Deň pred voľbami štát predal les. Poľuje v ňom brat ministra
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Deň pred voľbami posunul generálny riaditeľ Štátnych lesov Igor Viszlai do súkromných rúk les, v ktorom poľuje brat ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. Ako v stredu informoval denník Hospodárske noviny, štát sa zbavil časti lukratívneho poľovného revíru Bagľaš na juhu Slovenska.
Proti obchodu bol odštepný závod Kriváň, na území ktorého sa les nachádza. Viszlaj to podľa informácií Hospodárskych novín najprv rešpektoval, nakoniec však sporný obchod podpísal. A to práve 9. marca, teda deň pred parlamentnými voľbami, keď kuriér priniesol do Banskej Bystrice z ministerstva vypracovanú zmluvu.
Vymenili les za les
Lukratívny štátny revír získal banskobystrický podnikateľ Jozef Baran. Za les pritom neplatil, štátu na výmenu ponúkol svoj les v Modrom Kameni. Podľa lesníka Jána Mičovského, ktorý je v súčasnosti poslancom Obyčajných ľudí, bola zámena lesov pre štát nevýhodná. Mičovský pracoval pre Štátne lesy do roku 2009, kedy ho podľa Hospodárskych novín vyhodili za to, že poukázal na prešľapy v hospodárení predošlého vedenia.
Cenu určenú znalcom, z ktorej vychádzali Štátne lesy, považuje Mičovský za umelo nadhodnotenú. Revír, ktorý získala súkromná firma, má podľa neho vyššiu hodnotu ako les, ktorý výmenou získal štát.
Zvýhodnenie brata Simon odmieta
Štátne lesy nevysvetlili, prečo výmenu uskutočnili práve deň pred voľbami. Hovorca lesov Vlastimil Rezek potvrdil, že na zozname poľovníkov, ktorí v Bagľaši lovia, je aj Július Simon. Mičovský má podľa Hospodárskych novín informácie, že zmluvu pretláčal s Baranom práve on. Minister odmieta, že by zvýhodnil brata. "Ak má niekto pochybnosti, tak treba aby sme znalecký posudok preverili. Keď nie je správny, treba konať," povedal Simon.
Zámena pre štát vhodná
Štátne lesy tvrdia, že zámena bola pre štát výhodná. Podľa znaleckého posudku má les v Haliči hodnotu 922 tis. eur, súkromný v Modrom Kameni dvojnásobok, až 1,7 mil. eur. Podnikateľ Baran sa vraj rozdielu vzdal. "Pokiaľ šlo skutočne o takú výhodnú výmenu pre štát, mohla pokojne počkať pár dní na nového ministra," skonštatoval Peter Kunder z Aliancie Fair-play. Ako dodal, odstupujúci minister by tak nemusel vyvracať podozrenia z klientelizmu.
Škandály, ktoré sú len vrcholom ľadovca
Predstavitelia dnes už mimoparlamentnej SNS upozorňovali na škandály na ministerstvách pôdohospodárstva a životného prostredia. Bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa upozornil, že novozaložená firma podpísala so štátnymi lesmi zmluvu bez výberového konania na 40 000 kubíkov dreva.
Následne aj ďalšiu zmluvu na tri roky na 140 000 kubíkov ročne. "To je transparentnosť podľa Simona a prístup k malým slovenským drevárom. Jeden jediný človek si urobí zmluvu na 460 000 kubíkov dreva za jeden mesiac od vzniku spoločnosti. Takto sa robia obchody v podaní Mosta-Híd a Zsolta Simona,“ vyhlásil Jureňa.