Úradné hodiny doma: Starostovia malých obcí čelia krutej zime a prázdnej kase
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VÝCHODNÉ SLOVENSKO / Kým iní si berú dovolenky aby si oddýchli, oni si ich berú preto, aby mohli pracovať. Toto je realita v živote starostov viacerých malých obcí. Na obecných úradoch je totiž taká zima, že tam nedokážu fungovať a zaplatiť drahé kúrenie nemajú z čoho. Starostka obce Jalová napríklad čerpá dovolenku už druhý mesiac, ale to neznamená, že nepracuje. Úradné hodiny sú u nej doma nonstop.
Dovolenku si šetrí celý rok
"Takto v decembri zamknem, a koncom januára alebo koncom februára to odomknem," hovorí Ľubica Andrejčíková, starostka obce Jalová.
Počas celej zimy totiž čerpá starostka obce dovolenku. Nie však preto, že by chcela oddychovať, Práve naopak.
"Ja si šetrím dovolenku celý rok, aby som mohla december, január sedieť doma, lebo v takej zime ja akože fungovať nemôžem. Tu môže byť takých 8 -7 stupňov, viacej tu nie je. Ľudia, keď niečo potrebujú, zavolajú mi." dopĺňa Andejčková.
V Jalovej žije zhruba šesťdesiat obyvateľov. Starostka môže kúriť iba starými elektrickými ohrievačmi, ktorých nevýhodou je energetická náročnosť a rozpočet obce na faktúry za elektrinu nestačí. Podobne je na tom aj obec Brezovec. "Dá sa povedať, že som si vyžobral nejaké drevo, tak sa tu hrejem. Ja fungujem väčšinou väčšinou takisto z domu, ale niekedy si viem zatopiť, keď mám viacej tej roboty," hovorí Michal Hakulin, starosta obce Brezovec.
Na niektorých obecných úradoch je zastavená aj voda. "Vodu sme odstavili, lebo by zamrzli trubky," tvrdí Andrejčíková. "Tú vodu som musel odstaviť," dopĺňa Hakulin.
Zdravotné problémy a nutnosť reformy
Malé obce na Slovensku doslova živoria, a starostovia si neraz mnohé veci opravujú svojpomocne. Starostka Jalovej hovorí, že po dvoch rokoch vo funkcii bojuje aj so zdravotnými problémami. "Prišla som tu do funkcie. Chytila som si astmu, na ktorú sa liečim. Tu boli samé staré skrine, to bola tak biela pleseň. Tu tu bol taký smrad," vysvetľuje Andrejčíková.
"Situácia v obciach, kde je menej ako 100 obyvateľov, je každý rok veľmi komplikovaná," objasňuje Jozef Božik, predseda združenia miest a obcí Slovenskej republiky. Štát o problémoch malých samospráv vie. Podľa ZMOSU táto situácia nie je dlhodobo udržateľná. Pripravujú preto novú reformu.
Mnohé európske štáty už podobnými reformami prešli. Na Slovensku máme takmer 2700 obcí. Plán modernizácie by mohol byť aktuálny už v tomto roku a nevylučuje ani spájanie obcí. "S tým, že by sa mala stanoviť nejakú minimálnu hranicu toho počtu obyvateľov na to, aby tá samospráva mohla plnohodnotne existovať," vysvetľuje Božik.