Tajná správa SIS a ďalší pokus o vyslovenie nedôvery voči vláde
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / O tajnej správe SIS a o ďalšom pokuse o vyslovenie nedôvery vláde sa v relácii Analýzy 24 rozpráva moderátorka Lucia Stráňavová s Františkom Majerským z KDH a s Michalom Bartekom z HLAS-SD. Pozrite si reláciu Analýzy 24 aj vo vysielaní JOJ 24.
Priebeh schôdze
"Po tých informáciách, ktoré som mal možnosť si vypočuť v pléne Národnej rady, z tej tajnej správy mi doteraz tuhne krv v žilách a zamrzol mi aj úsmev na tvári. Práve preto táto schôdza prešla do utajeného režimu. Keď na základe podložených informácií, ktoré sme dostali, môžeme usúdiť, že na Slovensku sa pripravuje puč, prevrat, ktorý má slúžiť tomu, aby tu boli dosadené nejaké poslušné bábky na čelo štátu. Toto je vážna vec, ktorá sa tu pomaly za 30 rokov nestala, a je naozaj veľmi dôvodná obava na to, čo všetko sa plánuje na Slovensku," odpovedá Michal Bartek, HLAS-SD.
Pokus o zneužitie tajnej služby a cielenú stratégiu premiéra ako opozíciu vyblokovať z diskusie
Bartek reagoval takto: "Tu sa vytvára taký dojem, že my sme chceli zablokovať schôdzu parlamentu. To nie je pravda. Pretože tá schôdza by naďalej pokračovala. My by sme ďalej diskutovali v rozprave a myslím si, že aj tá správa bola taká zásadná v ten moment, že o nej by sme mali ešte diskutovať v parlamente. Nebol to absolútne žiadny cielený krok. Ja som vopred o tom nevedel."
"Nehovorím to preto, aby som teraz vyvíjal politický kapitál, ale reálne je tu obava a podložená nie výmyslami. Je podložená ITP listinnými dôkazmi.
Čo môžem v tejto chvíli povedať o tom, že niekto chce na Slovensku prevrat a puč, a proti tomuto my musíme zakročiť," Dodáva Bartek.
Aký je pohľad Františka Majerského?
"Chcem, aby bolo jasne povedané, že tá správa, ktorá včera zaznela, mohla byť kľudne zverejnená. Nemuseli sme ísť v utajenom režime, nič v tej správe, za seba poviem, nič v tej správe nebolo také, čo nie je verejne dostupná informácia. Mne pán Bartek, netuhla krv v žilách. Mne bolo smutno z toho, do akého štádia sme dospeli, a na čo všetko bola zneužitá tajná služba," tvrdí František Majerský, KDH.
"Pán premiér sa snažil odkloniť od témy preč, a nechcel aby sme komunikovali. Nechcel, aby sme sa ho pýtali, kde sú tie veci, o ktorých hovoril. Bezpečnosť, že na Slovensku zavládne pokoj, ak príde k moci. Ja mám pocit z tej správy, ktorá bola, že bola zneužitá informačná služba. Preto sme spolu s kolegami z opozície jednoznačne povedali, že ideme zvolať mimoriadny výbor na činnosť a kontrolu SIS, kde sa chceme pýtať šéfa tajnej služby, ako je vôbec možné, že sa na toto použila tajná služba" dodáva Majerský.
Reaguje Bartek: "On hovorí, že tie informácie mohli byť napríklad verejne vygoogliteľné. Je to hlúposť, pretože čo vieme povedať, že informácie boli získané na základe listinných dôkazov a prostriedkov ITP. Prostriedky ITP nemôže zo "špásu" nasadiť ani SIS, ani vláda, ani parlament. Keď sa nasadzujú prostriedky ITP, musí tam byť proces prostredníctvom súdov."
"Tá správa? Normálne hovorím, zverejnite ju, nemajte žiadny problém, dajte ju naozaj von, aby sa ľudia dozvedeli, čo sa naozaj riešilo v parlamente v utajenom režime. Prečo schôdza nemohla pokračovať po tom odvysielaní, že kľudne mohla byť pokračovať normálne v režime. Odvoláva sa premiér, a neriešili sa témy, ktoré sú," hovorí Majerský.
Majerský dopĺňa: "Ja som si myslel, že v tej správe budeme hovoriť o tom, kto je za hybridnými útokmi na naše školy, kto je za hybridnými útokmi na kataster, na inštitúcie, ktoré nám zlyhávajú. Ja s vami súhlasím. Je ohrozená pravdepodobne bezpečnosť, a ja by som chcel vedieť, že kto je za tým. To som si myslel, že bude v tej utajenej správe, že to budeme riešiť, ale my sme riešili úplne niečo iné. Čo rieši naša tajná služba, pretože z tej správy je vidieť, že je zneužívaná."
Pýtame sa, kto je za útokmi
"Na základe týchto informácií, ktoré boli aj dnes na tlačovej besede Úradu vlády, môžeme povedať, že na Slovensku pôsobí špecializovaná skupina, presne tá istá špecializovaná skupina, ktorá pôsobila a pôsobí zrejme stále pri rozvracaní ústavného zriadenia v Gruzínsku, a ktorá taktiež pôsobila aj v Kyjeve. A presne táto istá skupina, ako aj dnes odznelo na tlačovej konferencii Úradu vlády, pôsobí aj na Slovensku," tvrdí Bartek.
Majerský sa vyjadruje nasledovne: "Hovoríte, že za tým je nejaká skupina, ktorá tu prišla. My sme sa na to opakovane pýtali, že kto je za tými hybridnými útokmi na naše školy. My máme problém povedať to, že za tým napríklad je Ruská federácia, ako to povedali napríklad české tajné služby. Tajné služby sú bezpečnostné zložky, sú kľúčové, nemôžu byť zneužívané vládnou mocou, musia slúžiť pre všetkých občanov rovnako."
"Na zajtra (23. januára) je zvolaná mimoriadna bezpečnostná rada. Počuli sme to, že naši najvyšší ústavní činitelia sú v kontakte a okamžite plánujú zvolať mimoriadnu bezpečnostnú radu," hovorí Bartek.
"Pán Bartek, vy máte nejaké väčšie informácie ako máme my? Pán premiér včera povedal, že to je len časť správy. Vy hovoríte o 10 %, čiže vy máte väčšie informácie ako my? Pán prezident sa do tejto témy zaangažovať chce. Chce byť na Bezpečnostnej rade. Ja s tým súhlasím, ale keďže my ako opozícia nemáme žiadne informácie, ktoré sú pre nás takisto dôležité, aby nebola naozaj zneužitá činnosť SIS v prospech koalície, bolo by dobré, keby pán prezident po stretnutí zavolal všetkých predstaviteľov opozície a povedal nám, čo sa na Bezpečnostnej rade riešilo, lebo to je kľúčové, aby sa naozaj tieto pochybnosti zmarili. Lebo keď to nemá byť útok na opozíciu, tak si to vysvetlíme. Ale ak to nie je koaličná hra a zneužívanie SIS, tak pán prezident po stretnutí nech si kľudne zavolá všetkých predstaviteľov opozície a nech im povie, čo sa tam preberalo, a aké závažné informácie a čo Slovensku hrozí," reaguje Majerský.
"To nie sú žiadne dohady. Veď tam sú jasné dôkazy aj o tom, že čo z toho vieme, že tam boli aj finančné toky zo zahraničia. Sú tam aj ďalšie prepojenia so silnými mediálnymi skupinami. Nie je to na základe toho, čo vidíme aj v iných krajinách a vidíme, že čo sa deje aj na Slovensku. Tá Bezpečnostná rada, ktorá bude zasadať zajtra, bude naozaj v širokom formáte s celou vládou. Je iba hlúposť opozície, že stále nemá zvoleného podpredsedu parlamentu, pretože pán Majerský, keby ste si splnili domácu úlohu vás opozície, a mali by ste zvoleného podpredsedu parlamentu, tak ten by zajtra na tej bezpečnostnej rade bol." informuje Bartek.
"Vy ste odvolali podpredsedu parlamentu, nie ja. Čiže keby tam pán Šimečka bol zvolený, takže kľudne mohol ísť. A zopakujem ešte raz, pán prezident má podozrenie, že hrozí občanom tejto krajiny nejaká bezpečnostná hrozba, majú právo to vedieť predstavitelia opozície, tí hlavní, na tom nie je nič tajné," vyjadruje Majerský.
Pán Majerský naznačoval, že ako keby ste vy naznačovali, že viete niečo viac. Objavil sa tu aj mail, a tá mailová komunikácia ľudí, ktorí sa zrejme dozvedeli, že sa ich to nejakým spôsobom týka. Táto správa tajnej služby, kde hovoria, že išlo o skupinovú komunikáciu, kde sa dohadovali nad scenárom, akým chcú postupovať. Toto bolo naozaj predmetom tej správy a či ste tie e-maily videli. "Teda ja som si pozrel tú časť, ktorú teda hovorili a vznikol tu aj zase nejaký hoax o tom, že to mala písať umelá inteligencia alebo niečo. A teda ak si myslíte, že je normálne, že tu nám niekto plánuje blokovať štátne budovy, blokovať cesty, znemožniť prácu vlády len v rámci nejakých, ja by som to nazval, že odstupňované plán zla a tento plán zla podľa toho, lebo už beží v čase. Zatiaľ ho presne napĺňali podľa týchto bodov. A ak niekto si myslí, že tu je normálne, keď sa niekto chystá blokovať cesty, blokovať a obmedzovať prácu vlády a budovy, viete, tak to je nevídané, neslýchané," reaguje Bartek.
"Máte pravdu v jednej veci, že máme tu blokované. Ale áno, máme tu blokovaný kataster, ktorý už tri týždne nefunguje. Máme blokované aj cesty, aj mosty, lebo nám padajú a nie dlhodobo ich rekonštruujeme. Čiže to všetko súhlasím. Čo ste teraz povedali. Ale ešte raz neviem, ako to súvisí s tou správou, ktorá včera bola v utajenom režime, tá schôdza. Je to dôležité, ale ešte raz, aby sa vytratili pochybnosti spoločnosti, tak je kľúčové, aby tam boli aj opoziční predstavitelia. Potom rokovanie Bezpečnostnej rady, aby mali informácie, čo sa v krajine deje, aby to nebolo zase, že ideme niečo ututlať, hrať sa, a odkláňať pozornosť od toho, čo sa momentálne deje. Lebo treba otvorene povedať, že parlament nefunguje. Hovorí sa v parlamente, že nebude februárová schôdza, že nemáte dostatok poslancov, že sa hádate. Čiže štyria poslanci vám štrajkujú. A toto sú veci, o ktorých odkladáte pozornosť." hovorí Majerský.
Ako je to naozaj s februárovou schôdzou?
"Pán Peter Kmec, podpredseda vlády, nemá dobré informácie. A tá riadna februárová schôdza parlamentu bude. Je dôležité povedať, že popri tom, v akej mimoriadnej bezpečnostnej výzve čelí Slovensko, tak programové vyhlásenie vlády sa plní. Ja som dnes bol na rokovaní s ministrom Druckerom, kde sme riešili veľmi zásadné témy, čo sa týka napríklad školstva. Bol tam aj predseda Prešovského kraja a pán predseda KDH Majerský. Čiže naozaj sme riešili aj veľké veci, ktoré sa budú plánovať, a ktoré sa budú diať v slovenskom školstve," reaguje Bartek.
Pán Danko, predseda SNS, dokonca dnes hovoril o temných silách, ktoré mali a pôsobia aj na štvoricu nespokojných poslancov, napríklad v hlase, alebo teda na skupinu okolo pána Uhliarika. Vy nemáte pocit, že sú temné sily? Reaguje Bartek: "Je to možno možno nejaký slovník, ktorý použil pán Danko, temné sily. Ja by som skôr povedal tak, že nad slovenským ústavným zriadením sa začína zmrákať, a hovorím to na základe tej správy SIS a hovorím to s plnou vážnosťou."
"Môžeme to povedať na plné ústa, že koalícia nefunguje. Vaši štyria poslanci štrajkujú. Štrajkujú aj poslanci od Huliaka, čiže to neni nič tajné, To je jednoducho holý fakt. To, že ich neviete ukočírovať, to je tiež holý fakt. To sa rozpráva po chodbách parlamentu, že v podstate ste neni dohodnutí.
Nefunguje to, ako by to malo. A toto čo povedal pán Kmec som nepočul od pána Kmeca, hovorili to aj iní ministri, že jednoducho na februárovú schôdzu nepredložila okrem mimoriadnych zdravotníckych vecí nič iné, lebo jednoducho nie je dohoda v koalícii, na zákonoch," vyjadruje Majerský.
Šetrenie a konsolidačný balíček
"Tento konsolidačný balíček tu nemusel byť, a my ho robíme s ohľadom na to, aby sa dotkol čo najmenej bežných pracujúcich ľudí. A podarilo sa nám presadiť aj významné sociálne opatrenia, ako bol napríklad trinásty dôchodok, ako bolo napríklad zvýšenie minimálnej mzdy a podobne. Viem hovoriť, že ministri nazerali do svojej kasy a konsoliduje tie financie aj interne. Len mňa naozaj až tak vytáča do morku kostí, keď nám tu na jednej strane páni z KDH budú niečo odkazovať, na druhej strane nepredložili nič. A tu vidíte opäť ten rozdiel medzi nami a nimi. My sme zodpovední hospodári a naozaj už sa na Slovensku stáva takou zvláštnosťou, že pravicové vlády prídu, a verejné financie prášia," tvrdí Bartek.
"Vy ste chceli vládnuť? Vládnete vyše roka a nie, nedávate ľuďom to, čo ste im sľúbili. To jednoducho holý fakt. Všetci ste sa pohádali tak, že sa už ani nerozprávate na chodbách. Ja sa pýtam ešte raz, kedy občania dostanú to, čo ste im sľúbili? Ten sľúbený pokoj a tie istoty. Lebo po januári ešte nedostali nič, všetko ste im zobrali," vysvetľuje Majerský.
"Ja môžem stráviť 20 minút v tejto relácii tým, čím budem vymenovávať naše opatrenia, ktoré ministri najmä za stranu hlasov priniesli za uplynulý rok," reaguje Bartek.
Premiér avizuje po zasadnutí Bezpečnostnej rady preventívne kroky. Čo si máme podľa toho predstaviť?
Bartek hovorí: "Ja nebudem predbiehať udalosti a zatiaľ nemám informáciu o tom. Podľa môjho názoru by bolo určite správne bezpečnostnými zložkami štátu strážiť vládne budovy a na kľúčových inštitúciách ochranu zvýšiť, ako zvýšiť bezpečnosť, pretože bezpečnosti nie je nikdy dosť. Dnes bol na SIS zajtra zvolaná mimoriadna bezpečnostná rada štátu, kde budú všetci. Bude tam aj vedenie parlamentu. Keby mali zvoleného podpredsedu parlamentu opozícia, tak by tam bol aj ten, že ho nemajú, to už je ich problém, pretože mohli si ho dovoliť."
"Sme za to, aby pán to pán prezident zvolal. Má na to plné právo. Ale chceme, aby tam boli zástupcovia parlamentných opozičných strán, aby mali právo počuť, či sa niečo na Slovensku deje alebo nie," informuje Majerský.