Ako zdražovanie potravín ovplyvní vianočné nákupy?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: FreePik
INZERCIA / Zatiaľ čo niektorí poukazujú na rekordné zdražovanie potravín, iní vravia, že predvianočné nákupy surovín a príprava štedrej večere v roku 2024 budú lacnejšie ako pred rokom. Kde je teda pravda? Faktom zostáva, že v priebehu októbra boli ceny nealkoholických nápojov a potravín medziročne vyššie až o 5 %. To naznačuje, že predvianočné nakupovanie by malo byť v roku 2024 skutočne nákladnejšie. Je to však naozaj tak?
Vývoj cien potravín k štedrovečernému stolu
Vyprážaná ryba, majonézový šalát či tradičná vianočná kapustnica. Bez toho si Vianoce nedokážeme ani len predstaviť. Poďme sa rečou čísel pozrieť na to, za ktoré z „vianočných“ potravín si v roku 2024 priplatíme a naopak, ktoré nás vyjdú v porovnaní s rokom 2023 lacnejšie.
Z verejne dostupných údajov vyplýva, že príprava vyprážanej ryby by mohla byť v tomto roku lacnejšia. Platí to aspoň pre tých, ktorí na Vianoce uprednostňujú filety. Tie totiž zaznamenali medziročný pokles ceny o viac ako 10 %. Navyše, o 6,99 % zlacnel aj slnečnicový olej, v ktorom si môžete spomínané filety pripraviť.
Až také jednoznačné to ale nebude pri príprave majonézového šalátu. Cibuľa (-30,95 %), zemiaky (-8,60 %) či vajíčka (-5,65 %) síce poklesli na cene, no opačná krivka postihla soľ (+6,52 %), horčicu (+5,45 %), mrkvu (+5,10 %) aj hrášok (+3,57 %).
A ako to bude s nákupmi potravín na tradičnú vianočnú kapustnicu? Nuž, nie príliš potešujúcim zistením je, že práve tá najhlavnejšia surovina – kvasená kapusta – stúpla na cene v porovnaní s rokom 2023 takmer o 8 %. Naopak, o 18,05 % klesla cena čabajskej klobásy, ktorá sa do kapustnice určite hodí. A tých, ktorí uprednostňujú na Vianoce šošovicovú polievku, by mohlo zaujímať, že cena šošovice medziročne porástla o 3,28 %.
FreePik
Vývoj cien surovín na vianočné pečenie
Vyzerá to tak, že vianočné pečenie bude v roku 2024 finančne nákladnejšie ako v minulosti. Nasvedčuje tomu najmä rekordná cena masla, ktorá medziročne raketovo porástla o viac ako 52 %. Domáce gazdinky a všetkých nadšencov pečenia nepoteší ani údaj o vývoji ceny kakaového prášku (+25,93 %), jabĺk (+16,35 %) či čokolády na varenie (+14,29 %). A aby toho nebolo málo, zdražela aj hladká pšeničná múka (+8,20 %) s lístkovým cestom (+7,34 %) a mletou škoricou (+4,65 %). Mimochodom, drahšie vyjde aj príprava tradičných vianočných bobaľkov, ktoré možno poznáte aj ako pupáky, pupáčiky alebo opekance – cena maku totiž stúpla o 5,27 %.
Oveľa príjemnejším faktom je, že na opačnom konci sa nachádza kondenzované sladené mlieko (-37,99 %) a kryštálový cukor (-36,97 %). A zlacnel aj jahodový džem (-12,31 %), med (-11,90 %), tučný tvaroh (-4,69 %), lahôdkový margarín (-3,85 %) či vyššie zmieňované vajcia, čo je vzhľadom na nedávny výpadok slovenských vajíčok v obchodných reťazcoch pozitívnym zistením.
Porovnanie cien potravín na Slovensku a inde v EÚ
Už v roku 2023 sme museli prijať skutočnosť, že potraviny na Slovensku máme drahšie ako inde v EÚ. Inak tomu nie je ani teraz, kedy platíme za suroviny v porovnaní s európskym priemerom o 5,5 % viac ako ostatní. Momentálne sa pohybujeme niekde na úrovni Rakúska. Enormný rozdiel však evidujeme pri porovnávaní s Poľskom, kde sú potraviny lacnejšie v priemere takmer o 40 %. A rovnako lacnejšie potraviny majú tiež v Česku a Maďarsku, aj keď „len“ o 7, resp. 5 %, a dokonca aj v krajinách V4.
Zaujímavosť: Úplne najlacnejšie potraviny v rámci EÚ sa dajú kúpiť v Rumunsku a Poľsku. Naopak, jednoznačne najdrahšie potraviny v EÚ majú vo Švajčiarsku, za ktorým postupne nasleduje Island, Nórsko a Luxembursko.
FreePik
Zhrnutie
Na základe predošlých riadkov nedokážeme s úplnou istotou prehlásiť, či budú predvianočné nákupy Slovákov v roku 2024 drahšie alebo lacnejšie ako minulý rok. Kým cena niektorých surovín, ako napríklad masla, rapídne stúpla, iné potraviny zaznamenali vcelku zaujímavý cenový prepad – napríklad cibuľa, kondenzované sladené mlieko či kryštálový cukor. Vo výsledku tak bude záležať aj na tom, kto bude čo kupovať. A predovšetkým kde. Ceny jednotlivých potravín v hypermarketoch sa totiž môžu výrazne líšiť. Zatiaľ čo jednu surovinu nájdete lacnejšie v prvom obchode, inú kúpite výhodnejšie v druhom. Aj preto sa (nielen) pred Vianocami oplatí pravidelne sledovať akciové letáky hypermarketov. No práve v predvianočnom ošiali dokážete dobre premyslenými nákupmi ušetriť na potravinách pokojne aj desiatky EUR.
Tip na článok z roku 2023: Pozrite si, ktoré potraviny zlacneli a ktoré, naopak, zdraželi