Zatiahnuté
17°
Bratislava
Fedor
15.4.2025
Analýzy 24: KDH vraj nerokovalo s premiérom Ficom
Zdielať na

Analýzy 24: KDH vraj nerokovalo s premiérom Ficom

BRATISLAVA / Kresťanskí demokrati vraj s premiérom nerokovali o jeho návrhoch na zmenu Ústavy. V relácii Analýzy 24 to povedal podpredseda KDH Viliam Karas. Hovorí, že výmena informácii bola len s poslancami Národnej rady a dokonca nie ku koaličnému návrhu, ale k tomu, ktorý predkladá KDH. Kresťanskí demokrati zároveň očakávajú, že Robert Fico so svojou koalíciou bude hlasovať práve za ich návrh a nie naopak.

Koalícia má papierovo len 74 poslancov. Podarí sa jej presvedčiť trojicu Huliakovcov aby sa k nej vrátila a vyhla sa menšinovej vláde? Je šanca na návrat vyhodených poslancov Migaľa a Šalitroša do Hlasu? A hrozia predčasné voľby? Aj na tieto otázky, ale aj na fungovanie parlamentu, či zmenu ústavy sa v relácii Analýzy 24 pýtala moderátorka Lenka Ježová ministra investícií a podpredsedu Hlasu-SD Richarda Rašiho a podpredsedu KDH Viliama Karasa.

"Post predsedu parlamentu je ale mimoriadne dôležitá funkcia, ktorá... nie je len o vedení schôdzí a vykonávaní si povinnosti druhého najvyššieho ústavného činiteľa, ale aj o tom, aby sa chodilo z Bratislavy do regiónov, aby sa s ľuďmi človek stretával, aby počúval o ich problémoch. Takže to podanie ruky k tomu patrí, ale to, či sa niekto usmieva alebo je sympatický, je naozaj to najmenej podstatné," reagoval podpredseda Hlasu-SD Richard Raši na vyjadrenia Samuela Migaľa na jeho osobu.

Predseda parlamentu

"Slovensko sa zmieta v politickej kríze. Je to treba povedať. Už to nehovorí len o opozícii a konštatujú to aj predstavitelia najsilnejšej strany Smer-SD. Počul som to aj z úst ostatných predstaviteľov aj koalície. Môžeme to vidieť v priamom prenose, v tom, aké sú odkazy koaličných alebo bývalých koaličných poslancov. Čiže áno, máme vážny problém, ale povedal by som, že zrazu sa javí samotná pozícia predsedu parlamentu zástupnou témou. Mňa z toho spomenutého rozhovoru, ktorý ste povedali pána Migaľa, ktorý rezonoval vo verejnom priestore dnes, zaskočili niektoré veci boli dosť zásadné. V prvom rade, čo ma najviac zaskočilo, je samotná osobná prítomnosť prezidenta Slovenskej republiky na kongrese strany. So zásadným prejavom, ktorý bol výsostne politický a reagoval na konkrétnu politickú situáciu a na konkrétne postupy, ktoré by aj strana mala urobiť. Z môjho pohľadu je to vážna zmena prístupu vo vnímaní pozície prezidenta Slovenskej republiky v našom ústavnom systéme, pretože síce sme si zvykli a jednoducho sa odkomunikovalo, že zostáva čestným predsedom strany HLAS alebo zakladajúcim a stále to aj on sám prezentoval, že je to vec len symbolická. Ja vnímam to, čo sa udialo a ten jeho prejav, tak zásadný, že si myslím, že dochádza k vážnemu posunu vo vnímaní pozície a funkcie prezidenta Slovenskej republiky a neviem, či je to v prospech Úradu prezidenta Slovenskej republiky," reagoval na otázku, či sa v takomto stave, podarí koalícii zvoliť šéfa parlamentu, podpredseda KDH Viliama Karasa.

Rozpad vlády

Robert Fico hovorí, že ak sa vláda rozpadne, je to vina HLAS-u a SNS. Ako vnímajú tieto slová poslanci? "Vláda funguje, vláda fungovať bude. Máme výjazdové rokovanie vlády. Vláda funguje normálne. Je dôležité, aby fungoval parlament. To, či a ako funguje parlament, bude jasné 4. februára. Samozrejme, aj my chceme, aj nám záleží, aby vládna koalícia mala 76 poslancov plus, teda minimálne 76 a viac poslancov. My rátame a my sme povedali, aj podávame svoju ruku našim dvom poslancom, ktorí boli aj pri založení strany. Je to aj Roman Malatinec aj Ján Ferenčák. Sú to nielen naši kolegovia, sú to aj naši priatelia. Sú to skúsení ľudia. Sú to ľudia, ktorí k nám neprišli len tak z boku... S nimi komunikujeme, aby normálne prišli späť, sú dôležití pre región, sú dôležití pre stranu. Ale aj strana je dôležitá pre nich a sú našou súčasťou. Ja si myslím, že boli zbytočne zmanipulovaní a dotiahnutí do tejto situácie, v ktorej sa ja verím, že ocitnúť nechceli. A my čakáme, že sa vrátia späť a budú súčasťou nášho klubu a zároveň, že budú podporovať aj vládnu koalíciu. Viete, ja si tiež nemyslím, keď môžem zareagovať na slová pána premiéra, ktorý povedal, že to je úplne mimo. My sme sa na neho nijako neobrátili, aby situáciu riešil. My si ju riešime sami. Samozrejme, verím, že sa rieši situácia aj s tromi poslancami, ktorí sú okolo pána Huliaka... Mi tu situáciu riešime. My sme nepovedali, že pán premiér, rieš to, aj keď je to predseda vlády. To len aby bolo jasné. A druhá vec, ja si nemyslím, že keby mal takéto vydieračské praktiky vo svojej strane, pán premiér, že by to nechal len tak, to je len na úvod. Viete, keď raz podľahnete tomuto vydieraniu, tak ho nikdy neskončí a vždy bude pokračovať," reagoval Raši.

​Pán Raši povedal to, že sa komunikuje ešte stále s tou dvojicou. Napriek tomu, táto dvojica hneď po vylúčení podpísala spoločné vyhlásenie, ktoré hovorí, že sa nebudú zúčastňovať na hlasovaní. Nebudú teda nijakým spôsobom pomáhať koalícii, dokým sa to nevyrieši. To znamená, že tu narážame na fungovanie Národnej rady.

"Ja som ho veľmi jasne prečítal. On v zásade komunikuje obom koaličným partnerom, že ak dôjde k rekonštrukcii vlády, tak k rekonštrukcii dôjde na úkor týchto dvoch koaličných partnerov, nie na úkor strany Smer. Čiže je to tvrdý odkaz aj pre stranu HLAS, aby jednoducho dala k dispozícii niektoré zo svojich ministerstiev. Už to v zásade naznačili aj vo víkendových diskusiách aj pán Drucker. Čiže jednoducho, je tu snaha nejakým spôsobom upokojiť aj tých odídencov, či už z jednej alebo z druhej strany. Čiže budú sa musieť zmeniť pomery vo vláde. Ja si myslím, že tu nejde už len o nejaké prekáračky a kupčenie. Obávam sa, že ten problém je oveľa hlbší, ale to naozaj uvidíme až v ďalších týždňoch. My z opozície to bohužiaľ môžeme len sledovať a paradoxne, môžete si povedať, že čím horšie, tým lepšie, nie. Z môjho pohľadu, toto nie je dobrý politický stav, vzhľadom na aktuálnu situáciu, ktorej čelí Slovenská republika aj vzhľadom na to, čo sa deje okolo nás a osobitne vzhľadom na to, čo tu ide nastať, v tomto roku, vo vzťahu k ekonomickému dopadu ako konsolidácii, ktorú vláda schválila v septembri a ktorá jednoducho začne v plnej paráde dopadať na ľudí v tomto roku a jednoducho tu by bolo treba naopak ukázať silnú vládu, ktorá dokáže reagovať. Dokáže ísť s opatreniami, dokáže naštartovať čerpanie eurofondov," komentoval Karas vyjadrenie premiéra Roberta Fica.

V pondelkových Analýzach sme sa venovali najmä koalícii a tomu, ako bude súdržná. Všetko sa ukáže najmä počas nadchádzajúcej schôdze v parlamente od budúceho týždňa.

Rekonštrukcia

"To sú dve rôzne veci. My sme komunikovali už od prijatia novely Trestného zákona v minulom roku, že jednoducho tu došlo k takému vážnemu prelomeniu svedomia národa a z nášho pohľadu, aj všeobecnej uznávanej morálky a etiky, sa zastavil obrovský balík trestných konaní a trestných stíhaní, že jednoducho toto my nemôžeme preklenúť inak ako voľbami a jednoducho tým, aby sa ľudia ešte raz, aj vzhľadom na tieto skutočnosti k tomu vyjadrili a hlasovali ešte raz. Čiže KDH, ja si osobne neviem predstaviť, aby sme my dnes nejakým spôsobom išli robiť, dávať barličku alebo záchrannú vestu vládnej koalícii a dopĺňali. Robili tam štatistiku a osobitne prekrývali to, čo sa udialo v Trestnom zákone, a čo je rovnako závažné, nie až tak morálne, ale z pohľadu ekonomického dopadu na ľudí, zase konsolidácia, ktorá išla úplne v rozpore s tým, ako sme ju navrhovali, mali predstavu my. Čiže jednoducho teraz vstúpi do vlaku, ktorý sa podľa nášho názoru rozbehol nesprávnym smerom a zaťaží ľudí a občanov a pripraví ich o veľké peniaze a najmä rodiny s deťmi. Do toho nastúpiť a tváriť sa, že sa nič nedeje, to nevieme," reagoval Karas na to, či sa v rámci rekonštrukcie nemôže KDH napríklad zblížiť s touto koalíciou alebo vymeniť si nejakého koaličného partnera.

Spolupráca

Čo sa týka práve takejto možnej spolupráce, keď sa pozeráme momentálne na predvolebné prieskumy, v prípade, keby boli naozaj predčasné voľby, tak to vyzerá tak, že by sa museli spojiť Smer, HLAS, buď Republika alebo Smer, HLAS alebo KDH, podľa tých počtov. "Voľby sú jediné, čo je platné a čo sa udeje potom, keď ste si všimli, my sa pred voľbami snažíme nevylučovať... Nebudem hovoriť, čo bude, lebo na to nemám ani mandát, ani sme sa o tom vôbec nerozprávali, lebo sa snažíme byť my poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia stále v regiónoch a stále riešiť nejaké problémy... Naozaj sa snažíme dennodenne pracovať na tom a nepozeráme sa nevnímať to všetko, čo politika prináša, pretože chceme doručovať výsledky a sa nám naozaj podarilo veľa," odpovedal Raši.

Ústavné zákony

Ústavné zákony môžu teoreticky ukázať, že dokáže aj opozícia zahlasovať práve s koalíciou. Sú to hodnotové témy. V pondelok 27. januára premiér predstavil tie možnosti - zakotvenie do ústavy, muž a žena, že to sú jediné pohlavie a zároveň sa týka aj adopcií, že adoptovať môžu rovnako muž a žena. Sú tam nejaké výnimky v prípade, ak niekto z dvojice už nežije, aby si mohol aj samotný človek adoptovať, ale zároveň tam máme napríklad aj rodovú rovnosť. Čo sa týka platu.

​Budete hlasovať za takéto zákony, keď ich predkladá práve táto vládna koalícia? "Ja si skôr myslím a dúfam, že to tak bude, že to bude presne naopak, že to bude jeden z tých zákonov opozičných, za ktoré bude hlasovať koalícia. Čiže skôr otázka nestojí tak, či bude KDH hlasovať s koalíciou, či koalícia bude hlasovať s KDH. Pretože KDH pripravilo osem priorít na zmenu ústavy ešte v minulom roku, v júli 2024, kde sme predstavovali niekoľko priorít na zmenu ústavy, ktoré považujeme dlhodobo za veci, ktoré by posunuli Slovensko dopredu. A časť z nich bola hodnotových, časť sa týkala právneho štátu a časť sa týkala ekonomických vecí, aby sme tu rozumne hospodárili a neplytvali zdrojmi. Čiže boli tri oblasti ústavných priorít. Predstavili sme zatiaľ z tých ôsmich dve priority. Prvá bola zakotvenie limitácie skráteného legislatívneho konania, a to bezbrehé prijímanie zákonov bez riadnej procedúry do ústavy, aby bol limitovaný, aby to Ústavný súd mohol mohol kontrolovať. Túto vec sme predstavovali na jeseň a teraz. Minulý týždeň sme predstavili hodnotovú otázku, otázku zvrchovanosti a suverenity Slovenskej republiky vo vzťahu ku kultúrno-etickým témam tak, aby sa rešpektovali ústavné tradície a Ústavný poriadok Slovenskej republiky. Je to vec, ktorú bežne majú iné členské štáty Európskej únie, kde sa vymedzujú či už cez ústavné súdy alebo cez vlastnú ústavu vo vzťahu k Európskej únii, či k iným medzinárodným dohovorom, kde majú vlastnú predstavu, akým spôsobom chcú tie ktoré práva dovnútra aplikovať. My na tomto návrhu pracujeme a hovorím, ešte raz otázka nestojí tak, či bude KDH hlasovať s koalíciou, ale otázka je, či bude koalícia hlasovať s KDH, respektíve my budeme mať ambíciu, tak ako sme to mali pri iných zákonoch, ktoré sme predstavili v tomto volebnom období, získať podporu naprieč politickým spektrom," odpovedal Karas.

O podporu naprieč politickým spektrom sa teraz uchádzal pán premiér, pretože povedal, že už mal stretnutie s KDH a pre podporu, pre svoj zákon. "Žiadne stretnutie nebolo. KDH predstavilo na tlačovej konferencii svoju predstavu, svoje návrhy a prebehla bežná komunikácia. Tak s opozičnými, aj s koaličnými stranami. Komunikovali sme s opozičnými stranami, ja som komunikoval s PS... Stretnutie nebolo, bola len komunikácia, prebehla s viacerými politickými stranami," dodal Karas.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy