Polojasno
Bratislava
Bohuš
27.1.2025
Indonézia si pripomína pamiatku obetí najväčšej prírodnej katastrofy ľudstva z roku 2004
Zdielať na

Indonézia si pripomína pamiatku obetí najväčšej prírodnej katastrofy ľudstva z roku 2004

JAKARTA / V Acehu, najzápadnejšej indonézskej provincii, si ľudia pripomenuli pamiatku viac ako 160-tisíc obetí, ktoré si v tomto regióne pred 20 rokmi vyžiadalo ničivé tsunami. Mohutné vlny, vyvolané zemetrasením o sile 9,15 stupňa Richterovej škály s epicentrom pri indonézskom ostrove Sumatra, spustošili pobrežie 14 ázijských a východoafrických krajín. Zomrelo vyše 226 400 ľudí vrátane ôsmich Čechov.

Okolo 08:00 miestneho času (02:00 SEČ), keď pred 20 rokmi začali otrasy, sa v meste Banda Aceh rozzneli sirény. V mešite, ktorá ako jedna z mála budov v metropole provincie Aceh prežila, sa konal spomienkový obrad. Ľudia sa modlili pri hromadných hroboch a nosili na nich kvety. Agentúra AP uvádza, že v jednom z nich je pochovaných viac ako 14-tisíc neidentifikovaných obetí.

Do provincie Aceh po tsunami smerovala pomoc z Indonézie i zahraničia a že sa z katastrofy do veľkej miery spamätala, píše agentúra Kjódó. Nová radnica v meste Banda Aceh stojí z bezpečnostných dôvodov niekoľko kilometrov od pobrežia. Mnoho ľudí sa však vrátilo do miest pri pobreží, ktoré zalialo viac ako 30-metrová vlna tsunami. Zabývali sa tam rybári a migranti, ktorých tam nalákali pomerne nízke ceny pozemkov.

Vedenie mesta uvádza, že nemá peniaze na presťahovanie týchto obyvateľov a poukazuje na to, že nemôže prinútiť rybárov, aby zmenili profesiu a odišli ďalej od pobrežia. V oblasti sa konajú cvičné evakuácie, aby ľudia na prípadnú ďalšiu katastrofu boli lepšie pripravení ako v roku 2004. Pomáha pri tom Japonsko, ktoré má v zvládaní takýchto kríz skúsenosti.

Muzailin Affan, odborník na obmedzovanie rizík spojených s prírodnými katastrofami, povedal, že väčšina ľudí v Acehu pred rokom 2004 o tsunami nevedela, a preto sa pri zemetrasení nesnažila utiecť na vyššie položené miesta. To potom spôsobilo veľký počet obetí na živote. "Aj keď sa ľudia vrátili do miest zasiahnutých tsunami, teraz aspoň vedia, kam bežať, keď príde veľké zemetrasenie," povedal agentúre Kjódó tento vedec z Univerzity Syiaha Kualy v Banda Acehu. Sám pri tsunami stratil rodičov, štyroch súrodencov a ďalších príbuzných.

Tsunami najviac postihlo Indonéziu, kde zomrelo vyše 160-tisíc osôb, 35-tisíc životov si katastrofa vyžiadala na Srí Lanke, vyše 10-tisíc obetí mala India. Výrazne zasiahnuté bolo aj Thajsko. Z dovolenky v Ázii sa nevrátilo na 9-tisíc zahraničných návštevníkov. Išlo o jednu z najväčších prírodných katastrof ľudstva.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy