Hrozba v plechovke: Slovensko chystá zákaz energetických nápojov pre deti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Slovensko sa zrejme stane ďalšou krajinou, ktorá obmedzí predaj energetických nápojov pre deti. Prípravu takéhoto obmedzenia avizoval minister pôdohospodárstva a treba povedať, že podobné zákony sa už rozhodli zaviesť viaceré európske krajiny.
Neplnoletí a energetické nápoje
Podľa odborníkov ide o funkčné nápoje, ktoré majú stimulovať a nie je ani správne, ani vhodné, aby ich deti pili. Deti si ich však kupujú, aj napriek jasnému upozorneniu na obale od výrobcov.
V školách sa predávať nesmú. Napriek tomu mnohé slovenské deti míňajú svoje vreckové alebo peniaze na jedlo práve na ne cestou zo školy alebo do školy.
"Deti si kupujú v obchodoch okolitých tieto energetické nápoje aj napriek zákazu školy aj napriek zákazu rodičov. A je to aj pred vyučovaním a najmä po vyučovaní. Vysvetľujeme tie dôvody, prečo je to škodlivé, " hovorí o energetických nápojoch riaditeľka Základnej školy Ostredková v Bratislave Erika Drgoňová.
Neodporúča sa deťom ani tehotným a dojčiacim ženám. Aj upozornenie na obale podľa študenta deti ignorujú.
"Podľa spolužiakov, ktorí to pijú každý deň ráno aj spoluhráči pred zápasom si to dávajú ako "nakopávák", " vyjadruje sa k užívaniu energetických nápojov anonymný študent.
Nápoje obsahujú veľa cukru, ale aj stimulatny
Odborníci vysvetľujú, že tieto funkčné nápoje obsahujú nielen veľa cukru. Podľa odborníkov nápoje obsahujú v prvom rade stimulanty, napríklad kofeín, taurín alebo ženšen.
"Keby sme zobrali tú jednu plechovku 250 ml, tak je to zhruba ako dve také bežné kávy, " vysvetľuje diabetologička pre Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied Adela Penesová.
"Nájdeme v nich aj adaptogény, ktoré by sa mali užívať až od dospelosti, " dopĺňa expert na výživu v medicíne a farmaceut Michal Drdúl.
"Táto kombinácia tých látok, hlavne pokiaľ ide o nezrelý mozgový systém, nervový systém, ktorý sa u tínedžerov vyvíja, ešte len tak ovplyvňuje ovplyvňujú iné zložky, psychiku, samozrejme, ale aj kardiovaskulárny systém, " opäť Adela Penesová.
Následky sú vážne
Následky požívania energetických nápojov môžu byť kolísanie krvného tlaku, bolesti hlavy, nervozita, nespavosť či dehydratácia.
"Z dlhodobého hľadiska môžu prispievať k obezite, inzulínovej rezistencii alebo metabolického syndrómu, " znova Michal Drdúl.
"Chceme narastajúcich závislostí u detí a mládeže sa náš úrad venuje dlhodobo. Energetické nápoje sú problém pre deti a mládež. Bijú na poplach kardiológovia, bijú na poplach športoví lekári, " upozorňuje komisár pre deti Jozef Mikloško.
Legislatíva a zadefinovanie
V novembri roku 2024 minister Takáč nevedel o tom, že má dosah na problematiku energetických nápojov.
"Neviem, prečo by malo ministerstvo pôdohospodárstva regulovať energetické nápoje. Som zástanca toho, aby to bolo určitým spôsobom obmedzované, " vyjadril sa minister pôdohospodárstva Richard Takáč.
V januári 2025 je v príprave legislatíva a zadefinovanie, čo sa považuje za energetický nápoj.
"Rieši sa to také, že máte tam jednotlivé zložky, kofeín a plus ďalšie nejaké a samozrejme, že chceme zamedziť to, aby to deti používali, " opäť Richard Takáč.
"Na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva bude určený gestor a skupina odborníkov, ktorí budú spolupracovať s ministerstvom pôdohospodárstva na príprave návrhu právnych predpisov v súvislosti so zákazom predaja energetických nápojov osobám vo veku do 18 rokov, " znie stanovisko Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Edukácia miesto zákazu
Podľa výrobcov je aktuálna regulácia dostatočná. Reagujú, že edukácia je lepšia než zákaz.
"Energetické nápoje sú funkčné nápoje. Nie sú určené deťom, ale aktívnym ľuďom. Všetky výrobky sú jasne označené informáciou o vysokom obsahu kofeínu a neodporúča sa deťom ani tehotným ženám, " hovorí výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd Lucia Morvai.
Kombinovanie s alkoholom
U mladých dvíhajú odborníci prst aj pri kombinácii s alkoholom.
"Tam sa popiera vlastne ten efekt, kedy my rozprávame, že už máme dosť tú hladinu, keď pijeme alkohol, ale akonáhle je tam tento nápoj, tak omnoho neskôr to pocítime a potom samozrejme to ide do tých vyšších dávok, "
Rodičom odporúčajú, aby deti učili bojovať s únavou inak než energetickými nápojmi, najmä kvalitným spánkom, ale aj pravidelným pohybom a vyváženou stravou.