Oblačno
-0°
Bratislava
Kristína
16.1.2025
Analýzy 24 o Trumpovi a 100 dňoch ministra zdravotníctva
Zdielať na

Analýzy 24 o Trumpovi a 100 dňoch ministra zdravotníctva

BRATISLAVA / V Analýzach 24 sa rozprávala moderátorka Lenka Ježová s Jurajom Krížom, historikom, publicistom a odborníkom na USA o inaugurácii Trumpa. V druhom bloku sme sa pozreli, ako vyzerá prvých 100 dní ministra Kamila Šaška v úrade a čo presne zdravotníctvo potrebuje, so zdravotníckym analytikom a riaditeľom INEKO, Dušanom Zacharom.

Trumpova inaugurácia sa blíži

Donald Trump sa už o niekoľko dní ujme úradu a tým sa začne nové diplomatická éra. Zvolený prezident avizuje výbojné chúťky, spojené štáty by rád rozšíril. Sľuby o okamžitom ukončení vojny na Ukrajine sú už zo strany jeho spolupracovníkov realistickejšie, avšak stále je považovaný za nepredvídateľného globálneho hráča. Čo táto nová éra môže znamenať pre Slovensko? V Analýzach 24 nám to priblížil historik a publicista Juraj Kríž.

"Pokiaľ ide o geopolitiku, tak v niektorých veciach nadviaže na Bidena a bude pokračovať. Či už je to politika na Blízkom východe, podpora Izraelu, snaha ukončiť tú rukojemnícku drámu, zároveň ostrá rivalita s Čínou. A v niektorých veciach, minimálne vo forme, ak nie aj v obsahu, sa bude dosť odlišovať od Bidena. To hlavne hovorím o spojenectvách a alianciách, ktoré tvoria kostru americkej politiky vo svete, či už je to NATO alebo ďalšie bilaterálne spojenectvá," uviedol Kríž.

Kto sa môže objaviť na Trumpovej inaugurácií?

Podľa Kríža bude hlavne zaujímavé sledovať, či sa tam objavia predstavitelia opozície, či tam bude výraznejšie zastúpenie z Kongresu a Senátu, prípadne bývalí prezidenti.

"V americkej politike má tento moment toho zjednotenia národa pri týchto udalostiach strašne veľký symbolický aj psychologický význam. A v podstate si myslím, že vždy to bolo veľmi konsenzuálna vec, dokonca aj pri tej prvej Trumpovej inaugurácii. Jediný krát, keď sa na inaugurácii nezúčastnil predošlý prezident bolo na tej Bidenovej, keď neprišiel práve Trump," povedal odborník na USA Juraj Kríž.

Čo Trump ako hlava Spojených štátov znamená pre Slovensko?

Kríž predpokladá, že vo všeobecnosti tie vzťahy so Spojenými štátmi budú také, ako boli doteraz. Uvidíme, ako to bude s NATO, pretože Donald Trump opakovane kritizuje túto alianciu a hovorí často o neplatičoch, kde by sa teoreticky mohlo objaviť aj Slovensko. Slovensko v súčasnosti 2% na obranu už odvádza. Medzičasom Trump pritvrdil a najnovšie bude požadovať 5%, čo na obranu nedávajú ani Spojené štáty, ktoré odvádzajú 3,3 % HDP a teda nejakých 850 miliárd dolárov. Otázka je, či pri Trumpovi ide o vyjednávaciu taktiku.

V Trumpovi, ako prezidentovi, vidí väčšiu nepredvídateľnosť, možno príležitosti, a relatívne aj možné hrozby. Aj v rámci strednej Európy sa budeme musieť zamyslieť, kde je naše miesto. "Či NATO prežije toto Trumpove obdobie? Môže sa stať, že zostane v rovnakej podobe, ale môže to byť úplne zmenené, zreformované, môže sa zmeniť úplne geopolitika európskeho kontinentu," zhrnul. 

Čo sa bude diať, ak sa zavedú automatické clá? Čo to môže znamenať pre Slovensko, pre Európu? Bude ťažšie obchodovať na trhu?

"Trump zjavne dospel k presvedčeniu, že clá, tarify, sú ideálnym kladivom a reálnou hrozbou voči spojencom aj rivalom, pokiaľ ide o globálny dosah Spojených štátov. Trump principiálne neverí v slobodný obchod. Čiastočne môže byť ovplyvnený tým, že Čína zneužíva voľný svetový obchod a svoje členstvo v Svetovej obchodnej organizácii," zhrnul Kríž. Trump môže clá zavádzať, ako nástroj vyjednávania a nástroj nátlaku na partnerov. Podľa Kríža, ale určite bude clá zavádzať postupne, lebo sám je presvedčený, že to je ten spôsob, ako ochrániť amerických výrobcov.

Na margo stretnutí Trump - Putin - Zelensky

Trump sa podľa Kríža bude snažiť vec nejako posunúť. Možno sa pokúsi konflikt zamrznúť a usilovať sa o nejaký pokoj zbraní.

Putin v septembri 2022 nechal schváliť novú ústavu, kde územia ako Krym, Donbas, ale aj Záporožie a Cherson boli zakomponované, teda sa stali, súčasťou Ruskej federácie. To sú oblasti, ktoré Rusko nazýva Novorusko a to je podľa Kríža problém. Ktokoľvek, kto príde po Putinovi bude v prvom rade musieť meniť ruskú ústavu, teda bude musieť odrezávať ruské územie, čo bude veľmi nepopulárne.

"Pokiaľ ide o Trumpa, Tak ja si myslím, že je možný aj taký scenár, že pokiaľ bude Putin príliš tlačiť na pílu, bude príliš sebavedomý pri rokovaniach, príliš dá Trumpovi najavo, že nie je podstatný. Tak sa môže Trump zatvrdiť a naopak, môže znásobiť pomoc Ukrajine viac, ako to robila Bidenova administratíva. Ďalšia možnosť je a obávam sa najpravdepodobnejšia, že Trump má relatívne nízky rozsah pozornosti a zároveň, ako americký prezident, rieši iné domáce či zahraničné problémy. Môže sa stať, že po pár mesiacoch to Trumpa prestane zaujímať. Môže vzniknúť nejaký zamrznutý konflikt alebo sa bude pokračovať vo vojne, len v nižšej intenzite, ako to vidíme teraz a Trump sa bude venovať iným veciam," predpovedal Kríž.

100 dní ministra zdravotníctva

Zmluva medzi Ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením, ktorá v decembri minulého roka zvrátila hromadné výpovede lekárov, bude štát stáť asi 500 miliónov eur. Vyplýva to z odhadov Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). Ako vyzerá prvých 100 dní ministra Kamila Šaška v úrade a čo zdravotníctvo potrebuje, o tom sa v druhej polovici Analýz 24 rozhovoril zdravotnícky analytik a riaditeľ INEKO, Dušan Zachar.

Všeobecné zhodnotenie pôsobenia ministra zdravotníctva

"Jeho pôsobenie je možné charakterizovať tým, že gro tých 100 dní tvorilo vyjednávanie s lekárskymi odborármi. Bolo to určite neľahké obdobie pre človeka, ktorý sa doposiaľ nepohyboval v rezorte zdravotníctva, čiže o to viac musel počúvať aj ľudí okolo seba," vyjadril sa Zachar.

Zachar ďalej oceňuje, že tí ľudia, ktorí boli na pozíciách štátnych tajomníkov, zostali aj pri ministrovi Šaškovi, a aj to, že sa LOZ podarilo dosiahnuť, aspoň dočasný, sociálny zmier. Pri tom, čo tento zmier bude znamenať do budúcnosti je viac kritický.

Má Šaško lepšiu pozíciu v rámci vlády ako bývalá ministerka zdravotníctva?

Podľa Zachara ani Šaško zatiaľ nemá nejakú výraznú podporu od premiéra. Dokonca tvrdí, že pri rokovaniach s LOZ sa pre pacienta docielilo málo. "Tá dohoda medzi vládou a LOZ pacientovi pravdepodobne neprinesie nič explicitne pozitívneho. Z dlhodobého hľadiska sa naše zdravotníctvo bude potýkať s obrovskými problémami udržateľnosti vo financovaní."

Avizuje sa audit v nemocniciach. V čom môže byť úspešný a kde číhajú možné riziká?

"Audit považujem za dôležitý krok a možno jednu z pozitív, ešte aj spolu so vzdelávaním lekárov v špecializačných štúdiách. Ten audit fungovania nemocníc, či už prevádzkový, personálny a procesný je veľmi dôležitý, aby sme vedeli, na čom sme. Môže priniesť nejaké nejaké základné čísla a predstavu, ako sú na tom naše štátne nemocnice, kde je najväčší problém a z toho vyvodzovať možnosti a riešenia pre zlepšenie efektívnosti," vysvetlil analytik Dušan Zachar.

Ďalej podotkol, že v prvom rade treba audit zverejniť širokej verejnosti, aby sme vedeli, čo ten audit priniesol, či vôbec niečo priniesol. Ak bol prínosným, aké kroky je nutné následne prijať a koľko to bude stáť. Potom príde kontrolovanie implementácie, výsledky a znovu meranie, či sme docielili úspešné ciele. 

Čo by mala byť najväčšia priorita ministra Šaška?

Najväčšiu prioritu Zachar vidí v zmluve podpísanej s LOZ. "Bude musieť plniť tie nemalé počty bodov, ktoré je nutné jednak do konca februára, aj do konca roka schváliť. Sú tam ďalšie vážne body. Či už navyšovanie podielu zdravotnej starostlivosti, ktorá bude financovaná cez systém DRG, to z roka na rok zvýšiť o 100 %, teda z 15% na 30 %," čo bude podľa Zachara neľahká úloha.

"No a samozrejme bude musieť zháňať peniaze. Obávam sa, že na konci tohto roka budeme hodnotiť, že zadlženie slovenského štátneho zdravotníctva, štátnych nemocníc, stúplo o ďalšie stovky miliónov eur," zakončil zdravotnícky analytik a riaditeľ INEKO, Dušan Zachar.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy