Kryptomeny hýbu svetom: Šéfka centrálnej banky však spochybňuje hodnotu bitcoinu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Šéfka Európskej centrálnej banky, Christine Lagarde je proti zaraďovaniu bitcoinu do devízových rezerv. Spochybňuje totiž hodnotu tejto kryptomeny a tiež jej dôveryhodnosť. Reagovala tak na Českú národnú banku, ktorej guvernér vyhlásil, že Praha uvažuje o takomto kroku.
Bitcoin a kryptomeny sú v každom prípade fenoménom, ktorý láka aj čoraz viac Slovákov. Podľa odborníka na kryptomeny je možno čas zamyslieť sa, či nám v tomto smere v Európe neuniká americký a čínsky vlak.
Po nástupe Donalda Trumpa vystrelili na finančných trhoch kryptomeny. Najväčším hráčom je naďalej bitcoin, ktorý si drží prím aj po odznení prvotného inauguračného ošiaľu. "Stále sa pohybuje nad sto tisíc dolárov. Veľa ľudí tomu neverilo, že možno zmizne tých sto tisíc a zosype sa to, no to sa nedeje," opísal odborník na kryptomeny Jakub Kraľovanský.
Donald Trump sa vyhlasuje za prvého kryptoprezidenta a nechal vytvoriť už aj pracovnú skupinu pre tieto meny. V Európe pozadu, nechcú ostať v Prahe. "Návrh guvernéra Aleša Michla Česká národná banka posúdi, či by bolo z hľadiska diverzifikácie a výnosu vhodné devízové rezervy rozšíriť aj o investície do ďalších tried aktív," uviedla svoje stanovisko Česká národná banka.
Aleš Michl tým myslel priamo bitcoin a štátna rezerva v tejto kryptomene by mala byť v hodnote140 miliárd eur. Teda päťpercentný podiel z celkovej rezervy česka. Na toto vyhlásenie okamžite reagovala šéfka Eurobanky. "So svojim kolegom z Českej republiky som hovorila a nechávam na ňom, aby robil vyhlásenia podľa svojej vôle. Som si však istá, že je rovnako ako my všetci presvedčený o potrebe mať likvidné a bezpečné rezervy," informovala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde.
Lagarde sa vyslovila proti zaraďovaniu bitcoinu do devízových rezerv členských krajín Európskej únie celkovo. Tvrdí, že rezervy musia byť likvidné a bezpečné a nemali by byť zaťažené podozrením na pranie špinavých peňazí. Analytici zároveň upozorňujú, že bitcoin je výrazne rizikové aktívum. "Cenovo sa hýbu veľmi nie len hore, ale rovnako aj dole," povedal expert Národnej banky Slovenska Marek Feder.
Bitcoinová požiadavka na vytvorenie rezerv zatiaľ neprišla od žiadnej centrálnej banky v Eurozóne, ani od slovenskej. Podľa viacerých analytikov je to však možno škoda. "Minimálne by som sa do toho ponoril, ako je to možné, že iným krajinám to dáva zmysel, nám to zmysel nedáva, či tam náhodou nie je niečo, čo mi nevidíme," dodal Kraľovanský.
Slovenská národná banka pre tento moment chystá reguláciu poskytovateľov služieb kryptomien. Teda, že si napríklad na stránke Národnej banky Slovenska môžete pozrieť, kto má licenciu na kryptá. "Subjekty, ktoré podnikajú na tom trhu doteraz, budú mať čas do konca tohto roka, aby takúto licenciu získali," uzavrel Feder.