PREHĽAD: Slovákov opäť atakuje drahota. Kde zaplatíme viac a kde menej?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Rastú najmä ceny potravín, čo nás trápi viac ako iných Európanov. Dobré nie sú ani vyhliadky. Budúci rok majú byť ceny ešte vyššie.
Aj vďaka šetriacemu balíčku vystavanému na daniach. Celá táto situácia trápi aj zamestnávateľov, ktorých predpoveď na budúci rok sa dá označiť pesimistická. Poďme sa však pozrieť, čo nám v potravinách zdražilo v novembri najviac.
Porovnanie október / november
Potraviny a služby, ktoré v novembri zlacneli:
- Mäso
- Chlieb a obilniny
- Ovocie
- Ryby
- Minerálne vody
- Káva, čaj a kakao
- Výrobky osobnej starostlivosti (vybraná drogéria)
- Tovary a služby za bežnú údržbu domácnosti
- Organizované dovolenkové zájazdy
Potraviny, ktoré v novembri zdraželi:
- Mlieko
- Syry
- Vajcia
- Zelenina
- Cukor a cukrovinky
- Pohonné látky
- Odevy a obuv
- Imputované nájomné
- Stavebné materiály
- Stočné
- Domáce spotrebiče
- Stravovanie v reštauráciách a kaviarňach
- Ubytovacie služby
- Nákup nábytku a bytového zariadenia
- Kadernícke služby
- Osobné doplnky
Medziročný rast cien
Potraviny a služby, ktoré boli oproti minulému roku lacnejšie:
- Pohonné látky
Potraviny a služby, ktoré boli oproti minulému roku drahšie:
- Oleje a tuky
- Ovocie
- Mlieko, syry a vajcia
- Zelenina
- Cukor a cukrovinky
- Chlieb a obilniny
- Stravovacie a ubytovacie služby (reštaurácie a hotely)
- Kadernícke služby
- Ambulantné a nemocničné služby
- Poistenie
- Školské poplatky
- Dodávka a odvádzanie vôd, smeti, údržba a opravy obydlia
- Dopravné služby
Štruktúra výdavkov
Štatistický úrad SR
Medzimesačný vývoj – november 2024 vs. október 2024
V novembri sa spotrebiteľské ceny oproti októbru zvýšili v 9 z 12 výdavkových kategórií domácností. Nárast sa pohyboval od 0,1 % v oblasti bývania, energií a vzdelávania až po 0,8 % v oblasti dopravy. Ceny zostali nezmenené v dvoch kategóriách, pričom zníženie cien zaznamenal iba odbor rozličné tovary a služby.
Najvýraznejšie sa na zvýšení cien podieľal rast cien potravín a nealkoholických nápojov, ktoré v priemere zdraželi o 0,6 %. Tento nárast spôsobili vyššie ceny mlieka, syrov a vajec (o takmer 5 %) a miernejší rast cien zeleniny, cukru a cukroviniek (do 0,4 %). Naopak, ceny olejov a tukov, mäsa, chleba a obilnín, ovocia a rýb klesli. Lacnejšie boli aj minerálne vody, káva, čaj a kakao.
Ceny v doprave vzrástli najmä vďaka zdraženiu pohonných látok
A to o 0,9 % po predchádzajúcom období poklesu. Zvýšenie cien sa prejavilo aj v kategóriách odevy a obuv (+0,7 %) a bývanie a energie (+0,1 %), kde na zdraženie vplývali vyššie ceny stavebných materiálov a stočného.
Viac sme zaplatili aj za domáce spotrebiče, stravovanie v reštauráciách a kaviarňach, ubytovacie služby, nábytok a bytové zariadenie, kadernícke služby a osobné doplnky. Naopak, lacnejšie boli výrobky osobnej starostlivosti (vybraná drogéria), tovary a služby na údržbu domácnosti a organizované dovolenkové zájazdy.
Medziročný vývoj – november 2024 vs. november 2023
V novembri 2024 dosiahla inflácia medziročne 3,2 %, čo je tretia najvyššia hodnota v tomto roku. Všetkých 12 výdavkových kategórií domácností zaznamenalo vyššie ceny v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Najväčší vplyv na infláciu malo zdraženie potravín a nealkoholických nápojov, ktorých ceny stúpli o 4,7 %. Výrazne zdraželi oleje a tuky (+25 %), ovocie (+12 %), mlieko, syry a vajcia, zelenina, cukor a cukrovinky (+5–7 %). Chlieb a obilniny boli drahšie o 2,5 %, zatiaľ čo ceny mäsa zostali na rovnakej úrovni. Potraviny a nealko nápoje pritom tvoria približne 24 % z celkových výdavkov domácností na Slovensku.
Ďalšie faktory
Medzi ďalšie faktory patrilo zdraženie reštauračných a ubytovacích služieb (+5,9 %) a kaderníckych služieb (+7,6 %). Výrazne drahšie boli aj zdravotné služby (ambulantné a nemocničné) a poistenie, čo prispelo k nárastu cien v kategórii rozličné tovary a služby (+4,1 %).
Zvýšenie cien súviselo aj so zmenami daní a poplatkov, ktoré sa prejavujú s oneskorením. Tieto úpravy ovplyvnili napríklad ceny alkoholu, tabaku a školských poplatkov, čo medziročne zvýšilo ceny v sektore vzdelávania o 10 %.
Náklady na bývanie a energie, najvýznamnejšiu kategóriu vo výdavkoch domácností, vzrástli iba mierne (+1 %). Drahšie boli hlavne položky ako dodávka vody, smeti a opravy obydlia.
V doprave sa ceny medziročne zvýšili len o 1,3 %. Aj keď pohonné látky zlacneli o 6,2 %, celkový rast ovplyvnilo zdraženie dopravných služieb o 17 %.
Za prvých jedenásť mesiacov roku 2024 boli spotrebiteľské ceny v priemere o 2,8 % vyššie než v rovnakom období minulého roka.