Slovenské ženy sú na dne rebríčka. Prečo stále zarábajú menej než muži?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Nie je žiadnym tajomstvom, že postavenie žien v spoločnosti nie je vyvážené a rovnocenné v porovnaní s mužmi. Na jednej strane žena je roky vnímaná predovšetkým ako matka a muž ako ten, kto nosí domov peniaze.
Tieto stereotypy sa však premietajú aj do rozdielov na trhu práce. Podľa prieskumu Národnej banky sa Slovensko ocitlo na konci rebríčka.
Za rovnakú rovnakú robotu, menej peňazí
Taká je realita na Slovensku. Ženy stále zarobia o pätinu menej ako muži. "Keď priemerný človek v hospodárstve zarába 1500 eur, žena si domov odnesie o 300 eur menej," ozrejmil analytik NBS Peter Tóth. Popritom mzdové rozdiely sa vekom len prehlbujú
"Narastajú až po čase. Najmä po vekovej kategorii 30 - 40, kedy sa ženy venujú materstvu," hovorí Tóth.
Veľkú rolu v stagnácii platu zohráva práve materská dovolenka
Z prieskumu portálu kariera.sk vyplýva, že až 53 % žien sa po materskej navrátilo k predchádzajúcemu zamestnávateľov. "Keď sa vráti k svojmu zamestnávateľovi príde aj na to, že je na nižšej mzde, ako mala predtým," vysvetlila Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR z Kariéra SK.
Rozdiely
Kariéra SK
Ženská populácia dominuje najmä v oblasti zdravotníctva, školstva či verejnej správe. Kým muži často pracujú v odvetviach priemyslu, ktoré bývajú lepšie finančne ohodnotené.
"V kaviarni to máme 50:50, ale predtým som robila v SBSke a tam boli ženy vysoko podhodnotené," spomína čašníčka Soňa. "Robila som v zdravotníctve, ale sem-tam sa vyskytol aj muž, a ten mal vyšší plat," uviedla ďalšia respondentka.
Nižšie platy sa odzrkadľujú aj na výške penzie
"Rozdiel medzi dôchodkom žien a mužov môže byť až sto eur," uviedla Tešla. Menšie platové rozdiely boli zaznamenaná v Belgicku a v Luxembursku. Na konci rebríčka sa držíme spolu s Českom, Lotyšskom a Nemeckom.
Podiel priemerných hodinových miezd
NBS
"Majú takzvané postsocialistické dedičstvo. Tiež to môže súvisieť z pohľadu nastavenia sociálnych dávok," dodáva Tóth.
Vyjadrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
"V súčasnosti je rezort práce gestorom transpozície Smernice EÚ, ktorá má posilniť uplatňovanie zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty prostredníctvom zvýšenej transparentnosti odmeňovania a zavedenia efektívnych mechanizmov presadzovania," uviedlo ministerstvo.
Prognózy však nie sú pozitívne ani naďalej. Rovnosť na trhu práce nenastane ani o sto rokov.