Trieda tehotných deviatačiek aj nedostatok vody: Prieskum odhalil šokujúce skutočnosti o osadách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Úrad komisára pre deti upozorňuje na alarmujúce výsledky monitoringu v obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami. Šokujúce výsledky prieskumu v lokalitách s rómskymi osadami ukázali okrem iného nedostupnosť pitnej vody, viac ako milión vymeškaných hodín v škole, ale aj školu, v ktorej sú v deviatom ročníku všetky deviatačky tehotné. Niektoré už druhýkrát.
Komisár pre deti volá po nadrezortnom stretnutí, ktoré by sa malo uskutočniť už koncom januára
Úrad komisára pre deti upozorňuje na alarmujúce výsledky v obciach s vysokým podielom marginalizovaných rómskych komunít (MRK) v Prešovskom a Košickom kraji. Od mája 2024 realizoval v desiatich obciach rozsiahly terénny monitoring.
Zistenia potvrdili vážne nedostatky v oblasti vzdelávania, plnenia povinnej školskej dochádzky, prístupu k pitnej vode, v zdravotnej starostlivosti a tiež v oblastiach infraštruktúry a životného prostredia. Koncom januára sa na východnom Slovensku uskutoční prvé nadrezortné stretnutie k danej problematike.
Šokujúci počet vymeškaných hodín
Odborná poradkyňa komisára pre deti Svetlana Pavlovičová na tlačovej konferencii v Prešove poukázala najmä na alarmujúci údaj o tom, že 6182 monitorovaných detí vymeškalo celkovo 1 360 264 hodín. Deti podľa nej vymeškajú v priemere 220 hodín ročne, pričom až polovicu absencií ospravedlňujú rodičia.
Stravovanie v školách je podľa Pavlovičovej obmedzené na suché balíčky, pričom 4106 detí nemá ani jedno teplé jedlo denne. "Nevyvážená strava práve v období, keď sa dieťa vyvíja, má veľký vplyv. Vie dieťaťu pomôcť a ovplyvniť jeho rast aj rozvoj," vysvetlila Pavlovičová.
Ako pokračovala, existujú závažné zistenia aj zo sociálnej oblasti, najmä čo sa týka problémov so zanedbávaním detí, výchovných problémov a zanedbávania na úrovni zdravotnej starostlivosti. Podľa zistení sedem z desiatich škôl nemá školské kluby alebo sú kapacitne nepostačujúce. Príspevky pre prvákov sú často nesprávne využité, deti nemajú základné školské pomôcky. Rovnako deti neabsolvujú predškolskú prípravu.
Len štyri z desiatich obcí majú prístup k vodovodu
V rámci monitoringu bolo tiež zistené, že len štyri z desiatich obcí majú prístup k vodovodu, jedna z monitorovaných oblastí nemá ani výdajník pitnej vody. V oblasti zdravia evidujú vysoký výskyt infekčných chorôb. Dievčatá vo veku 13 až 16 rokov sú podľa úradu často tehotné, niektoré už s druhým dieťaťom.
"Prekvapila nás kvantita tohto celého, že naozaj ten počet narastá. V istej základnej škole nám povedali, že všetky deviatačky sú tehotné. To znamená, že je to situácia, keď deti na to nie sú pripravené. Pomery na výchovu týchto detí nemajú, to znamená, že podpora týchto matiek, aby mohli materstvo dôstojne vykonať, je extrémne dôležitá," zdôraznil komisár pre deti Jozef Mikloško.
Mikloško apeluje na všetkých kompetentných aktérov
A to - ministerstvá, samosprávy, mimovládne organizácie a ďalšie inštitúcie - aby neodkladne prijali nadrezortný plán riešenia situácie v obciach s MRK. "Len cielená a koordinovaná spolupráca môže zabezpečiť deťom dôstojné podmienky na život a rozvoj ich potenciálu," povedal s tým, že koncom januára sa na východnom Slovensku uskutoční spomenuté nadrezortné stretnutie.
Komisár zároveň slávnostne otvoril novú kanceláriu detašovaného pracoviska Úradu komisára pre deti v Prešove, ktoré má na starosti monitorovanie práv detí v celom Prešovskom kraji. Jeho vedúcou je Svetlana Pavlovičová.