Posledná cesta premiérky Radičovej viedla do Bosny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Iveta Radičová absolvovala svoju poslednú zahraničnú cestu na poste premiérky a poverenej ministerky obrany v Bosne a Hercegovine, kde sa stretla aj so slovenskými vojakmi v misii EUFOR ALTHEA.
Mandát tejto misie schválila Bezpečnostná rada OSN a v súčasnosti je predĺžený do 15. novembra 2012. Úlohou medzinárodných síl je najmä zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia v krajine a tiež zabezpečiť dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody z roku 1995.
Situácia v Bosne je pokojná a stabilná
V misii dnes pôsobí 45 slovenských vojakov. Podľa veliteľa slovenského kontingentu Vladimír Stolárika je teraz situácia v Bosne pokojná a stabilná. Postoj miestnych obyvateľov k medzinárodným silám označil za priateľský. Ozbrojené sily SR vlani prevzali zodpovednosť za tri styčné a pozorovacie tímy. Ich hlavnou úlohou je kontakt s miestnou samosprávou, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácií tak, aby EÚ vedela adekvátne reagovať na akékoľvek prípadné zmeny bezpečnostnej situácie. Od 1. marca 2011 je Slovenská republika vedúcou krajinou v Regionálnom koordinačnom centre – Juh. So Slovákmi tam pôsobia aj dvaja dôstojníci Švajčiarska a dvaja dôstojníci Turecka.
Najväčším problémom nevybuchnuté bomby a míny
Okrem základných vojenských povinností plnia naši vojaci v Bosne aj civilné úlohy. Organizujú rôzne vzdelávacie, zábavné a športové aktivity, ktorými pomáhajú bosnianskym deťom a mládeži zmierňovať traumatizujúce následky vojny z 90. rokov. Žiakov a študentov učia, ako sa vyhýbať mínovému nebezpečenstvu. "Práve množstvo nevybuchnutých a neoznačených mín považujem za najzávažnejší problém súčasnej Bosny," skonštatovala Iveta Radičová. Náš kontingent zasahuje aj pri problémoch na cestách či pri živelných pohromách. Nedávno pomáhali v Sarajeve odstraňovať následky snehovej kalamity. Ich pôsobenie oceňujú nielen miestni obyvatelia, ale i vysokí politickí predstavitelia. Pomoc slovenských vojakov pri zabezpečovaní mieru vyzdvihol počas prijatia Ivety Radičovej predsedajúci Rady ministrov Bosny a Hercegoviny premiér Vjekoslav Bevanda.
Na záver prednáška o ženách líderkách
Radičovej víkendová cesta bola pracovná, uskutočnila sa na pozvanie inštitútu IRI (International Republican Institute), ktorý v Sarajeve organizoval konferenciu s názvom "Young Women´s Leadership Academy". Iveta Radičová na konferencii vystúpila s hlavnou prednáškou na tému Výzvy, ktorým čelia ženy - líderky. IRI je neziskovou organizáciou, ktorej cieľom je celosvetovo podporovať idey slobody a rozvíjať politické a občianske inštitúcie zamerané na demokratickú správu vecí verejných.
Ako vyzerala rozlúčka Ivety Radičovej so svojími ministrami na poslednom zasadnutí vlády, to uvidíte na videozázname. Krokodílie slzy ale nečakajte!