Obmedzený prístup na sociálne siete pre neplnoletých je realitou aj na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Aj na Slovensku sa začína debatovať o prístupe mladých ľudí na sociálne siete. Spustil to austrálsky parlament ktorý rozhodol, že osoby mladšie ako 16 rokov takýto prístup nesmú mať. Agentúra AKO urobila v polovici decembra takýto prieskum pre televíziu JOJ 24.
Obmedzenia prístupu na sociálne siete
Táto otázka v podstate reagovala na austrálsku zmenu zákona, ktorým zakázali prístup k sociálnym sieťam deťom a tínedžerom do 16 rokov.
Takúto zmenu v prístupe na sociálne platformy by u nás privítalo takmer 70-percent opýtaných. 42-percent určite ÁNO a ďalších takmer 27-percent ASI ÁNO. Zaujímavé je to, že zmenu by podporili najmä ženy a ľudia v strednom a vyššom veku. Mladí vo veku 18 až 33 rokov problém v používaní sociálnych sietí nevidia a veci by nemenili.
Najnižšia veková hranica je 13 rokov
V súčasnosti je najnižšia veková hranica pri registrácii do sociálnych sietí 13 rokov. Vyplýva to zo zákona o ochrane súkromia dieťaťa na internete.
"Bola stanovená na základe toho, že to dieťa je dovyvíjané a je už naozaj schopné kriticky uvažovať, " opisuje psychologička Zuzana Juráneková.
Viacerí tieto pravidlá obchádzajú a aj preto sa austrálsky parlament rozhodol konať a zakázal prístup na sociálne siete do 16 rokov. Pokutám pri porušovaní budú čeliť platformy.
"Nemôžeme ako vláda počúvať takéto správy od rodičov a hovoriť, že niečo s tým robiť je ťažké. Máme povinnosť konať, naša vláda to urobila, “ vyjadril sa austrálsky premiér Anthony Albanese.
Podobné kroky by uvítali aj Slováci
Podľa prieskumu agentúry AKO pre JOJ 24 by podobné kroky uvítali aj Slováci.
"Ono to nie je možno iba o tých nebezpečiach, ale aj o tom, že tie mladšie generácie nežijú v reálnom svete, " informuje Martin Hřích - analytik a riaditeľ agentúry AKO.
Zmenu v používaní sociálnych sieti by odobrili ľudia vo veku od 34 do 49 rokov a staršie ročníky. Za sú práve ženy a ľudia s nižším vzdelaním.
Názory opýtaných
Mnohé deti sú ohrozené negatívnymi vplyvmi, ako sú drogy či zneužívanie. Sú ľahko ovplyvniteľné informáciami z internetu, často sledujú nevhodné videá, a trávia príliš veľa času na mobiloch aj v noci, čo vedie k nedostatku spánku.
Je dôležité, aby existovala kontrola nad tým, čomu sa deti venujú, pretože ich vlastné záujmy a správanie majú významný vplyv na ich vývoj. Aktuálna situácia ovplyvňuje mladú generáciu a je nevyhnutné, aby došlo k pozitívnym zmenám.
S posunutím hranice nesúhlasia mladí
"Jednoducho povedané, keď niekto príde a vypne nám prúd, tak je po nás. Technológia je dvojsečná zbraň, " hovorí neurológ Martin Jan Stránsky.
Naopak, s posunutím vekovej hranice nesúhlasia mladší ľudia so stredoškolským vzdelaním a obyvatelia Bratislavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Viacerí sú však za úpravu a kontrolu
"Často máme takú tendenciu, že ak sa to zruší, tak to bude najlepšie. Ale nie je to tak, " opäť psychologička Zuzana Juráneková.
Neoverené fakty
Ďalšiu nástrahu môžeme nájsť na Facebooku a Instagrame. Spoločnosť Meta končí s overovaním faktov nezávislou treťou stranou.
"Obmedzovanie informačných operácií, ktoré vykonávajú s veľmi sofistikovanými zdrojmi, " opisuje Viktor Breiner, ktorý je zároveň expert na hybridné hrozby.
"Bude pomerne ťažké vedieť identifikovať a rozoznať to pravdivé, " ukončuje psychologička Zuzana Juráneková.