Ako zvládnuť pomoc zraneným vojakom? TV JOJ išla priamo do ukrajinského Ľvova
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ĽVOV / Ako pomôcť tým, ktorí bojovali za Ukrajinu a utrpeli zranenia? Tento už naozaj veľký problém rieši krajina, ktorá bojuje za svoju slobodu.
V Ľvove dohodli na konkrétnych bodoch - a to vďaka organizácii Mier Ukrajine, s ktorou vycestovala aj reportérka TV JOJ Marika Dulaiová. V meste počas nášho živého vstupu začali hučať sirény.
Reportéri TV JOJ Rasťo Striško a Katka Kleknerová neraz informovali o centrách, ktoré na Ukrajine existujú a snažia sa pomôcť vojakom či už s rehabilitáciou, zháňaním protéz, teda aj s traumami, ktoré sú vlastne asi najvážnejšie.
TV JOJ sa na vlastné oči presvedčila, aká je to vážna a dôležitá práca
Pýtali sme sa aj to, prečo sa organizácia Mier Ukrajine rozhodla pomôcť jednému z takýchto centier.
"Memorandum znamená, že sme pripravení obidve strany spolupracovať. My sme naozaj už dávnejšie začali hľadať nejakého partnera na Ukrajine a zdá sa, že po tejto návšteve sme toho partnera našli. Je to naozaj veľmi pôsobivé, čo tu vzniká a tušili sme to. Od samotných zakladateľov sme sa dozvedeli, že oblasť rehabilitácie a pomoci veteránom a zraneným vojakom je možno dôležitejšia ako pomáhať armáde. Ale je ešte dôležitejšie, aby sa tí ľudia zaradili do života, pretože sú to ťažké traumy a ťažké zranenia," hovorí Lucia Štasselová zo združenia Mier Ukrajine.
V mnohých centrách si vojaci musia zaplatiť rehabilitáciu. Približne je to do 8-tisíc dolárov (7 800 eur), čo mnohí zranení vojaci, ktorí sa vrátili z frontu, nemajú.
Iné centrum
Je iné tým, že jednak sa tam neplatí a jednak vojak nepríde na mesiac alebo tri týždne, ale môže tam byť aj rok. Rovnako ako vojak Osrap, ktorý bojoval za Azov, má za sebou dve operácie a napriek všetkému ho ešte čaká jedna. V hlave má však traumu, ktorá mu zostane.
"Bol som ťažko zranený, mám za sebou dve operácie, tretia ma čaká. Prešiel som mnohými centrami, ale toto je jediné, kde mi pomohli psychicky i pokiaľ ide o rehabilitáciu. Viem, že sa na vojnu nevrátim bojovať, ale chcem sa vrátiť ako človek, ktorý bude pomáhať zraneným vojakom. Oni kvôli traume nie sú schopní hovoriť s lekármi, skôr so spolubojovníkmi," vyjadril sa Osrap.
Aký je teda cieľ pomoci organizácie Mier Ukrajine?
Ide o to zaplatiť personál, ktorý sa o týchto vojakov stará, teda odborníkov umožniť, aby mohli prísť ďalší. Potrebujú psychológov, ktorí sú špecializovaní na vojenské traumy, či špeciálnych fyzioterapeutov.
Hovorilo sa aj o možnosti, že by do centra v Ľvove prišli pôsobiť na niekoľko týždňov alebo mesiacov práve psychológovia a psychiatri zo Slovenska, ktorí sa venujú traumám z vojny.
Nevylučujem, že to ešte bude ďalšie rozšírenie pomoci, ale to už sa dozvieme až v priebehu obdobia spolupráce.