Flexibilný plyn a bezpečnosť: Kompresorová stanica chráni energetickú bezpečnosť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Slovensko aj Európska únia investovali v posledných rokoch miliardy do flexibilnej plynovej infraštruktúry. Po zastavení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu sa to ukazuje ako výhoda. Našej kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch tak nehrozí odstavenie či zánik. Aj naďalej plní v systéme dôležitú úlohu a je zároveň pripravená na obnovenie tranzitu plynu.
Ruský plyn neprúdi
Od nového roka ruský plyn na Slovensko už neprúdi. Pohraničná kompresorová stanica však zostáva aj naďalej v prevádzke. "Tak ako celá naša sieť a jej prepojovacie body s okolitými krajinami, aj prepojovacie body s Ukrajinou sú v prevádzke, a kedykoľvek pripravené na prepravu zemného plynu podľa požiadaviek zákazníkov," hovorí Pavol Kubík, hovorca Eustream.
Táto stanica funguje ako križovatka. Dokáže prijímať a posielať plyn nielen na Ukrajinu, ale vďaka novému potrubiu realizovať presuny aj medzi Poľskom.
"Toto prepojenie nám zabezpečí v zásade zásobovanie v prípade nedostatku plynu aj z Poľskej republiky na celú spotrebu plynu pre celé Slovensko na jeden rok," informuje Peter Žiga, bývalý minister hospodárstva Slovenskej republiky.
Prepojenie s Ukrajinou je plne funkčné
Plynová infraštruktúra je pre tento región dôležitá aj z pohľadu rozvoja a zamestnanosti. Miestni obyvatelia preto veria, že sa nájde riešenie, ako využívať plnú kapacitu všetkých potrubí. Prepravnú kapacitu si môže objednať každý obchodník s plynom. Akákoľvek dohoda o tranzite sa tak môže okamžite realizovať.
"Napríklad preprava cez územie Ukrajiny európskymi zákazníkmi, preprava do alebo z ukrajinských zásobníkov, ale napríklad aj diskutovaná možnosť prepravy zemného plynu z Azerbajdžanu," dodáva Kubík.