Školy zavádzajú prísnejší režim: Nové pravidlá o používaní telefónov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Obmedzenie používania mobilov musia rešpektovať aj žiaci tých základných škôl, ktoré to doteraz neriešili. Prváci až štvrtáci majú úplný zákaz používania mobilu, starší ho môžu používať po súhlase učiteľa pri vzdelávaní, výnimku majú aj zdravotne znevýhodnení
Nové pravidlá nie sú nové pre všetkých
V prípade porušenia pravidiel je telefón odobratý a vrátený po skončení vyučovania. V prípade viacnásobného porušenia je do školy prizvaný rodič. Nové pravidlá pre používanie mobilných telefónov na školách nie sú pre všetkých nové.
"Tieto opatrenia máme zavedené už minimálne 5 rokov. Pri vstupe do školy sú povinní mať telefón vypnutý, nielen stíšený," hovorí Ľubomír Bodnár, riaditeľ ZŠ Smeralova, Prešov.
Aj v bratislavskej škole žiak prichádza do školy, pred dverami vypína telefón a ukladá do tašky. "Nesmie ho počas vyučovania používať. Za vyučovanie sa považujú aj prestávky. Tie začiatky boli ťažké, lebo žiaci to nevedeli pochopiť," tvrdí PaedDr. Erika Drgoňová, PhD, riaditeľka ZŠ Ostredková, Bratislava.
"Niekedy keď nestíham, tak si ho nevypnem, vypnem si zvonenie," vyjadruje jedna študentka. "Ja ho mám v letovom režime, takže on je zapnutý, ale nepoužívam ho absolútne," vysvetľuje ďalšia študentka. "To je dilema v tom, že niektorí by sa na tom chceli hrať, ale predsa len už to aj do tých závislostí preniká," hovorí jeden zo študentov.
Žiaci piateho až deviateho ročníka mobily zapínajú len keď ich chce učiteľ použiť pri vzdelávaní. "Náš zámer nebol deťom zakázať ten mobil hneď od začiatku skôr naopak, chceli sme naučiť deti používať tie dobré možnosti využívania mobilu a inteligentných hodiniek," dopĺňa Drgoňová.
Skrinky na telefóny
Riaditeľka hovorí, že skrinky na mobily predstavujú finančné náklady. Súčasne vraj učia žiakov sebakontrole a zodpovednosti. "Deti musia mať to nastavenie na plnenie pravidiel," objasňuje Drgoňová.
Celkom inak je to na základnej škole v bratislavskej Rači. Tu uzamykajú mobilné telefóny do takýchto skriniek. Každá trieda má vlastnú skrinku, a kľúče od nich majú všetci učitelia. "My sme teda zákaz telefónov odštartovali už v septembri. Prišlo nám to tak oveľa zmysluplnejšie ako v polovici roka," informuje Andrea Dudášová, učiteľka ZŠ J. A. Komenského v Bratislave. Každý žiak má svoje presné miesto s číslom kde mobil uloží.
"Niektorí sa sústredia viac a potom napríklad ja to beriem ako mínus, lebo ten telefón hľadám stále," tvrdí jeden zo študentov.
"Je jasné, že deti nemajú až takú kontrolu nad najmä hrami, takže výhodou je, že sa nehrajú hry cez prestávky na telefóne, ale viacej spolu komunikujú," dopĺňa Dudášová. Zámerom ministerstva bolo zlepšiť pozornosť detí či zlepšiť duševné zdravie. Riaditelia vidia efekt, aj pokiaľ ide o zníženie kyberšikany. "Nahrávali nevhodný nevhodné videá, zosmiešňujú videá," tvrdí Drgoňová.
"Ja som vysokoškoláčka. U nás tiež je zákaz používania mobilov, ale väčšinou ho každý používa," hovorí študentka vysokej školy.