Odmäk je nebezpečný: Čo robiť, keď sa pod vami preborí ľad?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KANIANKA / Na priehradu v obci Kanianka smerovali hasiči. Išlo o cvičenie, počas ktorého zisťovali, ako dlho im bude trvať príchod na miesto a následne simulovali záchranu človeka z ľadovej vody.
Na priehrade v Kanianke pri Prievidzi sa hasiči sa snažili dostať muža, pod ktorým sa preboril ľad čo najrýchlejšie na breh. Napriek tomu, že v noci mrzne cez deň majú teploty plusové hodnoty a to je podľa hasičov mimoriadne nebezpečné. "Pri plusových teplotách ten ľad sa topí a pod dospelým človekom sa rýchlo preborí," vysvetlil Martin Vavro z HaZZ Prievidza.
Svoje o tom vie 60-ročný muž, ktorý sa počas odmäku išiel korčuľovať. Stalo sa to v Partizánskom. V poslednej chvíli ho zachránili tunajší hasiči. "Keď je takýto odmäk určite to netreba riskovať, netreba špekulovať, lebo za tie chyby človek zaplatí už iba raz," pokračoval Vavro. "Tie teploty sú kolísavé. Včera bolo mínus, teraz je plus a to má veľký vplyv na vodnú hladinu" vysvetlil Vavro. Mnohí napriek tomu riskujú. Hasiči chcú byť preto pripravení na všetky situácie.
Dôležitá je prevencia
"Jediná prevencia je v tom, že držať sa pri brehu. Pri tom brehu býva štandardná tá voda menej hlboká," odporučil Vavro. Pokiaľ pod vami ľad povolí, treba sa držať týchto rád. "Hlavnou zásadou je snažiť sa udržať na hladine, snažiť sa udržať nejakej ľadovej plochy, v žiadnom prípade sa neponárať," povedal Vavro.
"Začať kričať, pretože do 5 minút u podchladeného už prestávajú fungovať aj hlasivky," osvetlila Margita Vernarcová z operačného strediska ZZS. "Každé telo sa správa inak, počas tej hypotermie môže dostať kŕč. Hlavné je zostať nad povrchom, snažiť sa udržať tej ľadovej plochy, ktorá je v blízkosti a počkať na takú bezpečnú pomoc," uzavrel Vavro.