Zatiahnuté, snehové prehánky
-1°
Bratislava
Dobroslav
15.1.2025
Pôjde Fico na návštevu do Kyjeva a aké sú v súčasnosti naše vzťahy s Ruskom?
Zdielať na

Pôjde Fico na návštevu do Kyjeva a aké sú v súčasnosti naše vzťahy s Ruskom?

BRATISLAVA / Pôjde Robert Fico na návštevu do Kyjeva? Čo robí Andrej Danko v Moskve? Aké sú v súčasnosti naše zahraničnopolitické vzťahy s Ruskom a Ukrajinou? V relácii Analýzy 24 o týchto témach diskutovala moderátorka Lenka Ježová s poslancami a podpredsedami parlamentné výboru pre európske záležitosti Beátou Jurík z PS a Michalom Stuškom zo Smeru.

​​Premiér chce rokovať so Zelenským na Slovensku. Ten mu odkazuje, nech príde v piatok do Kyjeva. Pprijme pozvanie alebo z dôvodu bezpečnosti odmietne, čomu pomôže parlamentná návšteva Moskvy a reprezentuje Moskva celé Rusko a bude druhý pokus o návštevu Kyjeva? V Analýzach 24 sme sa na to pozreli s poslancami a podpredsedami parlamentného výboru pre európske záležitosti. Beátou Jurík z Progresívneho Slovenska a Michalom Stuškom zo Smer-SD.

Posledné dni rezonuje práve zahraničná politika asi viac ako inokedy. Máme časť delegácie v Moskve, časť chcela ísť do Kyjeva, nakoniec sa to zrušilo. Zároveň otvorený list posielal práve premiér Robert Fico prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému, aby sa stretli na Slovensku. Ten na sociálnej sieti X odpísal: "OK, môžeme sa stretnúť, ale teda v piatok v Kyjeve."

Vzťah s Ukrajinou

Na otázku ako vníma otvorenú komunikáciu medzi dvoma národmi cez sociálne siete a či si nemohli napríkllad radšej treba zatelefonovať, odpovedal poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Michal Stuška: "Myslím si, že je tam rozdiel, pretože premiér naozaj napísal obsažný otvorený list, o jeho podpise nakrútil video. A ten list samozrejme poslal priamo na adresu pána prezidenta Volodymyra Zelenského do Kyjeva. Kdežto ako sme videli, tá veľmi stručná a mimoriadne neštandardná reakcia pána prezidenta Ukrajiny, mala len niekoľko slov a bola naozaj taká skôr cool, ako sa hovorí."

​Reakcia poslankyňe na aktuálnu komunikáciu medzi Robertom Ficom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským: "Je ale potrebné povedať, že táto komunikácia medzi ukrajinským prezidentom a premiérom Slovenskej republiky mala aj nejakú genézu a konkrétne sa začala vyhrocovať skutočne v decembri, najmä teda v decembri. A ja si presne pamätám, ako sme aj s kolegom sedeli na výbore pre európske záležitosti tesne predtým, než mal premiér odísť na summit do Bruselu a ja som sa ho pýtala veľmi jednoduchú stručnú otázku, že či sa chystá aj na bilaterálne rokovanie s ukrajinským prezidentom. On vtedy túto otázku odignoroval a na druhý deň sme sa dozvedeli, že sa teda stretli a že ukrajinský prezident nebol vôbec spokojný s výsledkami rokovania a odkázal nášmu premiérovi, že Ukrajina platí za ruský plyn oveľa väčšiu sumu ako my. A síce platí krvou svojho obyvateľstva, ktoré Rusko ničí a odvtedy však, samozrejme, dva tri dni na to odcestoval náš premiér do Moskvy a odvtedy tá komunikácia bola skutočne vyhrotená. Neustále uráža či už Ukrajinu alebo prezidenta, vyhráža sa, najnovšie zastavením elektriny, humanitárnej pomoci, ale aj pomoci všetkým tým ľuďom, najmä ženám a deťom," uviedla poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Beáta Jurík (PS).

Zatiaľ prenikajú informácie, že na takúto výzvu pána Zeleného asi premiér Robert Fico nebude reagovať tak, že by prišlo do Kyjeva. "Zachytil som, že zatiaľ došlo k slušnému odmietnutiu tejto stručnej ponuky. Stretneme sa v piatok - ja si myslím, že asi to vnímame skoro všetci, že išlo o reakciu, ktorá bola naozaj skôr taká symbolická. Asi by som presne takto reagoval, byť na mieste pána prezidenta Zelenského... Povedal by som, že stále platí formálne najmä to pozvanie nášho premiéra voči ukrajinskému prezidentovi," dodal Stuška.

Nedôstojná komunikácia

Premiér Robert Fico cestoval do Moskvy a na jeho cestu a komunikáciu reagovala poslankyňa Beáta Jurík: "Ono je to smutné, ale ešte smutnejšie je, že náš premiér namiesto aby cestoval do Kyjeva a teda rokoval s prezidentom Zelenským alebo s ministrom pre energie o tranzite plynu a o tom, aké by mohli byť aj podmienky z ukrajinskej strany, ktoré by mohli akceptovať od Gazpromu a tak ďalej, tak on namiesto toho cestuje do Moskvy. Nedá o tom žiadne informácie, dozvedáme sa od srbského prezidenta, že náš premiér tam má ísť. Nevieme, čo je obsahom, nevieme, čo je cieľom, ako tam cestuje potom na výbore, ktorý bol veľmi nedôstojný aj kvôli komunikácii pána premiéra, tak nám povie, že však existujú linky. Akoby premiér len tak lietal komerčnými linkami tu po Európe a mimo nej. A táto komunikácia je celkovo veľmi nedôstojná a myslím si, že robiť takýmto spôsobom diplomaciu, že niekomu sa vyhrážať a pritom od neho niečo chcieť, tak to je skutočne nehodné štvornásobného premiéra, akým je Robert Fico."

​ Za zatvorenými dverami

Volodymyr Zelenay ostro kritizuje napríklad Európsku úniu za to, že posiela pomaly nejakú pomoc. Nemalo by sa urobiť nejaké oficiálne stretnutie medzi týmito dvoma stranami a neriešiť to za zatvorenými dverami? A zároveň to, že či by nebolo férovejšie otvorenejšie komunikovať aj to, že naozaj vypršala zmluva medzi Gazpromom a Ukrajinou a nehovoriť iba o nejakom jednostrannom vypovedaní, keďže tá zmluva už neplatila? "Myslím si, že v dnešných časoch a v tejto vypätej situácii, pretože Európa sa naozaj nachádza na prahu obrovskej zmeny a obrovských zmien nielen v energetickej sebestačnosti, ale vôbec vnútropoliticky, sociálne, ekonomický, hospodársky... Momentálne, toto je ďalšia obrovská téma, ktorú aj vďaka návšteve a vďaka otvorenej komunikácii premiéra s Európskou komisiou, dúfajme, že začnú hlasnejšie riešiť aj iné členské krajiny, respektíve inštitúcie Európskej únie," pokračoval Stuška.

"V dnešných časoch, v týchto turbulenciách nie je možné, aj keď rokovanie bolo so zavretými dverami, nie je možné nepovedať nič. Bolo len nešťastné, ako formuloval niektoré veci pán prezident Ukrajiny, myslím si, že my všetci politici, bez ohľadu na to, aké máme tričko, koaliční, opoziční, ktoré strany, by sme mali aspoň v týchto kľúčových situáciách sa snažiť rozumieť zástupcovi našej krajiny, ktorý absolútne bytostne háji strategické záujmy Slovenskej republiky a nie vždy drukovať iným stranám len preto, že sme momentálne v garde opozičnom v týchto situáciách už konečne by sme sa by sme sa mali hádam zjednotiť. Ale chcel som povedať, že nie je možné nepovedať ani pár viet. Dôležité je zachovať isté dekórum a povedať len to, čo je nevyhnutné," dodal Stuška.

Stretnutia a koniec vojny

Máme tu krajinu, ktorá nás nepovažuje za nepriateľa. Máme tu krajinu, ktorá nás považuje za nepriateľa. Máme tu krajinu, ktorá napadla svojho suseda a my tam ideme rokovať. Nemali by sme radšej počkať až do skončenia vojny? "Vždy je dobré v diplomacii rokovať s každým. Pán novozvolený prezident Trump, o pár dní bude inaugurovaný, povedal, že kľúčovým problémom konfliktu na Ukrajine, z jeho pohľadu, je nekomunikácia s Ruskom ako obrovským svetovým hráčom. Ja by som doplnil častokrát arogantná, nezodpovedná, nedôveryhodná komunikácia," uviedol Stuška.

​​"Je skutočne obdivuhodné, pán kolega, ako analyzujete, ako dávate na jednu úroveň stretnutia s Ukrajinou a s jej predstaviteľmi a potom stretnutia s Ruskom. Tu máme jednoznačný rozdiel medzi dvomi krajinami. Okrem toho, že Rusko nás považuje za nepriateľskú krajinu, rovnako ako našich spojencov v EÚ a v NATO a Ukrajina naopak sa snaží o to, byť súčasťou nášho spoločenstva. Máme tu aj ďalší, teda dosť veľký rozdiel, ktorý ste si asi nevšimli a síce, že Rusko napadlo Ukrajinu, nášho suseda, že vraždí civilné obyvateľstvo za našimi hranicami a neviem, ale vy možno nevidíte, ale prečo tam nejde nikto iný? Prečo je Slovensko a koniec koncov tu aj teraz oznámil Andrej Danko, že je to vlastne prvá parlamentná delegácia EÚ krajiny, ktorá išla do Moskvy. No prečo asi? Mne to niekedy príde tak, že všetci sú blázni, len ja som lietadlo. Ak tam nechodia, tak na to skutočne majú dôvody," reagovala Jurík.

Vzťahy s inými krajinami

"Ja si myslím, že je logické, ak premiér, ktorý má naozaj len nejaké časové rámce, ale strašne veľa povinností sa sústreďuje na to, aby so všetkými západnými európskymi lídrami rokoval bezmála na týždňovej báze, na formálnych aj neformálnych platformách, summitoch o všetkých témach. Je logické, že nemusí ich potom tak často navštevovať osobne na bilaterálnych rokovaniach a už vôbec nie prizvať najväčších svetových hráčov do Bratislavy. Vieme, že to opačné garde, keď pozývame my k nám, trvá oveľa dlhšie, kým sa dočkáme pozitívnej reakcie. Takisto z rovnakého legitímneho dôvodu zaneprázdnenosti tých svetových lídrov. Preto aj existujú európske inštitúcie - summity, formálne, neformálne rady, aby sa všetci stretli a mohli sa porozprávať aj desiati aj piati v akomkoľvek formáte súčasne, ale aj bilaterálne," uviedol Stuška.

"Mne sa aj ťažko reaguje na to, lebo pán kolega tu opäť strašne banalizuje to, že ako má naša vláda a špeciálne náš premiér pokazený kompas, keď hovorí, že robí politiku na všetky štyri svetové strany. Vidíme tu, že všetky zahraničné cesty vedú do krajín ako Rusko, Čína, Vietnam, lebo to neviem, či bola pracovná alebo nejaká osobná cesta... Na summitoch sa zúčastňuje samozrejme ako líder členskej krajiny, ale vidíme, že aj na summitoch je izolovaný alebo teda aspoň po boku Viktora Orbána, ktorý bol donedávna jediný, ktorý si za ten stôl nesadol alebo sa posadil do kúta, alebo prípadne išiel na toaletu, len kvôli tomu, aby nevetoval pomoc Ukrajine. Takže momentálne takúto politiku robí aj Robert Fico a vidíme aj na tej poslednej komunikácii s ukrajinskou stranou, že sa vyhráža. Koniec koncov, povedal to aj na našom výbore, že je pripravený vetovať ďalšiu pomoc Ukrajine, ak Ukrajina neurobí ústupok čo sa týka tranzitu plynu," reagovala Jurík.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy