Rok 2025 prinesie lacnejšie úvery, ale drahšie nehnuteľnosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Na Slovensku chýba, v porovnaní s inými krajinami Európskej únie, približne 200-tisíc bytov, aj to je jedným z dôvodov, prečo sa ich ceny budú v roku 2025 opäť zvyšovať. Pre vyššie daňové zaťaženie však bude vlastné bývanie pre mnohých Slovákov nedostupné a to bez ohľadu na fakt, že úrokové sadzby by mali naďalej klesať.
Slabšia výkonnosť ekonomiky núti Európsku centrálnu banku znižovať úroky. V roku 2025 sa očakáva pokles až o jeden percentuálny bod, čo by malo pomôcť hypotékam, dlhopisom ale aj firmám, ktoré splácajú vysoké úvery.
"S vysokou pravdepodobnosťou sa časť toho poklesu pretaví aj do úročenia hypoték na Slovensku,“ k momentálnej situácii sa vyjadruje riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.
"By sa ku koncu budúceho roka mohli dostať na priemernú úroveň okolo 3,5 %,“ hovorí finančný expert OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Nedostatok nehnuteľností
No a to by malo automaticky zvýšiť záujem o nehnuteľnosti, ktorých je u nás stále chorobne málo.
"Celkovo očakávame, že na budúci rok ceny nehnuteľností narastú v priemer okolo 5 %, čiže o infláciu, “ opäť Marián Búlik.
"Nevieme, čo urobí konsolidačný balíček s príjmami obyvateľov, takže toto je taký parameter, ktorý môže negatívnym spôsobom ovplyvniť trh,“ komentuje konsolidačný balíček a jeho následky realitná maklérka Daniela Rážová.
Záujem bude hlavne o malé byty
Kupovať sa však bude stále a najviac by mali ísť na dračku malé byty.
"Pretože domácnostiam predsa len nezostane až toľko voľných prostriedkov, “ hovorí analytik Marek Nemky.
"Nie že by zmizol dopyt, iba a nám premení štruktúra toho dopytu z väčšieho na menšie, “ opäť Daniela Rážová.
Pre vyššiu DPHáčku budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka aj záujemcovia o kúpu novostavieb.
Ceny budú iba stúpať
Kto chce bývať, nemá dôvod vyčkávať, keďže rast cien sa dá očakávať aj v ďalších rokoch. Nič na to nezmení ani fakt, že podľa EÚ sú u nás ceny nehnuteľností predražené možno až 20 %.
O niečo lepšie by na tom mali byť takzvané second handy, no ani tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnú zdražovaniu.
Viacero protichodných faktorov môže zamiešať karty na realitnom trhu a preto je otázne, komu zostane v ruke žolík.