Ruský plyn úderom polnoci končí: Z krajín Európskej únie to zasiahne najviac Slovensko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / KYJEV / BRATISLAVA / Ruský plynárenský koncern Gazprom posiela na Slovensko znížený objem plynu a v prvých hodinách Nového roka by sa tok cez územie Ukrajiny mal zastaviť úplne. Úderom silvestrovskej polnoci vyprší platnosť päťročného kontraktu medzi ruskou stranou a Ukrajinou o tranzite. Z krajín Európskej únie to zasiahne najviac Slovensko. Zvrátiť situáciu sa nepodarilo premiérovi Robertovi Ficovi v Kremli ani ministerke hospodárstva Denise Sakovej v Petrohrade. Kyjev už pred polrokom informoval, že ruský plyn cez Ukrajinu neprejde. Ministerstvo hospodárstva upokojuje, že je na situáciu pripravené a nedostatok plynu túto zimu nehrozí. No ceny porastú.
Zo zamrznutej ruskej zeme až do našich domácností. Tomu je podľa všetkého koniec. Ukrajina odmietla rokovať o predĺžení päťročnej zmluvy o tranzite plynu cez jej územie, keďže z tržieb Gazpromu sa spolufinancuje ruská agresia. "Vždy keď zapnete plyn doma, po trochu zabíjate Ukrajincov," informoval vedúci Inštitútu pre výskum Európskej bezpečnosti Gleb Fishchenko.
Definitívne rozhodnutie Ukrajiny prezident Volodimir Zelensky potvrdil už v auguste. "Nikto nebude pokračovať v zmluve s Ruskom, toto je ukončené," uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Budete možno svedkami v najbližších dňoch, vrátane vianočných sviatkov, mimoriadne intenzívnych rokovaní na rôznych úrovniach a v rôznych krajinách," povedal predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico (Smer-SD).
Aj tak bolo, Fico sa nečakane stretol s Vladimírom Putinom v Kremli, do Kyjeva sa nevzbral. Namiesto toho po odchode z Moskvy vyvolal roztržku s prezidentom Zelenskym a začal sa vyhrážať zastavením dodávok elektriny na Ukrajinu. "Čokoľvek povedal Putin Ficovi počas návštevy Kremľa, európske pravidlá musia prevážiť nad väzbami každého jednotlivca s Moskvou," pokračoval Zelenskyj.
To, že sa na rozhodnutí Ukrajiny nič nemení, si pritom Fico osobne vypočul už v októbri."Ukrajina opäť opakuje, že nebude pokračovať v tranzitnej dohode s Ruskom po vypršaní jej termínu," informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Aj keď bolo jasné, že ruský plyn už cez Ukrajinu na Slovensko nebude prúdiť, ministerka Denisa Saková sa rozhodla vycestovať do sídla Gazpromu v Petrohrade. Dvakrát a neúspešne.
"Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu nie je racionálnym rozhodnutím a spôsobí nárast cien na európskych trhoch, ktorý poškodí európsku ekonomiku," uviedlo vo svojom stanovisku Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Ministerstvo odhaduje, že za tranzit zo západu zaplatia plynárenské spoločnosti na Slovensku o približne 177 miliónov eur viac. Napriek napätým vzťahom práve pre Ukrajinu pomocnú ruku podalo Česko.
"Česká plynárenská infraštruktúra v prípade potreby je schopná utiahnuť aj spotrebu Slovenska. Česká republika môže hrdo povedať, že nie je závislá na ruskom plyne. A pokiaľ by o to stálo Slovensko, Česko je pripravené na spoluprácu," povedal Minister priemyslu a obchodu Českej republiky Lukáš Vlček. "Slovensko sa vopred pripravilo na nelogický krok zo strany Ukrajiny a má pripravené dostatočné zásoby plynu, aj alternatívne dodávky na rok 2025," stálo v stanovisku Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.