Jedni odišli do Moskvy, druhí chceli ísť do Kyjeva. Hlas rozumu však musel cestu odložiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Kým časť koaličných poslancov z radov Smeru-SD a SNS sa nachádza v Rusku, iní poslanci, ktorí sa označujú za Hlas rozumu, chceli vycestovať na Ukrajinu. V Kyjeve chceli ubezpečiť, že Slovensko stojí na strane Ukrajiny, ktorá už takmer tri roky vzdoruje ruskej agresii.
Dve koaličné skupiny, dve cesty, no dá sa povedať, že asi odlišne inšie byť nemôžu. Andrej Danko už so svojimi kolegami zo Smeru-SD aj SNS v Moskve v nedeľu (12. 1.) pridal na sociálnej sieti, že si užil predstavenie Luskáčik a vo Veľkom divadle.
Rokovanie s predsedom ruskej Štátnej dumy
Slovenská parlamentná delegácia sa v Moskve stretla s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom. Podpredseda Národnej rady Andrej Danko na spoločnej tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že táto schôdzka znamená opätovné naštartovanie dialógu medzi parlamentmi oboch krajín.
Ďalší podpredseda parlamentu Tibor Gašpar zdôraznil, že slovenská delegácia sa počas rokovaní hlásila k členstvu v EÚ, hájila svoje národnoštátne záujmy a touto schôdzkou chcela vyslať signál aj ostatným členským štátom, že treba rokovať.
Obnovenie vzťahov
Podľa Gašpara by SR chcela prispieť k upokojeniu globálnej bezpečnostnej situácie a obnoveniu starých vzťahov - ekonomických, športových či kultúrnych. Zopakoval, že Slovensko chce robiť politiku na všetky svetové strany. "Chceme prispieť do spoločného dialógu, že budeme vnímaní ako štát, ktorý chce zabezpečiť celosvetovo dobré obchodné vzťahy a mier," povedal Gašpar.
Situácia v Rusku
"Vidíme na území Ruskej federácie veľký ekonomický progres a pokrok v potravinovej sebestačnosti," povedal Danko. "Vyjadrujem rešpekt k tomu, čo Ruská federácia pod vedením prezidenta (Vladimira) Putina dokázala. Vyjadrujem úctu a rešpekt k tomu, ako prekonávate výzvy," vyhlásil Danko. Vyjadril presvedčenie, že táto návšteva nie je posledná počas tohto volebného obdobia.
Návšteva v Moskve
Gašpar reagoval na kritiku, že touto cestou ťahá delegácia Slovensko k Rusku. "Oceňujem skutočne rovnocenný dialóg partnera s partnerom. Oceňujem to, že sme si vyjasnili pozície. Chcem všetkým kritikom povedať, že bez diskusie skutočne riešenia nebudú. O tom bola táto cesta," podčiarkol.
Volodin na tlačovej konferencii zdôraznil, že postojom Ruska je nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín a vzájomná spolupráca. SR a Rusko majú podľa neho spoločné hodnoty. Ako pokračoval, Rusko sa zasadzuje za multipolárny svet a chce budovať vzťahy na základe suverenity a rešpektovania záujmov každej krajiny.
Cesta do Kyjeva
Na druhej strane v utorok (14. 1.) sa poslanci, poslanci pôvodne Hlasu, teda Ferenčák v Šalitroš a Migaľ chceli vydať do Kyjeva. Všetci sa prezentujú ako Hlas rozumu a občas nie sú úplne komfortní s názormi koalície v niektorých konkrétnych bodoch. V Kyjeve chcú ubezpečiť Ukrajinu, že aj medzi poslancami koalície stále sú ľudia, ktorí majú smerovanie jednoznačné, proeurópske a proseveroatlantické.
"U nás žiadne nejaké interné diskusie nateraz neprebehli, takže ideme v tom nastavení, v akom sme boli doteraz," priblížil Samuel Migaľ zo strany Hlas-SD.
Cesta sa odkladá
"Na základe oficiálneho stanoviska ukrajinskej strany, posúva sa termín mojej zahraničnej cesty s kolegami na Ukrajinu z dôvodu bezpečnostného rizika v nateraz plánovanom termíne. Keďže Ukrajina je vo vojne a mesto Kyjev často čelí útokom rakiet a dronov, musíme to rešpektovať, keďže bezpečnosť je vždy na prvom mieste," uviedol Ján Ferenčák.
Podpredseda Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR Samuel Migaľ situáciu akceptoval: "Riziko bolo asi príliš veľké. Stále však odsudzujem agresiu Ruskej federácie a podporujem Ukrajinu v jej ceste k mieru, demokracii a prosperite." Zároveň zdôraznil, že Slovensko si musí udržať dôveryhodnosť medzi partnermi z EÚ a NATO, keďže prípadná strata tejto pozície by poškodila ekonomické a bezpečnostné záujmy krajiny.
Člen zahraničného výboru NR SR Radomír Šalitroš upozornil na dôležitosť spolupráce Slovenska s demokratickými štátmi a potrebu zachovania kontinuálnej zahraničnej politiky. "Diplomacia nenávisti by mohla poškodiť vyjednávacie pozície Slovenska pri alokovaní fondov na obnovu Ukrajiny alebo na kompenzácie, ktoré naša ekonomika potrebuje," poznamenal.
Všetci traja poslanci zdôraznili, že Slovensko musí zostať pevnou súčasťou EÚ a NATO. Veria, že mier a stabilita na Ukrajine pomôžu k rozvoju Slovenska aj celého regiónu a že bezpečnostná situácia sa čoskoro zlepší, aby plánovanú návštevu mohli uskutočniť.
Rokovať mal aj zahraničný výbor
Zahraničný výbor Národnej rady SR však nerokoval o téme zahraničnopolitického smerovania Slovenska. Zo zasadnutia výboru sa ospravedlnili koaliční poslanci. Keďže neprišiel dostatok členov výboru, nebol uznášaniaschopný.
Opoziční poslanci pripomenuli, že výbor sa nepodarilo otvoriť v deň, keď je slovenská delegácia poslancov v Moskve. Súčasťou delegácie je aj šéf zahraničného výboru Marián Kéry (Smer-SD).
Výbor mal rokovať o návrhu uznesenia, o ktorom má v utorok (14. 1.) rokovať parlament na mimoriadnej schôdzi. Iniciovali ju opozičné strany PS, KDH a SaS. Chcú, aby parlament uznesením potvrdil zahraničné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO a zaviazal sa aktívne ho presadzovať a obhajovať.