Čo prinesie výmena v Bielom dome? Trumpova vláda očami bývalých ministrov zahraničných vecí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Po Bidenovi sa na čelo USA vracia Trump. O tom čo to prinesie pre Európu, ale aj pre zahraničnú politiku Ameriky sa v relácii Analýzy 24 rozprávala moderátorka Lucia Stráňavová s bývalými šéfmi diplomacie Jánom Kubišom a Ivanom Korčokom.
Oči celého sveta sa dnes upierajú na Spojené štáty americké. Napriek tomu, že sa nám to môže zdať ďaleko, táto udalosť vôbec nie je bezvýznamná ani pre Slovensko, ale taktiež pre celú Európu. Spojené štáty majú nového, respektíve staronového, prezidenta, keďže Donald Trump bol opäť inaugurovaný.
Inaugurácia Donald Trump 2025
Čo si o súčasnom americkom prezidentovi myslia bývalí šéfovia diplomacie?
Poradca prezidenta Ján Kubiš charakterizuje Donalda Trumpa ako nekonvenčného politika, ktorý dokáže vyvolať silné reakcie svojimi vyhláseniami, aj keď nie všetky svoje slová premení na činy. Zdôrazňuje, že Trump cielene pracuje s médiami a PR, čím si udržiava vysokú viditeľnosť. Kubiš tiež poukazuje na rozdiel medzi Trumpom a Bidenom v prístupe k medzinárodným vzťahom – kým Biden sa snažil obnoviť a posilniť spojenectvá, Trump kladie väčší dôraz na presadzovanie amerických národných záujmov, často na úkor multilaterálnej spolupráce.
Ivan Korčok zas zhodnotil Trumpa ako nekonvenčného lídra a súhlasí, že s koncom Bidenovej éry sa uzatvára aj obdobie nespochybniteľného transatlantického spojenectva, ktoré bolo základom povojnového poriadku. Očakáva, že Trump po návrate do úradu okamžite podnikne zásadné kroky prostredníctvom exekutívnych nariadení, najmä v oblastiach migrácie a energetiky, kde predpokladá obnovenie rozsiahlej ťažby fosílnych palív. Korčok varuje, že tieto rozhodnutia budú mať výrazný dopad na globálny vývoj a politiky EÚ, pričom zdôrazňuje potrebu, aby Európania pri rokovaniach s USA prišli s konkrétnymi návrhmi, pretože Trumpov transakčný prístup si vyžaduje viac než len reči o spojenectve.
"Pozeráme na tie veľké obrázky z kongresu. A prezident Spojených štátov? Zdá sa nám to také vzdialené, ale toto sa nás všetko bytostne dotýka. Nešpekulovať, zadefinovať vzťahy - opätovne k tomu vyzývam vládu, lebo tu ide o životné záujmy. Sme spojenci toto je nespochybniteľné, ale budeme konkurenti, to je takisto úplne jasné," povedal bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Poradca prezidenta Ján Kubiš ďalej zdôrazňuje, že Slovensko môže byť silným a zodpovedným partnerom či súperom voči Spojeným štátom len vtedy, ak bude pevne zakotvené v Európskej únii a ako spoľahlivý člen NATO. Varuje pred nezodpovedným správaním a vyjadreniami, ktoré môžu poškodiť medzinárodnú dôveryhodnosť krajiny a odradiť investorov. Kubiš upozorňuje, že neistota ohľadom zahranično-politickej orientácie Slovenska vyvoláva obavy nielen medzi občanmi, ale aj medzi potenciálnymi investormi, čo môže mať negatívny dopad na ekonomiku.
Je Európa pripravená na Donalda Trumpa v jeho druhom období?
"Nie je a Slovensko takisto nie. My sme možno malý štát, ale nie sme malý hráč. Sme rovnocenným hráčom, najmä keď budeme pôsobiť v rámci únie a v rámci Severoatlantickej aliancie. Tam máme svoj hlas. Máme hlas, ktorý nikto nemôže prehlasovať, pretože tam stále platí jednomyseľnosť v mnohých otázkach pri rozhodovaní," predniesol Kubiš.
Aj Ivan Korčok súhlasí, že Európa na Trumpa pripravená nie je. "My nie sme pripravení nielen že na prezidenta Trumpa, ale my máme katastrofálny výkon spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Sme schopní mať jednotnú menovú politiku, pre krajiny, ktoré sú v eurozóne. Máme veľmi veľkú silu v tom, že máme vnútorný trh. Ale v tak kľúčovej veci, ako je spoločná zahraničná a bezpečnostná politika, sme stále v dvadsiatom storočí. Stále nás je 27. Každý si ide svoje," doplnil Korčok.
Ivan Korčok upozorňuje, že Trumpov transakčný prístup k rokovaniam je jednoduchšie realizovateľný, keby do USA prídu jednotlivé európske krajiny separátne, ako napríklad Poľsko, Maďarsko či Francúzsko, čo oslabuje spoločnú pozíciu EÚ. Varuje, že ak sa Európa nepostaví jednotne, bude ťažké presvedčiť Trumpa o škodlivosti obchodných ciel, ktoré by mohli mať negatívny dopad aj na Slovensko, najmä v kľúčových hospodárskych oblastiach.
Podľa Kubiša by predstavitelia EÚ mali do Washingtonu prichádzať s jednotnou a koordinovanou politikou, ktorá by reflektovala kľúčové záujmy EÚ. Poukazuje však na to, že takáto politika zatiaľ neexistuje. Vyjadril nádej, že eurokomisár Maroš Šefčovič, so svojím portfóliom obchodnej politiky, zohrá významnú úlohu v rokovaniach s USA. Očakáva, že Šefčovič príde s konkrétnym balíkom návrhov, ktorý bude zohľadňovať záujmy Slovenska aj ostatných členských krajín, a že dialóg s Washingtonom sa začne čo najskôr, keďže aj americká strana naň čaká.
Otázka vojny na Ukrajine
Ján Kubiš zdôrazňuje, že v prípade Ukrajiny nejde len o mier, ale o spravodlivý mier, ktorý musí rešpektovať princípy medzinárodného práva. Odmieta akékoľvek riešenie, ktoré by bolo vynútené alebo nadiktované bez súhlasu a aktívnej účasti Ukrajiny, pretože takýto mier by nebol udržateľný. "Kde mám no možno až obavy je, že sa začne možnosť dialógom na úrovni Spojené štáty - Ruská federácia a veľmoci majú vždycky svoje mocenské záujmy," podotkol. Kubiš tak vyjadril obavu, že v rámci veľkých mocenských hier môže byť Ukrajina zatlačená do pozadia a doplatiť na kompromisy, ktoré budú diktované globálnymi hráčmi.
Európska únia si podľa neho nesmie dovoliť zostať mimo týchto kľúčových rokovaní, pretože hoci má veľké ambície a veľa sa o nich hovorí, reálne nie je vnímaná ako rovnocenný partner. Predpokladá, že EÚ ponesie veľkú časť zodpovednosti za realizáciu mieru a financovanie, no zatiaľ nie je dostatočne zapojená do rozhodovacích procesov. Únia musí aktívne presadiť a nespoliehať sa na USA, Rusko či Čínu, pričom je nevyhnutné rešpektovať ukrajinské záujmy a neponechať ich na vedľajšej koľaji.
Korčok pripomína, že ruská agresia na Ukrajine má zásadný dopad aj na Slovensko, keďže Putinov cieľ je prekresliť hranice a obmedziť suverenitu Ukrajiny, čo by mohlo mať širšie dôsledky pre celý región. Aj po takmer troch rokoch vojny sa podstata konfliktu nezmenila. Varuje, že prípadné rokovania medzi Trumpom a Putinom bez zapojenia Ukrajiny by boli vážnou chybou a mohli by viesť k nespravodlivému a neudržateľnému mieru. Ukrajina musí byť súčasťou akéhokoľvek riešenia, inak by to podkopalo jeho legitimitu a stabilitu.
Vyjadrenia padli aj ku kontroverzným krokom koalície
"Stačí len sa započúvať do niektorých výrokov, vyjadrení, našich niektorých veľmi významných politických činiteľov, počínajúc pánom premiérom. A stačí registrovať niektoré z tých návštev, ktoré sa uskutočnili na najvyššej politickej úrovni v Moskve. Prečo do Moskvy? Čo sa tým dosiahlo? Ja to považujem dokonca až za škodlivé, pokiaľ ide o naše záujmy," vyjadril sa Kubiš v Štúdiu 24.
Mimoriadne znepokojený bol aj výrokmi, ktoré napádajú vládnych spojencov a partnerov. Konkrétne výroky podpredsedu NR SR Andreja Danka. "Nezahrávajme sa s naším zakotvením, trebárs tým, že budeme otvárať otázku, že potrebujeme referendum, keď budeme zvažovať prípadné vystúpenie z Európskej únie. Väčšina obyvateľov Slovenskej republiky chce byť v EÚ a otvárať tieto témy to je mimoriadne škodlivé, pretože to rozjadruje spoločnosť," pokračoval Kubiš. Podľa Kubiša sa musíme zmobilizovať, pretože inak budeme slabým protihráčom, slabým partnerom. A na toto môžeme len doplatiť.
Ivan Korčok tento názor zdieľa aj on vyhlásil, že slovenský záujem vo vzťahu k Spojeným štátom nebude presadený individuálnym spôsobom. Bude presadený cez silnú Európsku úniu. "Je absolútne nezodpovedné hovoriť vôbec, že sa tu raz Európska únia môže rozpadnúť. Keď to bude vláda robiť takýmto spôsobom, tak tomu bude pomáhať," povedal Korčok.
Dôležitý signál bude podľa Korčoka Trumpova prvá cesta
"Ja by som sa veľmi potešil, ak by prezident Trump prišiel do Európy, ale opäť budem očakávať, že budeme bojovať za záujmy Slovenskej republiky, že povieme, aké škodlivé by boli clá, lebo sa to dotýka všetkých občanov Slovenska. Ako fatálne by bolo pre Slovensko, ak by tu došlo k nejakej dohode o Ukrajine bez Ukrajiny. A toto je to, čo mne vo vláde chýba," vysvetlil Korčok.
S touto myšlienkou súhlasil aj Kubiš, "pracujme pre Slovensko. Toto je naša povinnosť."