Zaplatíte a titul je váš. Nelegálny biznis so záverečnými prácami prekvitá bez trestu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Dáte pár stoviek eur a váš problém s bakalárkou či diplomovkou zmizne. Napíše ju za vás niekto iný.
Je to protizákonné, akademicky neetické, no napriek tomu na tento biznis nikto nemá páky. Na problém sme upozornili už pred rokom, odvtedy sa nič nezmenilo. Je až taký vážny, že sa bude meniť celý systém záverečných prác. Univerzity sú ZA a čakajú na konkrétne kroky ministerstva.
Nie je celkom bežné, že sa pár klikmi na internete dostanete k stránkam, ktoré sa navzájom bijú o to, aby vám ponúkli otvorene nelegálnu činnosť. Pri tejto téme sme ich však za približne minútu našli presne 10. Jednu z nich sme vám ukazovali pred 12 mesiacmi, napriek tomu je dodnes on-line, bez akejkoľvek zmeny.
Problém siaha značne ďalej
My sme dokonca našli muža, ktorý si takto privyrábal už pred desiatimi rokmi. "Bolo to jednoduché, boli to všeobecné marketingové témy, každá tá práca mi trvala asi týždeň a moja taxa bola 400 eur," hovorí muž.
Oslovili sme viaceré slovenské vysoké školy, aby nám povedali, ako sa proti takýmto praktikám bránia - Univerzitu Komenského v Bratislave, Prešovskú univerzitu v Prešove, Katolícku univerzitu v Ružomberku, Selyeho univerzitu v Komárne aj Univerzitu Cyrila a Metoda v Trnave.
"V tomto momente je školiteľ schopný odhaliť, či ten študent - keď s ním pracuje na pravidelnej báze - či ju napísal alebo nenapísal," uviedla prorektorka pre vzdelávanie Eva Viglašová z UK v BA.
"Samotná skutočnosť, že študenti využívajú pri písaní prác aj neetické spôsoby, je už vecou individuálnych morálnych hodnôt jednotlivcov," ozrejmila hovorkyňa prešovskej univerzity Mária Dudová - Bašistová.
"Právne je to dosť komplikované nejakým spôsobom ošetriť, keďže tieto firmy, ktoré tie služby ponúkajú, to majú naozaj veľmi dobre vyriešené," povedal prorektor pre vzťahy s verejnosťou Andrej Brník z UCM.
"Ak by existoval systém, ktorý by eliminoval takúto prax, tak my ako univerzita by sme to, samozrejme, prijali," vyjadril sa hovorca Katolíckej univerzity v Ružomberku Viktor Mydlo.
"Riešiť by to mal niekto iný, pomôcť v tom univerzitám," priblížila prorektorka univerzity v Komárne Melinda Nagy.
Problému sa venuje pripravovaná novela
Ten "niekto iný" je minister školstva. Rezort hovorí, že sa problému venuje pripravovaná novela zákona. Má implementovať moderné postupy, ktoré by viac odrážali praktické schopnosti žiakov.
"By sa znížila motivácia využívať externé služby na písanie záverečných prác. Po zmene vysokoškolského zákona sa zároveň bude stránkam ponúkajúcim napísanie záverečnej práce ťažšie vytvárať niečo, čo nemá jednotnú formu," hovorí hovorkyňa ministerstva školstva Katarína Kohútiková.
"Sú odbory, kde už záverečné práce strácajú význam. Napríklad lekári, zubári po takýchto zmenách volajú už dávno," dodala Viglašová.
"Tá prax je pre toho študenta veľmi dôležitá, pretože nie je možné, aby ste všetko robili iba tak, že odpíšete z nejakej state, z nejakej knihy a budete citovať nejakého človeka," dodala odborníčka na školstvo Soňa Hanzlovičová.
Pre pedagógov pritom nejde o jediný postrach v tejto oblasti. Na rapídnom vzostupe je ďalší spôsob, ako viete systém oklamať, a to umelá inteligencia.