Kým susedia stavajú veterné parky, Slovensko váha. Prečo tomu tak je?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Slovensko patrí z hľadiska emisií medzi energeticky najčistejšie krajiny Európskej únie. V zavádzaní obnoviteľných zdrojov však stále ťaháme za krátky koniec.
Týka sa to najmä budovania veterných parkov, ktoré v podstate ani nemáme. Pritom len kúsok za našimi hranicami nájdeme množstvo dôkazov, že sa to s pomocou štátu dá.
Aktuálne je v Európe v prevádzke viac ako 108-tisíc veterných turbín, ktoré sú schopné vyrobiť elektrinu zhruba na úrovni 20 % spotreby celého kontinentu. "Bohužiaľ, na Slovensku máme v prevádzke iba jeden veterný park s dvomi turbínami," hovorí expert na veternú energiu Tomáš Kupka. Pritom, investori by stavať chceli a to najmä na južnom a západnom Slovensku. Odrádzajú ich však nekonečné povoľovacie procesy.
"Postaviť prakticky čokoľvek na Slovensku trvá veľmi dlho a pokiaľ ide o projekty v energetike, tak to platí dvojnásobne," ozrejmil Radovan Potočár, šéfredaktor Energie-portal.sk.
Po dôkaz, že to ide, nemusíme chodiť ďaleko
Stačí prejsť niekoľko kilometrov za našu hranicu. V katastri rakúskej obce Prellenkirchen sa už v roku 1999 rozhodli postaviť tri desiatky turbín. "Tento park tu je už 25 rokov a naši občania sa mohli presvedčiť, že ide o najbezpečnejší zdroj energie," ozrejmil vicestarosta obce Heinz Gratzer.
Aj tu mali obavy z vplyvom na životné prostredie, ktoré sa však nepotvrdili a dnes si užívajú hneď niekoľko výhod naraz. "Stály príjem do obecnej kasy, vytvorenie pracovných podmienok pre obyvateľstvo, v skvelom stave sú tu prístupové cesty," hovorí špecialistka projektov rozvoja OZE Lenka Jamborová.
"V tomto roku sme získali v Rakúsku cenu za biodevirzitu, keďže sme zabezpečili dostatočnú ochrannú plochu pre malé živočíchy a malú lovnú zver," povedal Gratzer. Nehovoriac o čistej energii, ktorú by sami nevládali spotrebovať.
Jedna vrtuľa dokáže vyprodukovať elektrickú energiu až pre tisíc domácností
Postupne ich však nahradia nové. "Stojíme pri základoch novej veternej elektrárne, ktorá bude mať minimálne dvojnásobný výkon," pokračuje Gratzer.
Obnoviteľným zdrojom sa nevyhneme ani u nás, no čím dlhšie budeme čakať, tým bude prechod na ne náročnejší. Investori pritom ani u nás nechýbajú. "Veternú energiu vnímame ako ten najlepší spôsob," dodáva Kupka.