Skoro jasno
-0°
Bratislava
Blažej
3.2.2025
Kríza v slovenskej politike: Odborníci hodnotia Ficovu cestu do Moskvy
Zdielať na

Kríza v slovenskej politike: Odborníci hodnotia Ficovu cestu do Moskvy

BRATISLAVA / V Analýzach 24 sme sa v exkluzívnom prieskume pozreli na to, ako vnímame stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom v Moskve. Hosťami moderátorky Lucie Stráňavovej boli riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích a politický analytik Pavol Demeš.

Rozdielne názory verjenosti

Prieskum agentúry AKO, ktorý sa venoval názoru Slovákov na decembrovú cestu premiéra Roberta Fica do Moskvy, ukázal, že krajina je v tejto otázke rozdelená. Ako uviedol riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích: "50,5 percent respondentov vyjadrilo nesúhlas s touto cestou, zatiaľ čo 39,2 percent s ňou skôr alebo plne súhlasí. My sme im ešte pripomenuli, že dňa 22.12.2024 sa stretol slovenský predseda vlády Robert Fico s ruským prezidentom Vladimirom Putinom."

Podľa Hřícha sa tento nesúhlas odráža najmä v Bratislavskom kraji, kde "takmer 65 percent obyvateľov má s týmto najväčší problém". Naopak, súhlasné stanoviská prevládali v niektorých krajoch juhozápadného Slovenska, čo analytici spájajú aj s vplyvom maďarských médií a ich spravodajstva o Rusku. "Oni veľmi často konzumujú spravodajstvo, ktoré vlastne je z Maďarska a tým pádom to spravodajstvo nejakým spôsobom komunikuje názor vlády Viktora Orbána a ten je pozitívny práve k Vladimírovi Putinovi," vysvetlil Hřích.

Politické rozdelenie a dôvera

Hřích v diskusii zdôraznil, že súhlas s Ficovou cestou úzko koreluje s volebnými preferenciami. "Ako keby tento súhlas s návštevou Roberta Fica v Moskve a rokovanie s Vladimírom Putinom naozaj stúpa s vekom a je najsilnejší práve v dvoch cieľových skupinách, ktoré sú spájané s voličmi súčasnej vládnej koalície," uviedol.

Podobný trend badať aj v rámci vekového a vzdelanostného rozdelenia. "To reflektuje vlastne aj tie vekové cieľové skupiny. Respondenti, ktorí majú 66 a viac rokov, majú priemerné najvyššie dosiahnuté vzdelanie nižšie ako inokedy, pretože v dobe, keď študovali, ešte nebolo vyššie vzdelanie tak dostupné," dodal Hřích.

Nezrozumiteľné kroky

Do druhej časti relácie sa pripojil politický analytik a bývalý diplomat Pavol Demeš, ktorý Ficovu cestu ostro kritizoval. "Pre mňa táto cesta Roberta Fica do Moskvy, ktorá bola predmetom aj toho sociologického skúmania, ukazuje, že Robert Fico robí kroky, ktoré sú veľmi ťažko zrozumiteľné," vyhlásil Demeš. "Tú cestu do Moskvy považujem z hľadiska prevedenia a zámeru tej cesty za mimoriadne problematickú. Ak to takto jemne poviem. Myslím si, že sa tou cestou dopustil množstva prešľapov."

Demeš tiež upozornil na možné dôsledky pre medzinárodné postavenie Slovenska. "Táto cesta dala akúsi korunu v tomto snažení a Robert Fico, a tým pádom aj slovenská vláda, si vyslúžila označenie, že sme proruská krajina, že to je proruský premiér, čo si myslím, že v tejto situácii je mimoriadne nepriaznivé pre Slovenskú republiku vzhľadom na našu geografickú polohu, našu ekonomiku, charakter štátu," skonštatoval.

Okrúhly stôl

Jednou z reakcií na Ficovu cestu bolo zvolanie okrúhleho stola prezidentom Petrom Pellegrinim, ktorého cieľom je potvrdenie zahraničnopolitického smerovania Slovenska. "Vládna koalícia má v otázke zahraničnej politiky úplne jasno. Nielenže nikto z nás nespochybňuje členstvo v Európskej únii, nikto z nás nespochybňuje členstvo v NATO, ale myslíme si, že naša zahraničná politika musí byť suverénna, aktívna a pri plnom rešpekte k členstvu v EÚ a NATO musí byť orientovaná na všetky štyri svetové strany," vyhlásil Fico na stretnutí s diplomatmi.

Demeš v tejto súvislosti upozornil na oslabenie vzťahov so susedmi. "Tu sa strieda hlboký protiklad s realitou a výrokmi. Čiže vy môžete povedať, že sú nadštandardné, ale nie sú. Vy môžete povedať, že Poľsko je náš kľúčový sused a počas predsedníctva čosi urobíme. Takú vetu ste od premiéra vlády Slovenskej republiky nepočuli," skonštatoval.

Oslavy v Moskve

Vývoj situácie bude sledovaný aj v nasledujúcich mesiacoch, keďže Robert Fico oznámil účasť na oslavách v Moskve v máji. "Ja skôr predpokladám zachovanie toho status quo. To znamená, že tá koalícia, keďže je to stále nejaké manželstvo z rozumu, sa bude snažiť, ako keby túto tému nepatrilo. A naozaj. Predstavitelia Smeru a Slovenskej národnej strany tam pôjdu a predstavitelia hlasu nie," uviedol Demeš.

Situácia na slovenskej politickej scéne zostáva napätá a blížiace sa udalosti odhalia, do akej miery sa zahraničná politika Slovenska naozaj mení.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy