Zatiahnuté
Bratislava
Tatiana
1.2.2025
Tony vrátených liekov: Pozitívom je, že neskončili v komunálnom odpade
Zdielať na

Tony vrátených liekov: Pozitívom je, že neskončili v komunálnom odpade

SLOVENSKO / Počas minulého roka Slováci do lekární vrátili až viac než 291 ton nespotrebovaných liekov a liekov po expirácií. Toto vysoké číslo spôsobil aj fakt, že v roku 2023 sa pre dočasné uzavretie spaľovní jesenný zber neuskutočnil. Ide o veľké objemy liekov, ale pozitívne určite je, že neskončili v komunálom odpade.

​Rok 2023 poznačil výpadok zberu liekov. Aj preto bolo minulý rok jednoznačne najvyššie odovzdané množstvo. "V roku 2024 sa vyzbieralo približne 291 ton liekového odpadu z lekární, čo predstavuje približne 12 plných kamiónov alebo 42 smetiarskych áut," uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Lucia Balážiková.

"Vždy ich odnášam naspäť do lekárne, lebo si pamätám, keď mi raz moja babka hovorila, že to nemôžem mať doma, to musím predsa vždy vrátiť," "minimum liekov beriem, lebo je také porekadlo, že nejedzte lieky ako jedlo, ale ak mi zostanú nejaké lieky, vždy ich vrátim," odpovedali ľudia v ankete.

Lieky nesmú končiť v komunálnom odpade, nemajú sa ani splachovať, ani vylievať do umývadla. "Najhoršie je, pokiaľ liek skončí niekde na skládke, alebo ho vylejeme do odpadu, pretože sa môže dostať nielen do povrchových vôd zo skládky alebo niekde z čističiek, ale aj do podzemných vôd. Čo teda znamená, že sa znova vráti k nám, do nášho potravinového reťazca," informovala viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková. "Ide o nebezpečný liekový odpad," dodala Balážiková.

Zbery ukazujú zodpovednosť ľudí, ale niekedy aj to, že pacienti vyberajú lieky len kvôli tomu, že to vidí lekár v systéme, no neužívajú ich. "Pacienti nám niekedy donesú 3, 4, 9, 12 neotvorených balení lieku. A to sa nebavíme len o liekoch, ktoré majú rádovo desať eurovú hodnotu, ale sa bavíme o liekoch, ktorý majú niektoré aj viac ako tisíc eurovú hodnotu a častokrát sú to lieky, ktoré sú nedostupné pre iných pacientov," pokračovala Snopková.

Lekárnici preto odporúčajú zásobiť sa liekmi na chronické ochorenie na primerané obdobie, maximálne tri mesiace. No a ak ide o lieky v pohotovostnej lekárničke, tak napríklad na 1 týždeň. Náklady na zber liekov, minulý rok predstavovali 970-tisíc eur. Farmaceutov pomáha aj to, ak je lieková odpad správne vytriedený. "Do liekového odpadu patria lieky v primárnom obale. To znamená, v hliníkovej tube, v sklenenej nádobe. No a teda do liekového odpadu nepatria napríklad výživové doplnky, čaje, kozmetika, zdravotnícke pomôcky, homeopatické lieky. Tie patria do bežného odpadu," uzavrela Balážiková.

Najčítanejšie správy