Bezpečnostné opatrenia na školách: Ako predchádzať ďalšiemu útoku?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SPIŠSKÁ STARÁ VES / Urobila škola a rodičia všetko čo mali aby nedošlo k vražednému útoku páchateľa v Spišskej Starej Vsi? A kto vôbec zlyhal?
Útok v Spišskej Starej Vsi
Je potrebné každého pri vstupe kontrolovať? Aj tieto otázky po minulotýždňovej tragédii rezonujú v spoločnosti. Zaujímavosťou je aj fakt, že rodič nemusí informovať školu o psychických poruchách svojho dieťaťa.
Nevedomosť o psychickom stave
"Keď ku mne príde ako nepopísaná tabuľa, aj keď v 8-mom alebo v 9-tom ročníku a zákonný zástupca sa rozhodne, že mi nepovie akými ťažkosťami trpí alebo aké podporné opatrenia mu boli poskytnuté, na základe zdravotného znevýhodnenia na predchádzajúcich školách tak ja ako riaditeľka ho zo zákona prijať musím, pretože je v mojom školskom obvode, " hovorí riaditeľka Základnej školy v Bratislave Eva Horníková.
Škola, na ktorej mladík vraždil, ale nemusela mať podrobné informácie o jeho psychických poruchách. Dôvodom je zákon, ktorý to rodičom vôbec neprikazuje.
Bezpečnostné opatrenia
Ďalšou otázkou, ktorou sa po medializovanom útoku mnohí ľudia začali zaoberať, sú bezpečnostné opatrenia škôl.
Fyzická kontrola každého jedného žiaka na celom Slovensku, ktorý pred ôsmou ráno vstúpi do budovy školy, nie je pochopiteľne možná.
"Aj keby išlo priamym vstupom cez detektor a niekto zistí, že má tu zbraň a pokúsi sa ho zastaviť. Hovoríme o tom, že na to aby ste dokázali toto zabezpečiť, na celom Slovensku, vo všetkých školách, museli by sme mať personál, ktorého počty presahujú, aby ste mali reálny obraz, počet príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky, " vyjadruje sa bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Návštevníci vysokých škôl
Do redakcie sme dostali aj e-mail od nášho diváka. Poukazuje v ňom na neželaných návštevníkov v priestoroch vysokej školy.
"Moja dcéra študuje na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Povedala mi, že sa k ním na fakultu dostane hocikto cudzí dovnútra, dokonca aj na prednášku si sadne a nikto ho nekontroluje. Tak mi je to celkom divné, že pri momentálnej situácii na školách sú naše deti vlastne vystavené takémuto riziku, " znie vyjadrenie jedného z divákov TV JOJ.
Na vysokých školách je vyššia koncentrácia ľudí a ťažšie kontrolovateľný ich pohyb. Zabrániť vstupu neznámym ľuďom majú takéto turnikety. Nie každá škola ich má.
"Turnikety v budove na Šafárikovom námestí sme zaviedli v máji 2022 po sérii bezpečnostných incidentov v podobe obťažovania a drobných krádeží. Univerzita pracuje na komplexnom budovaní systému bezpečnosti, " informuje hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Eva Kopecká.
Iba oprávnené osoby
Vo všeobecnosti platí, že do školy majú povolený vstup iba osoby na to oprávnené, teda žiaci, študenti, učitelia, zamestnanci školy a so súhlasom riaditeľa aj iné osoby.
"Ak niekto neoprávnene vstúpi a sa naďalej zdržuje v priestoroch školy tak ak nespôsobí nejakú školu na majetku, nikoho nenapadne, nič neodcudzí ani sa nedopustí žiadnej výtržnosti tak sa nejedná ani o priestupok a nejedná sa ani o trestný čin," o vstupe na pôdu vysokých škôl hovorí advokát Michal Maťaš.
Tragédiám nevieme predchádzať na sto percent
Psychiater upozorňuje na to, že do hlavy nikomu nevidíme a spomínanej tragédii nemožno spoľahlivo na sto percent zabrániť.
"Nedá sa povedať, že to je len výchovou, má to aj svoje biologické príčiny. Jednalo sa o jedinca, ktorý sa disharmonicky vyvíja a tá jeho psychika je v istých aspektoch sa podobá alebo je to v mladšej forme, ale je to istá autistická porucha, " opisuje psychiater Ivan André.