Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Pre Veľkonočný pondelok je typické šibanie a oblievanie
Zdielať na

Pre Veľkonočný pondelok je typické šibanie a oblievanie

Kresťanské tradície dnes vystriedali ľuďové. Veľkonočný pondelok je už tradične spojený s množstvom vody a so šibaním. Uviedla to etnologička Katarína Babčáková.

Vyšibané ženy budú zdravé

Polievanie čerstvou potočnou vodou súvisí predovšetkým s očistnými obradmi. V rámci plodnostno-prosperitných obradov muži šibú ženy zeleným prútom, ktorého mladá sila rastu má vyhnať negatívne sily, choroby a má priniesť zdravie, plodnosť, omladenie práve vďaka svojej vegetačnej sile, ktorá je kontaktom prenášaná aj na mladé plodné ženy.

Podľa slov etnologičky obyvatelia západného Slovenska preferujú najviac šibanie, podobne je to aj v Čechách, Poľsku, v Nemecku a v Rakúsku, pričom na východe našej krajiny, ako aj v Maďarsku, na Ukrajine a vo východnom Poľsku, sa viac polieva. "Stredoslováci kombinujú oba spôsoby, tak polievanie, ako aj šibanie," informovala Babčáková.

Odmenou sa stali vajíčka

Odmenou za oba obrady, aj očistný, aj plodnostný, sú vajíčka, ktoré symbolizujú plodnosť, nový život a znovuzrodenie. Nazývajú sa kraslice alebo pisanky a kedysi ich ľudia farbili predovšetkým červenou a žltou farbou, ktoré symbolizujú život, tiež plodnosť a ozdobovali ich motívmi rastlín a zvierat.

V tradičnej kultúre sa Veľká noc spája s príchodom jari a mnohé zvyky ako svätenie zelene, vody, zapaľovanie ohňa a svätenie potravín prevzalo aj kresťanstvo. Voda, oheň, zeleň i vajíčka sú podľa Babčákovej prastarými symbolmi jari, znovuzrodenia, návratu života po zime, ktorá prinášala hlad, choroby a smrť.

Veľká noc to nie sú len radovánky, ale aj nepríjemnosti, ktoré sa môžu stať a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy