Exšéf SIS sa postavil pred súd. Pčolinský vinu z prijatia úplatku popiera
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BANSKÁ BYSTRICA / Na špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici začal proces s bývalým šéfom SIS Vladimírom Pčolinským. Je podozrivý z prijatia 20-tisícového úplatku.
Za peniaze mala SIS utlmiť aktivity okolo sledovania a odpočúvania právnika Zoroslava Kollára. Obžalovaný vinu popiera.
Súdny proces začal štyri roky po obvinení
V korupčnej kauze ide o 20-tisícový úplatok, za ktorý mal Vladimír Pčolinský vybaviť aby SIS utlmila aktivity súvisiace so sledovaním právnika Zoroslava Kollára.
"Zároveň tým, že došlo k prevzatiu úplatku, tak to vyplýva z dôkazného stavu v prípravnom konaní, malo dôjsť aj k vyplateniu dôvernej skutočnosti, ako aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa," hovorí prokurátor.
Vinu popiera
Na úvod odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste. "Obžaloba ako taká je absolútne nedôvodná. Je vyskladaná z čiastkových vecí tak umelým spôsobom, že podľa môjho názoru ju nie je možné nijakým spôsobom dokázať," uviedol obžalovaný Vladimír Pčolinský. Detaily výpovede exšéfa SIS verejnosť nepozná, keďže sudca pristúpil k jej vylúčeniu.
"A to počas výsluchu obžalovaného a počas vykonávania dokazovania čítaním listín z utajenej prílohy súdneho spisu," ozrejmila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.
Medzi kľúčovými svedkami je bývalý námestník SIS Boris Beňa či Ľudovít Makó, ktorému mal Zoroslav Kollár úplatok priniesť. Kollár v tejto kauze uzavrel dohodu o vine a treste a dostal 70-tisícový peňažný trest. Priznal, že úplatok síce priniesol Makóovi, no nevedel o tom kam ďalej peniaze išli.
Hrozil mu vyšší trest
"Áno, v právnom štáte sa môže stať, že sa ľudia priznajú k tomu, čo nespáchali, aby napríklad nemuseli byť vo väzbe," dodáva Pčolinský. Aj túto kauzu ovplyvnila novela trestného zákona, bývalému šéfovi SIS pôvodne hrozila vyššia trestná sadzba.
"V čase podania obžaloby bola trestná sadzba v rozpätí päť až 12 rokov. Po novele Trestného zákona došlo k zníženiu trestnej sadzby na súčasných štyri až osem rokov," uviedol prokurátor.