Jasno
Bratislava
Novela zákona o sociálnych službách: Od januára sa domácim opatrovateľom uľaví
Zdielať na

Novela zákona o sociálnych službách: Od januára sa domácim opatrovateľom uľaví

BRATISLAVA / Domácim opatrovateľom sa bude od Nového roka lepšie dýchať. Stane sa tak vďaka novele zákona o sociálnych službách, ktorá prináša zmeny pre odkázaných ľudí. Platná je síce už od 1. decembra, v praxi ju však ľudia prvýkrát pocítia až od januára. Komora opatrovateliek to vníma ako revolučný krok. Stále však vidí aj problémy.

"Opatrovateľské príspevky, ktoré dostávajú príbuzní za to, že sa starajú o svojich odkázaných príbuzných priamo v domácnosti, sa po prvýkrát v histórii už nebudú krátiť na základe príjmu tej odkázanej osoby," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD). "My to vnímame ako veľmi revolučnú zmenu vo vzťahu k domácej starostlivosti," informovala podpredsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska Iveta Ždiľová.

Zmena pritom nastane bez ohľadu na to, či je opatrovateľ v ekonomicky aktívnom alebo dôchodkovom veku. A toto je pre komoru opatrovateliek zásadná zmena. Víta ju s tým, že ju doteraz nezvládlo urobiť až 15 vlád. "My sme veľmi radi, že konečne všetci ľudia v ekonomicky aktívnom veku budú dostávať príspevok na opatrovanie v stupni odkázanosti 5 a 6," pokračovala Ždiľová.

Zostáva však krátenie na základe príjmu opatrovateľov, ktorí si popri opatrovaní ešte niečo privyrábajú. "Ale tam sa tiež zvýšila tá hranica, kedy sa ten príjem začína testovať, až na dva a pol násobok životného minima. Takže tam pôjde o minimum ľudí, ktorých sa to ešte dotkne," pokračoval Tomáš.

Novela prináša aj benefit pre opatrovateľov v podobe domácej opatrovateľskej služby. Tú budú môcť využívať z pôvodných 8 hodín až 40 hodín mesačne. "Pritom ten opatrovateľ, ten príbuzný nepríde o svoj opatrovateľský príspevok. Čo je veľmi dôležité," doplnil Tomáš.

"Všetky tie zmeny, ktoré sa teraz udiali sú také, že pán minister by mal dostať medailu za to. Otázkou však ostáva, že do akej miery sa táto služba pre nich sprístupní, pretože nie je bežné, že obce poskytujú terénne opatrovateľské služby," pokračovala Ždiľová. Okrem toho chce rezort práce od nového roka zefektívniť odľahčovaciu službu. Spúšťačom tejto snahy bolo nešťastie v okrese Liptovský Mikuláš, kedy matka so zdravotne postihnutým dieťaťom skočila pod vlak. Od januára tak podľa ministra začne riadne fungovať nová odľahčovacia služba.

Tá je podobne ako opatrovateľská služba tiež v kompetencii miest a obcí. Rezort práce im ale podáva pomocnú ruku. "Po novom budú mať časový fond 360 hodín, z ktorého si budú môcť počas roka čerpať tú odľahčovaciu službu," dodal Tomáš. A v prípade umiestnenia dieťaťa do pobytového zariadenia to bude 30 dní počas jedného roka. Financovať to budú cez národný projekt z eurofondov. A to na strane klienta aj samosprávy. "Tam je situácia podobná ako s tou opatrovateľskou. Odľahčovaciu službu poskytuje ešte menej obcí," dodala Ždiľová.

ZMOS má na to vysvetlenie. Pri oboch službách podľa neho chýbajú peniaze aj opatrovací personál. "V jednom prípade veľmi nízke ohodnotenie a v druhom prípade nedostatok zariadení, alebo nedostatok možností túto službu ako takú čerpať odľahčovaciu," povedala Božena Kováčová z podpredsedníctva ZMOS.

Na strane druhej rodičia zdravotne znevýhodnených detí dostanú ešte pomoc v podobe vyššieho príplatku. "My sme ho zvýšili o sto percent na dvesto eur. Takže takýto opatrovateľ, dostane popri opatrovateľskom príspevku, ktorý je vo výške 615,50 centov ešte 200 eur navyše," uzavrel Tomáš.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy