Nové priestory aj prístroje: UNB má za sebou veľkú rekonštrukciu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nemocnica svätého Cyrila a Metoda v bratislavskej Petržalke má za sebou jednu z najväčších rekonštrukcií, ktorú tam za ostatné tri roky urobili. Zrekonštruovali priestory kliniky ORL a otvorili nové pracovisko s prístrojom na rozbíjanie močových kameňov.
Dve takéto zariadenia zakúpila nemocnica ešte v roku 2019. No až v roku 2022, po svojom nástupe, súčasný riaditeľ požiadal a dostal zelenú na úpravu priestorov pre prístroj.
Nový prístroj šetrí aj personál
Šetrnejší liečbu aj kratšiu hospitalizáciu sľubuje nové pracovisko, srdcom ktorého je litotriptor, ktorý vie bezbolestne rozbiť pacientovi močové kamene. "Bez toho, aby sme nejakým spôsobom vstúpili do tela pacienta," ozrejmil Martin Jankovich, primár urologického ODD. nemocnice sv. Cyrila a Metoda
Výhodou je, že okrem toho, že rozbíja kamene v močových cestách, je v ňom zabudované všetko, čo môže lekár na sále potrebovať, vrátane endoskopických nástrojov či röntgenu. "Jeho hlavný bonus je to, že je to multifunkčný prístroj, ktorý slúži nielen na rozbíjanie kameňov zvonka bez vstupu do pacienta, ale aj na všetky endoskopické operácie. Klient si ľahne a kameň sa zameria. Endoskopické kamery používame na zameranie kameňa počas endoskopie, respektíve polohy nástroja. Tento prístroj všetko integruje do jedného prístroja. Takisto to šetrí personál, miesto a počet prístrojov na operačnej sále." priblížil Martin Jankovich.
Rekonštrukcia bola financovaná ministerstvom zdravotníctva
Kamil Šaško ich navštívil aj preto, lebo rekonštrukcia bola financovaná ministerstvom, ale aj z európskych zdrojov. Do modernizovaných ambulancií ORL, kam prichádzajú za špecialistami pacienti z celého Slovenska, sme sa nedostali aj preto, lebo už naplno fungovali. "Ja sa budem snažiť urobiť všetko preto, aby ten modernizačný dlh, a aby tie pracoviská vyzerali a dostávali sa naozaj do podmienok modernej medicíny 21. storočia," poznamenal Kamil Šaško, minister zdravotníctva. "Bez špičkovej medicíny sa nedá nijakým spôsobom vykonávať aj tá pedagogická prax," povedal Juraj Payer, dekan LF UK v Bratislave.
Univerzitná nemocnica má takéto prístroje dva. Druhý sa zatiaľ nevyužíva na plných 100 % kvôli technickým podmienkam. "Boli zakúpené roky dozadu dva prístroje v Ružinove. Ružinov má svoje špecifiká. Prístroj sa využíva nie do takej miery, ako je momentálne tento využitý, ale v nadväznosti na rekonštrukcie bude spojazdnený na 100 %," opísal Alexander Mayer, riaditeľ UNB.
Jedna otázka je vybavenie, druhá personálne zabezpečenie. Slovenské nemocnice bojujú s nedostatkom sestier. Koľko ich aktuálne chýba napríklad v najväčšej slovenskej nemocnici, sme sa nedozvedeli.