Unikátny zákrok na Slovensku: Pacient sa po vážnej nehode znovu učí chodiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Martinovi spôsobil spadnutý strom zranenia, pre ktoré zostal istý čas na vozíku, základné veci - ako je napríklad sedenie - sa musel učiť odznova. Po pár mesiacoch ale prišla nádej a Martin sa opäť postavil na nohy vďaka unikátnej operácii, ktorú uskutočnili lekári na Slovensku prvýkrát.
Martin po vážnej nehode, ktorá mu znemožnila pohyb
Rehabilitácia je zatiaľ v prvotnej fáze, no podľa lekárov je to prvý krok k návratu do bežného života.
"Dostávame sa k tomu, že začínam na tých barlách chodiť, " hovorí Martin, ktorému sa pred mesiacmi zmenil svet úplne. Pacient po zranení stromom po zásahu blesku nevedel chodiť. Vyše roka bola nechodiaci a neaktívny.
"Pri úrazoch miechy je problém ten, že miecha je takou diaľnicou medzi mozgom a perifériou, to znamená hornými a dolnými končatinami, "
V prvej fáze liečby sa učil aj to ako má sedieť, no dôležité bolo rozhýbať svaly. Prvé rozhýbanie skúšal najskôr s pomocou rôznych prístrojov.
Unikátny zákrok sa robil prvýkrát na Slovensku a piaty raz na svete.
Napomohli elektródy
Štyri týždne po operácii ale prišiel veľký zázrak pacient sa vďaka elektródam postavil na nohy.
"Nie sú to ideálne podmienky, ako by som povedal, ale dokážem stáť. Prejsť viem 60 metrov v chodítku a na barlách sa učím a je to pár metrov," o súčasnom stave hovorí pacient.
"My tú elektródu umiestňujeme na zadnú časť miechy, stimulujeme jednotlivé svalové skupiny v určitej sekvencii, tak ako má prebiehať stereotyp, " o použitej metóde hovorí vedúci lekár neuromodulačného programu Michal Krajčovič.
Svalmi hýbe s pomocou ovládača
Svoje svaly dokáže rozhýbať pomocou ovládača.
"Sú tam programy na stoj na zapájanie zadných svalov, " hovorí o svojej liečbe pacient Martin.
Vznik nového centra
Vďaka operácii sa podľa lekárov podarila ďalšia unikátna vec. Vzniklo centrum neuromodulácie, ktoré dokáže pomáhať pacientom s rôznym typom ochorení.
"Bude poskytovať pacientom s ochoreniami ako sú epilepsia, Parkinsonova choroba alebo chronické bolestivé syndromy spickovu a inovativnu zdarvotnu starostlivost, " hovorí o stredisku minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Stredisko bude združovať hneď niekoľko špecialistov. Pacienti tam nájdu neurochirurgov, neurológov, aj algeziológov, ktorí sa venujú bolesti a v neposlednej rade aj neurorehabilitáciu. Práve rehabilitácia je kľúčová aj pre pacienta Martina.