Domaša odkryla svoje tajomstvá: Lebky, kosti a zabudnutý cintorín
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Voda na Domaši je aj tento rok počas zimy nižšie ako obvykle. Kým pred dvomi rokmi odkryla dno, na ktorom stoja doteraz základy pôvodných domov, tentoraz na opačnom brehu odkryla zrejme starý cintorín.
Ľudia pri prechádzkach v blízkosti ustupujúcej vodnej hladiny nachádzajú lebky, či iné ľudské kosti. Na pôvodných cintorínoch bolo niekoľko rokov pred zatopením zakázané pochovávať a následne mali byť exhumované. No zdá sa, že nie všetky.
"Keď vody Domaše opadli tak, že sa dalo chodiť po miestach, kde voľakedy stáli domy, tak sme s manželom zašli na dolný koniec dediny a aj my sme tam videli kosti, lebku, malilinko sme sa zľakli lebky," hovorí pôvodná obyvateľka zatopenej obce Valkov Anna Guziová.
Lebky, či na prvý pohľad ľudské kosti sa nachádzali na odkrytom dne vodnej nádrže. Ostatný nález zaevidovala aj polícia a kostrové nálezy boli zaslané na expertízu. No historik, ktorý sa dlhé roky venuje mapovaniu zatopených dedín, je presvedčený, že je to pôvodný cintorín starý stovky rokov.
"Domnievam sa, že cintorín slúžil vlastne od počiatkov tejto obce. História je datovaná približne do štrnásteho storočia. Po zániku starobylého dreveného chrámu bol postavený tento kamenný, ktorý má približne dvesto rokov," potvrdil historik Juraj Kasarda.
Zachoval sa iba kostol
V 60. rokoch minulého storočia skončilo šesť dedín pod hladinou Veľkej Domaše a s nimi aj časť cintorínov. Niektoré exhumovali, no niektoré len tak zaliali vodou. Kostolík svätého Štefana sa ako jediný zo zatopenej dediny Kelča zachoval. No nízka hladina vtedy odkryla aj základy pôvodných rodinných domov.
Niekedy bola voda aj na týchto miestach, na ktorých stojíme. Teraz sa voda nachádza stovky krokov od nás. "Ak má Domaša plný stav, voda by sa mala nachádzať po miesto, na ktorom stojíme," hovorí historik.
Pani Anna si dobre spomína na to, keď sa museli všetci obyvatelia dediny vysťahovať. Ona dnes žije v dedine vzdialenej 50 kilometrov. Vtedy mala desať rokov. No o pôvodnom cintoríne už ale ani ona nevie nič a nikdy to nespomínali ani jej predkovia. "Až teraz vody Domaše odhalili to, čo sme my nikdy nevedeli," povedala Anna.
"Niekoľko cintorínov bolo exhumovaných, ale dva cintoríny boli zaliate pod vodnú hladinu," dodáva historik.