Zatiahnuté
Bratislava
Alexej
9.1.2025
Problém e-receptov spôsobuje chaos: Návrhy riešení sa hromadia, ale odpoveď chýba
Zdielať na

Problém e-receptov spôsobuje chaos: Návrhy riešení sa hromadia, ale odpoveď chýba

SLOVENSKO / Ako vyriešiť problém s predpisovaním elektronických receptov, ktoré od nového roka spôsobili chaos? Návrhov je hneď niekoľko - no riešenie v nedohľadne.

​Opozícia prichádza s niekoľkými návrhmi, o ktorých by chcela diskutovať na utorňajšej mimoriadnej schôdzi v parlamente. Podľa koaličného poslanca sa na ministerstve zdravotníctva riešenie črtá. Pre JOJ 24 zároveň potvrdil, že o zmenách by poslanci mohli rozhodnúť až na februárovej schôdzi.

Opozícia nechce zvolávať len mimoriadny zdravotnícky výbor, ale aj mimoriadne rokovanie národnej rady, na ktorom by sa prijala novela zákona a to v zrýchlenom režime. "Hlavným riešením je treba opraviť legislatívu. Treba poriešiť to, čo parlament dobabral 10. decembra," vyjadril sa poslanec NR SR Tomáš Szalay.

Lekári recept nedokážu prepísať na diaľku

Pôvodne chcel štát väčšiu ochranu osobných údajov pacientov, aby poisťovne nemali informácie o liekoch, ktoré nepreplácajú. Pozmeňujúci návrh však spôsobil to, že lekári recept nedokážu prepísať na diaľku. "Pre pacientov a lekárov je to, samozrejme, nepríjemnosť," hovorí Vladimír Baláž (Smer-SD). Podľa Baláža je potrebné si počkať na nový právny výklad textu, ktorý má riešiť rezort zdravotníctva. Poisťovne vraj návrh nepochopili.

Návrhy opozície

Podľa opozície je preto jedna z možností vrátiť sa k pôvodnej právnej úprave, aspoň dočasne. Možnosťou je aj to, aby pacientom hradené lieky na tri mesiace preplácali poisťovne.

Problém je aj podľa lekárnikov rozsiahly. Týka sa 9 % všetkých vystavených receptov. Ako bude napokon vyzerať finálne riešenie problému nie je jasné ani po mesiaci, odkedy poslanci zmeny odhlasovali v parlamente. Rezort zdravotníctva odpovedá na otázky len stručne. Opozícia pritom tvrdí že dočasné zmeny by poslanci vedeli prijať v parlamente hneď v zrýchlenom režime. "Za 4 dni vedeli v NR SR schváliť zákon, v skrátenom konaní ktorým uplietli bič na zdravotníkov, ja sa pýtam, kde je minister zdravotníctva?" uviedol Michal Šipoš (Slovensko).

Rozhovor s viceprezidentkou Slovenskej lekárnickej komory Miroslavou Snopkovou:

Slováci si v minulom roku podľa Národného centra zdravotníckych informácií zaobstarali viac ako viac ako 160 miliónov balení liekov. Ak to prepočítame na jedného Slováka, a to vrátane bábätiek, tak to vychádza takmer 30 balení liekov ročne v hodnote 400 eur. No a významnou mierou sa na tom podieľajú lieky, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Ktoré lieky, s ktorými sa kombinovať dajú, ktoré by sme nemali kombinovať? Môže vám s tým pomôcť web interakcieliekov.sk.

Aký to je web?

Spravuje ho Slovenská lekárnická komora. Na tomto webe si môžu ľudia zadať svoje užívané lieky, prípadne nejaké výživové doplnky a dostanú informáciu, či tam je nejaké podozrenie alebo nejaké zvýšené riziko týchto kombinácií s tým, že potom sa môže takto človek objednať do niektorej z tých zapojených lekární a prísť na konzultáciu.

Keď si nie ste istý, zadajte aj výživové doplnky. Napríklad ak si len občas dáte nejaký vitamín alebo multiminerálny prípravok, tak je dobré to potom povedať, keď prídete na konzultáciu do lekárne a vymenovať naozaj všetko, alebo si odfotiť balenie alebo ho doniesť so sebou, pretože farmaceut vám vie potom lepšie poradiť, ako keď dostane len jednu informáciu, že občas si dáte.

Čo sa týka interakcií, tak to nie je napríklad len výživový doplnok v podobe nejakého magnézia, ale sú to aj tie spomínané nápoje, napríklad káva. Veľa ľudí na Slovensku užíva liek na štítnu žľazu a nie je vhodné, aby blízko toho, ako užijú liek, vypili kávu, pretože káva im vlastne potom ruší účinok toho lieku. Napríklad aj cereálie ráno, ktoré si dávame na raňajky, tiež nie je vhodné kombinovať s niektorými typmi liekov. Takže ak je liek, ktorý sa má užívať s odstupom od tých cereálií, tak by to malo byť dve až tri hodiny.

Takisto sú to čaje. Napríklad pri liekoch na zníženie hladiny cholesterolu niektorých, pretože tiež máme veľmi veľa ľudí, ktorí užívajú tieto lieky, alebo teda aspoň podľa údajov CZ užívajú. A pokiaľ si napríklad tie lieky zapíjajú zeleným čajom, tak si potenciu to znamenajú, znamená omnoho viac. Zvyšujú účinok toho svojho lieku a oni môžu vyzerať ako keby predávkovaní tým liekom.

Lekári doteraz vzájomne mohli vidieť, aké lieky daný pacient užíva plus mínus, ale po novom by sa to mohlo ešte viac skomplikovať, keďže niektoré lieky sa budú predpisovať fyzicky na papierové recepty. Obávate sa, že tieto kontraindikácie môžu nastať?

Áno. Čo sa obávame ešte viac, sú duplicity, čo znamená duplicitne predpísaný liek a duplicitne užívaný liek. Môže to byť častokrát liek pod iným firemným názvom vo vnútri v tablete máte rovnaké liečivo.

Stretávame sa s tým na Slovensku a máme už také prípady popísané, že napríklad pacientka užívala trojnásobnú dávku statínov. To sú práve tie lieky, ktoré som spomínala na zníženie hladiny cholesterolu a boli predpísané tromi rôznymi lekármi pod tromi rôznymi názvami a keď si pacient domov donesiete balenie a každé sa volá inak, tak nepredpokladá bežný laik, že môže ísť o ten istý liek.

Pri tom elektronickom zdravotníctve to ešte viete podchytiť, lebo to vidíme všetci, ale pri tom papierovom už tento problém vidíme ako veľmi vážny. A najmä pri tých liekoch, ktoré sa napríklad používajú pri tých úzkostných stavov na spanie, pretože tam to predávkovanie je relatívne ľahké.

Môže sa stať, že pacient si to ani neuvedomí a večer si dá kombináciu ešte s tým magnézium a nebodaj si dá k tomu nejaké dva poháre červeného vína, tak jedinec, ktorý môže mať napríklad aj iné lieky, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém, tak môže mať potom problém s bdelosťou a môže mať napríklad nejakú až začínajúcu kómu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy