Dočasné alebo trvalé opatrenia? Európske krajiny opäť zavádzajú hraničné kontroly
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Vyzerá to tak, že priestor voľného pohybu občanov európskych krajín stráca svoj najväčší benefit. Takmer tretina členských štátov svoje hranice aspoň čiastočne uzatvára a znova zavádza kontroly.
Hraničné kontroly v EÚ
Niektoré krajiny majú vlastné kontroly
Svoje o tom vieme aj na Slovensku. "Dočasné" opatrenie Rakúšanov trvá už roky. Takmer dve dekády po nás sa dočkali aj Bulhari a Rumuni. 1. januára vstúpili do Schengenu. Po ich príchode je tak v zóne voľného pohybu 29 štátov. Teoreticky by to malo znamenať, že v tomto priestore by sme žiadne hranice pocítiť nemali. Teoreticky. V praxi si týchto 9 krajín stanovilo vlastné kontroly. Medzi nimi Nemecko, po zmene vlády Holandsko a, čo sa týka aj nás, Rakúsko.
Ako to vyzerá na hraniciach?
Možno vás prekvapí, že striehne aj na našich spoločných morských hraniciach. Tie sme síce na mape nenašli, no zato sme sa boli pozrieť na všetkých štyroch cestných.
Skontrolujú vás na diaľnici aj v Bergu, no stačí ísť o tri kilometre ďalej do Kittsee, a tam stojí len malá búdka s colníkom. Podobne to vyzerá pri Moravskom svätom Jáne. Značka "STOP", no prázdne policajné auto. My sme omylom ani nezastavili a nikoho to očividne netrápilo.
"To, čo ste videli, je presne o tom, že to je pravdepodobne formálne," hovorí Martin Hojsík, podpredseda európskeho parlamentu.
Podľa expertov nejde ani tak o reálnu snahu chytať migrantov na hraniciach, no skôr o gesto. "Otázka migrácie je v podstate jedno desaťročie silno politizovaná v Európe. Vždy keď sa blížia nejaké voľby alebo proste nastane nejaká situácia, tak prvé k čomu sa uchýlia politici je dočasné zavedenie hraničných kontrol," tvrdí Radovan Geist, šéfredaktor portálu Euractiv.sk
"V zásade to vedie k tomu, že sa ten migračný tok presúva na zelenú hranicu, mimo migračných prechodov," vysvetľuje Radovan Bránik, bezpečnostný analytik.
Europoslanci sa zhodujú v jednom názore
Kontaktovali sme ministerstvo vnútra, odpovedalo zaň policajné prezídium - kroky západného suseda komentovať nechce. Naši europoslanci sa zhodujú v jednom - aby Schengen ostal verný svojej pôvodnej myšlienke, potrebujeme zmenu. "Migračná politika Európskej únie totálne zlyhala, skutočne 10 rokov sa tu o nej rozprávame," vsvetľuje Branislav Ondruš, poslanec európskeho parlamentu
"My potrebujeme mať lepšiu spoločnú migračnú azylovú politiku tak, aby sme zabránili týmto nezmyselným kontrolám," dopĺňa Hojsík. Keď sa pozrieme napríklad práve na Rakúsko, ukončí ich 15. apríla. Vôbec nič mu ich však nebráni o ďalších 6 mesiacov predĺžiť. Európsku komisiu o tom musí iba informovať, bez potreby akéhokoľvek schválenia.