Zatiahnuté
Bratislava
Severín
8.1.2025
Návrat papierových receptov prináša komplikácie pre lekárnikov aj pacientov
Zdielať na

Návrat papierových receptov prináša komplikácie pre lekárnikov aj pacientov

SLOVENSKO / Novela zákona o elektronickom zdravotníctve priniesla návrat papierových receptov. Lekárnici upozorňujú na to, že pacienti by mali byť o to viac disciplinovanejší.

​Ak totiž recept nestihnete vybrať včas, jeho platnosť vyprší. A kým pri elektronickom recepte stačilo lekárovi zatelefonovať, aby ho vypísal znova, pri papierovej forme musíte ambulanciu navštíviť opakovane. 

"U liekov, ktoré uhrádza pacient, je nevyhnutný momentálne ten papierový recept a teda tam zvlášť by si pacienti mali dať pozor na to, aby neprešvihli tú lehotu platnosti receptu, " informuje prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

"Liek môžem vybrať v lekárni za sedem dní. Ale ja idem hneď, lebo ho potrebujem, " o výbere liekov hovorí obyvateľka Humenného Anna Bartalská. 

Bežný recept na väčšinu liekov platí síce týždeň, no napríklad pri predpisoch na antibiotiká sú to iba tri dní, na lieky s obsahom omamnej alebo psychotropnej látky päť dní a recept z pohotovostnej služby platí iba jeden deň.

Platnosť ostane rovnaká

Platnosť zostáva stále rovnaká bez ohľadu na to, či ide o elektronický alebo o papierový lekársky predpis.

Ak lehotu zmeškáte, liek vám lekárnik vydať nemôže.

"Už sa to nedá, pretože ten recept pokiaľ elektronicky on zmizne a ten papierový recept nedá sa na ňom v zásade zmeniť ten dátum, ktorý tam je vytlačený alebo rukou napísaný, " opäť Ondrej Sukeľ. 

"Prídem a mi povie, že už nemáte. Musíte si ísť objednať u doktora naspäť, " znova obyvateľka Humenného

Zaťaženie lekárov

A pri návrate papierových receptoch to znamená aj ďalšie zaťaženie lekárov.

"Lebo už nestačí len telefonovať lekárovi, ale treba absolvovať tú návštevu, aby si vyzdvihol ten papierový recept, " prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Recepty sa v ostatných krajinách líšia

Inak to vyzerá v susednej Českej republike. Tam môže dobu trvania platnosti určiť samotný lekár. Môže ju predĺžiť, no tiež skrátiť.

"Sú krajiny, ktoré nemajú obmedzenú platnosť lekárskeho predpisu, ale tam je úplne napríklad v Spojených štátoch je úplne iný spôsob predpisovania liekov. Tam sa pacientovi predpisujú lieky na presný počet dní, " hovorí Ondrej Sukeľ. 

Naši lekárnici sa stretávajú aj s rekordami, keď sa pacient omešká nie o dni, ale dokonca o mesiace.

"Tak stáva sa, že pacient pôjde aj s rok starým receptom takých pár týždňov a mesiacov je relatívne bežná záležitosť. Nájde ho poskladaný niekde v peňaženke a dožaduje sa výdaja lieku, " ukončuje Ondrej Sukeľ. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy