poskytovatelia hospicovej a paliatívnej starostlivosti poslali list aj prezidentovi Slovenskej republiky a o tejto téme chcú rokovať aj s ním

Súvisiace články

Najčítanejšie správy