Jasno
Bratislava
Radovan
14.1.2025
Exkluzívny prieskum AKO: Sú Slováci za obmedzenie prístupu mladých na sociálne siete?
Zdielať na

Exkluzívny prieskum AKO: Sú Slováci za obmedzenie prístupu mladých na sociálne siete?

BRATISLAVA / Sú Slováci za to, aby mladí do 16 rokov nemali prístup na sociálne siete? A čo spôsobí zmena politiky spoločnosti Meta a rušenie fact checkingu s bojom proti dezinformáciám? V relácii Analýzy 24 o týchto témach diskutovala moderátorka Lenka Ježová s riaditeľom agentúry AKO Václavom Hříchom a expertom na hybridné hrozby Victorom Breinerom.

​Kyberšikana dezinformácie, s tým všetkým sa stretávame aj na sociálnych sieťach. Austrália sa ale rozhodla ochrániť tých najmladších, ale dokonca aj mladistvých do 16 rokov. Prijala zákon, ktorý spôsobí, že od konca roka sa už práve tieto vekové kategórie nebudú vedieť dostať na sociálne siete.

Zaujalo nás to a práve preto sme sa rozhodli osloviť aj Slovákov. Čo si o takomto zákone myslia a či by sa zvýšil napríklad aj v našich podmienkach. Takýto exkluzívny prieskum pre nás urobila agentúra AKO.

​Čo sme zisťovali?

Zber údajov bol medzi 16. a 19. decembrom, teda ešte koncom minulého roka na reprezentatívnej vzorke. "Áno, bolo to 1000 respondentov, boli dospelí a samozrejme ich štruktúra bola rovnaká ako štruktúra dospelej populácie na Slovensku. Prieskum sa realizoval telefonicky," uviedol riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích.

Čo si o tom myslia Slováci?

Takúto zmenu v prístupe na sociálne platformy by u nás privítalo takmer 70 percent opýtaných. 42 percent určite áno a ďalších takmer 27 percent asi áno. Zaujímavé je to, že zmenu by podporili najmä ženy a ľudia v strednom a vyššom veku. Mladí vo veku 18 až 33 rokov problém v používaní sociálnych sietí nevidia a veci by nemenili.

Skupina ľudí neodpovedala

Bolo to o tom, že nechceli skôr alebo nemali na to jednoznačnú odpoveď? "Nemali názor, alebo sa niekedy hanbili povedať svoj názor. Každopádne, tá skupina je v tomto prípade relatívne malá, je to len 3,3 desatiny percenta. To signalizuje, že na túto tému je názor, či už súhlas alebo nesúhlas. Ale je to vec, na ktorú ľudia názor majú a ako vidíme aj pozitívny zároveň," odpovedal Václav Hřích.

​Spoločenský súhlas

Ženy sú za určite áno 44 percent, muži 41 percent. Na prvý pohľad to vyzerá, že sme celkom vyvážený, čo sa týka pohlavia. "Nielen podľa pohlavie... Obvykle je tam nejaký veľký rozdiel napríklad z pohľadu vzdelania alebo veľký rozdiel z pohľadu pohlavia a z pohľadu veku. Tu je to plus mínus podobné. To signalizuje, že toto nie je téma, ktorá by Slovákov rozdelila. Čo sa týka vzdelania alebo veku," uviedol Hřích.

Veková kategória

Naozaj sú za vo vekovej kategórii 34 až 49 rokov. Doťahuje sa na nich skupina 66 a viac rokov. "Celkový súhlas je podobný, ale sú tam dve veľké ale, jedna je práve spomínaná skupina 34 až 49. To sú respondenti vo veku, ktorí majú deti práve vo veku 0 až 16 rokov a tam je aj najväčšia podpora tohto rozhodnutia. Najviac pociťujú nejakú potrebu a užívajú si to v praxi," povedal Hřích.

Politické strany

Čo sa týka práve voličov jednotlivých strán, od koho je tá podpora regulácie najväčšia a od koho teda najmenšia? "Zaujímavé na tom je, že obvykle tieto rôzne otázky rozdeľujú Slovákov podľa toho, akú majú politickú príslušnosť. Tu vidíme, že je to veľmi podobné, viacmennej s dvomi výnimkami. Sloboda a Solidarita a jej voliči ukazujú, ako keby najväčší odpor k obmedzeniam. A potom sú tam aj voliči Demokratov. Rozdiel medzi Progresívnym Slovenskom a Smerom, je len čiastočný... takže v niečom sa zhodnúť dokážeme všetci," odpovedal Hřích.

​Overovanie faktov

Spoločnosť META oznámila zmenu, ruší nezávislé overovania faktov. Takéto overovanie teraz ponechá na užívateľoch, obdobne ako to už v súčasnosti robí sociálna sieť X Elona Muska. Mark Zuckerberg povedal: "Zbavíme sa overovateľov faktov, ktorí boli politicky príliš zaujatý a zničili viac dôvery, než jej vytvorili. Obzvlášť v USA."

​Hybridné hrozby

Slováci v tom majú jasno. Do 16 rokov by deti nepustili na sociálne siete. Súhlasíte s takýmto niečím? "Nie, že len súhlasím, ale po tom, čo mal Zuckerberg ten svoj už dnes legendárny prejav, tak ja by som svoje deti nepustil ani do osemnástich, pretože zo sociálnych sietí sa stávajú tie najtoxickejšie miesta vôbec pre akúkoľvek ľudskú interakciu," odpovedal expert na hybridné hrozby Victor Breiner.

Čo táto zmena znamená a čo môže spôsobiť?

"Ruší fact-checkingový program. Program, ktorý začal niekedy okolo roku 2016, keď bol prvý krát zvolený Trump a on bol zvolený na základe hrubej manipulácie informačného prostredia, ktoré práve spoločnosť META pomáhala uskutočniť. Môžeme sa vrátiť na k referendu o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, škandálu Cambridge Analytica, ktorého stredom alebo jadrom bolo zneužívanie dát, ktoré pochádzali priamo z Facebooku a jednoducho nevôľa Facebooku s týmto niečo robiť napriek tomu, že o tom Facebook vedel. Ďalej, čo Zuckerberg povedal je, že ruší akékoľvek obmedzenia, ktoré sa týkajú vyjadrení k vyslovene politickým témam, pretože politické témy, politickí hráči boli v rámci tých samotných pravidiel Mary samotná kategória, ktorá mala nejaké zvláštne pravidlá," informoval Breiner.

​Zároveň sa aj tie príspevky postupne ľuďom menej zobrazovali. Bola to taká nová politika, že začnú obmedzovať práve tieto témy, ktoré môžu rozdeľovať spoločnosť. A teraz sa k nim ideme vrátiť. "Ideme sa k nim vrátiť kvôli tomu, že tu začína celý ten politický rozmer tohto diskurzu... Treba úplne jednoznačne povedať nie je obmedzovanie free speech, ale je obmedzovanie rôznych typov informačných operácií, ktoré vykonávajú cudzí štátni aktéri s veľmi sofistikovanými zdrojmi, s takmer neobmedzenými finančnými zdrojmi. Napríklad Rusko, Čína, Irán a iné krajiny, ktoré na to majú zdroje. A tu sa môžeme baviť napríklad o tom, že po tomto vyhlásení Meta už nebude nijakým spôsobom kontrolovať činnosť botnetov. To znamená, že jeden človek môže vystupovať pod tisícami účtov a šíriť akýkoľvek obsah, ktorý nebude nijakým spôsobom regulovaný," pokračoval Breiner.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy