Sériu protestov sprevádzajú nenávistné komentáre na sociálnych sieťach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Séria protestov, ktoré organizuje iniciatíva Mier Ukrajine, sú zatiaľ pokojné a bez výtržností. Iné je to už na sociálnych sieťach, kde sa objavujú nenávistné prejavy. Vyhrážky sú adresované poslancom parlamentu i ľuďom, ktorí protestujú.
Po sociálnych sieťach sa šíria nenávistné komentáre
Kým na protestoch bola zatiaľ situácia pokojná to isté nemôžeme povedať o internete a sociálnych sieťach, kde sa najviac šíria nenávistné prejavy. Tieto komentáre zverejnila stránka Hoaxy a podvody, ktoré sa objavili v reakcii na včerajší protest v Košiciach.
"Obesiť zaradom a hotovo a je pokoj a takto zaradom každého poslanca, kto poruší zákon a už to neurobí nikto a expertov a poradcov, " znie jeden z komentárov na sociálnej sieti.
"Organizátorov pred múr a dlažobné kocky použiť, " ďalší komentár na sociálnej sieti.
Podľa sociologičky ponúkajú sociálne siete väčšiu anonymitu a preto sa tam ľudia cítia vo väčšom bezpečí.
"Ľudia si oveľa viac dovolia na sociálnych sieťach pretože že žijú v tej blahej nádeji, že sú neodhaliteľní, anonymní a anonymizovateľní, nie je to tak, " hovorí sociologička Sylvia Porubäňová.
"Nenávistné prejavy ktoré sú šírené prostredníctvom internetu majú rovnakú váhu ako ústne prejavy, ktoré sú anonymné lebo tieto sú vyhľadatelné prostredníctvom internetu, IP adresu alebo digitálnej stopy, " vyjadruje sa Tomáš Strémy - člen Katedry trestného práva z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Komentáre po atentáte na Roberta Fica
Podobné príspevky sa objavovali aj po atentáte na predsedu vlády. Polícia vtedy obvinila 64-ročného muža, ktorý na sociálnej sieti podnecoval na trestný čin voči premiérovi. Ešte v máji informoval minister vnútra, že podobné útoky bude polícia riešiť.
"Je iba otázka času kedy vaše nenávistné prejavy, schvaľovanie trestného činu, či vyhrážanie sa smrťou niekomu budú aj na sociálnych sieťach odhalené, " hovoril Matúš Šutaj Eštok zo strany Hlas-SD.
"Tie vyhrážky môžu byť také že vznikne obava ohrozenie životu, majetok a môže byť ohrozená verejnosť konkrétna osoba, " opäť Tomáš Strémy.
Polícia sa zaoberá podnetmi
Polície sme sa pýtali či preveruje aktuálne vyhrážky na adresu protestujúcich.
"Polícia sa zaoberá každým relevantným podnetom, tiež poznatkami a informáciami, ktoré získa vlastnou operatívno- pátracou činnosťou a následne vyhodnocuje, či je naplnená skutková podstata priestupku alebo trestného činu, " znelo stanovisko Policajného zboru.
Komentujúcim hrozí väzenie
Vyhrážky na internete tak môžu mať dohru, v prípade dokázania viny hrozí väzenie.
"Čo sa týka nebezpečného vyhrážania sa, trestná sadzba je do jedného roka v prípade podnecovania na trestný čin. Trestná sadzba je pri základnej skutkovej podstaty do dvoch rokov, " opäť Tomáš Strémy.
Zmeny sa zatiaľ nedohodli
O regulácii sociálnych sietí sa hovorí niekoľko rokov. Krajiny Európskej únie sa však na zmenách zatiaľ nedohodli.
"Nevieme zabezpečiť celoplošné regulovanie sociálnych sietí. Je to úloha, ktorá je nad sily akéhokoľvek policajného zboru a nie to ešte v takom malom štáte ako je Slovensko, " vysvetľuje Sylvia Porubäňová.