Využili šancu na zmenu: Obce sa rozhodli pre obchod s vodármi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Boli akcionármi, ale peniaze z akcií nevideli. Taká bola realita v prípade Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá dodáva vodu do kohútikov na východe Slovenska.
Jej majiteľmi sú v podstate obce a mestá. Spolupodieľali sa na rozhodovaní, no to bolo asi tak všetko. Keď vedenie vodární navrhlo časovo obmedzenú výmenu akcií za dlhopisy, niektorí starostovia a primátori to využili. Nie všetci však, pretože panovala obava, že tento obchod by mohol zvýšiť ceny vodného a stočného. Nestalo sa a dnes už obce, vďaka rozhodnutiu obchodovať s vodármi, plánujú nové investície.
Keď pred časom východoslovenskí vodári oznámili, že akcionári, teda obce, môžu na drahocennej tekutine zarobiť, stretlo sa to s vlnou nevôle, ba až odporu. No dnešný deň je prelomový - dedinám a mestám pristávajú na účtoch prvé peniaze, a to bez toho, že by cena za vodu spotrebiteľom stúpla.
"U nás je to suma v čistom nejakých 57-tisíc eur ročne," uviedol primátor Revúcej Július Buchta. "Doteraz sme nemali ani cent z tých akcií, ktoré sme vlastnili."
Urobili to, čo ďalšie dediny a mestá
Svoje akcie zamenili za dlhopisy a prvýkrát v histórii to pocítili aj na svojich účtoch. "Dnešným dňom boli odoslané prvé výnosy pre obce, ktoré sa zapojili do dlhopisového programu," priblížil Stanislav Prcúch, generálny riaditeľ VVS A. S. Keď prišla ponuka vodárov zameniť akcie Východoslovenskej vodárenskej za dlhopisy, stretlo sa to s absolútnym nepochopením až výstrahami.
"Niektorí tvrdili, že nebudeme spôsobili ani vyplácať výnosy z dlhopisov, my sme si boli istí" hovorí člen predstavenstva VVS A. S. Daniel Krátky. "V týchto chvíľach odišlo do banky takmer jeden milión eur na vyplácanie úrokov z týchto dlhopisov," uviedol Prcúch.
"Keď nám chýbajú peniaze samosprávach, tak si myslím, že lepšie rozhodnutie sme asi nemohli urobiť," vyjadril sa Buchta. Na cenu za spotrebovanú vodu z našich kohútikov to nemá žiaden vplyv. Úroky z dlhopisov vyplácajú z inej zárobkovej činnosti.
"Výstavba nových vodovodov, výstavba kanalizácií, výstavba prípojok, pomoc občanom pri stavebných prácach a tak ďalej," priblížil predseda dozornej rady VVS A. S. Stanislav Hreha. "Plus vývoz žúmp a ďalšie naše aktivity, ktoré nepodliehajú regulácii."
"My sme si istí, že tieto výnosy budeme vyplácať aj nasledujúce obdobie a celých 20 rokov, na ktoré dlhopis Voda spieva, je vypísaný," dodal Krátky.
"Tieto zdroje, ktoré dostávajú z výnosov, generujú obrovské ďalšie zdroje, pretože sa môžu zapájať do všelijakých výziev, do ktorých sa doteraz nevedeli zapájať, lebo nemali žiadne zdroje na spoluúčasť," Prcúch.
V Revúcej už vedia, ako s peniazmi z vodárenskej spoločnosti naložia
Môžu žiadať o eurofondy a predkladať projektové dokumentácie. "Či už je to revitalizácia umelej ľadové plochy, rekonštrukcia Hlavného námestia v Revúcej, biatlonový areál, infraštruktúra v meste," vymenoval primátor Buchta.
Od vodárov pristalo mestu Bardejov na účte 140-tisíc eur. "Toto sa bude opakovať každý rok vždy 31. januára," povedal Krátky.
Podľa predstaviteľov vodárov nie sú na mieste ani obvinenia, že by ich chcel niekto tajne privatizovať slovenskú vodu. "Privatizácia. logicky z povahy veci nie je možná, aj zákon to neumožňuje. Takže všetky tie názory a všetky tie vyjadrenia, ktoré nás obviňovali ničím nepodložene z privatizácie, sa dnes ukazujú ako nepodložené fámy," dodal Krátky.