Pacienti si môžu vydýchnuť. Elektronické recepty sú späť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Pacienti a lekári sa dočkali. Zdravotníci už pár hodín vedia vypísať elektronický recept s liekom, ktorý si pacient hradí sám.
Problém sa podarilo vyriešiť za 9 dní, no nie je jasné, ako. Usmernenie pre poisťovne zatiaľ nie je zverejnené.
Do lekárne už nemusíte chodiť s papierovým receptom
Stačí, keď máte pri sebe kartu poistenca. "Dnes (10. 1.) od rána, od prvého pacienta, prechádzajú úplne všetky recepty v tom istom režime, ako to bolo ešte pred 1. januárom," hovorí pediatrička Elena Prokopová. Liek, ktorý si pacient hradí sám, nevedeli lekári predpisovať elektronicky približne 9 dní.
Pacienti reagovali na situáciu negatívne. Boli nespokojní, že lieky nedostávali tak, ako boli zvyknutí. "Elektronizácia, ktorá tu bola, vznikala od roku 2017. My sme sa lusknutím prsta dostali do obdobia pred rokom 2017," vyjadril sa prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.
"Neboli sme veľmi spokojní, samozrejme, lebo nás to zdržovalo a pacienti si museli chodiť po papierové recepty. Často sme ich prehnali – išli do lekárne, potom sa vrátili naspäť,“ ozrejmil lekár MUDr. Peter Kišška.
"Bolo to časovo náročné. Tento problém sa týkal viacerých inštitúcií zdravotníckeho systému, od zdravotných poisťovní až po Národné centrum zdravotných informácií," povedal minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).
Poisťovne sa obávali, že ak by predpisovali elektronické recepty pre pacientov, ktorí si lieky hradia sami, mohli by porušiť zákon, preto systém vypli. Keďže je prepojený, poisťovne nemali informácie o osobných údajoch pacienta, no nefungoval ani elektronický recept.
Pôvodne išlo o väčšiu ochranu
Štát chcel pôvodne zabezpečiť väčšiu ochranu osobných údajov pacienta tak, aby poisťovne nemali informácie o liekoch, ktoré nehradia. Celý problém však údajne vznikol nesprávnym výkladom zákona.
"Zákon sa meniť nebude, ale tok informácií, ktorý prechádzal od ambulancie cez zdravotnú poisťovňu až po Národné centrum zdravotníckych informácií, sa upravil tak, aby sme mohli napísať liek bez porušenia GDPR," uviedla Prokopová.
Ako presne sa problém vyriešil, nie je jasné. Právny výklad rezort nezverejnil. Na otázky, či poisťovne naďalej majú informácie o liekoch, ktoré nehradia, ministerstvo nereagovalo.