Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Vyšetrovanie biznisu s pupočníkovou krvou skončilo. Toto odhalilo
Zdielať na

Vyšetrovanie biznisu s pupočníkovou krvou skončilo. Toto odhalilo

SLOVENSKO / Preverovanie podozrení o biznise s pupočníkovou krvou u nás smerom do zahraničia sa skončilo. Otvorene o tom hovorili politici vlani po poslaneckom prieskume v Národnej transplantačnej organizácii. Kontrolu vykonali v Slovenskom registri placentárnych krvotvorných buniek, kde si pochybenia priznávajú.

"Priznávajú sa, že vlastne nepoužívali jednotný európsky kód, ktorý je nevyhnutný používať vo všetkých prípadoch takéhoto transportu darovanej pupočníkovej krvi, ale aj iných darovaných tkanív do zahraničia," priblížila poslankyňa Gabriela Marcinková (SaS).

Je to preto, aby sme vedeli vysledovať každú darovanú jednotku v zahraničí. Reč je pritom o darovaní pupočníkovej krvi do verejnej banky.

"Komisia zistila, že v roku 2022 Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek použil v 6 prípadoch vlastný formát identifikačného čísla jednotky namiesto formátu SEC. Vysledovateľnosť jednotiek však bola zachovaná. V tom čase formát SEC ešte nebol pre slovenské tkanivové zariadenia k dispozícii," uviedol Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek (SRPKB) vo svojom stanovisku).

Kontrola prebiehala od konca októbra 2024

Kontrola rezortu zdravotníctva v tkanivovom zariadení Slovenského registra placentárnych krvotvorných buniek prebiehala od konca októbra 2024. Komisia skontrolovala dokumentáciu všetkých viac ako 200 vydaných jednotiek za posledné tri roky.

"Komisia ďalej skonštatovala, že postup akým sa identifikovala totožnosť darkyne pred odberom, nebol dostatočne popísaný v príslušnom písomnom štandardnom pracovnom postupe. Tento dokument sme upravili v súlade s odporúčaniami kontrolnej komisie," dodáva SRPKB.

Marcinková ale hovorí o ďalších podozreniach

A tiež o tom, že samotné darkyne nevedeli, kde krv ich novorodenca putuje. "Dnes už vieme potvrdiť, že tam prebiehal nejaký obchodný model, ktorý získal v podstate bezplatne tú krv od darkýň na Slovensku. Sa zo Slovenska presúvala do Holandska priamo lekárovi," hovorí poslankyňa. A mala ísť na experimentálnu liečbu. Nie na výskum, ani na transplantáciu, kedy zákon vývoz umožňuje.

"A tu sa bavíme pri tých terapiách, ktoré v Holandsku z tejto krvi robili o sumách 40 až 50 tisíc eur. A toto považujem za škandalózne," pokračuje Marcinková.

"Od začiatku svojej činnosti vydal Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek pupočníkovú krv pre viac ako 40 pacientov na transplantáciu krvotvorných buniek do 17 krajín a pre takmer 300 pacientov na regeneratívnu alebo imunomodulačnú liečbu," uviedlo SRPKB.

Ministerstvo zdravotníctva priznáva, že kontrolu v tejto súvislosti už ukončili

O jej výsledkoch, alebo prípadných nedostatkoch až pochybeniach ale hovoriť ešte nechce. "Kontrola ministerstva zdravotníctva v uvedenom zariadení bola ukončená 16.1.2025. S výsledkami kontroly sa oboznámi vedenie MZ SR," ozrejmil hovorca ministerstva Andrej Wallner.

"Ministerstvo priznalo, že vlastne desať rokov sa kontrola v Slovenskom registri placentárnych krvotvorných buniek nekonala. Čo je problém," dodala Marcinková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy