Nová smernica ministerstva školstva: Školy dostali návod, ako riešiť a predchádzať šikane
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Prvého februára vstúpila do platnosti nová smernica ministerstva školstva. Školy dostali nové návody, ako riešiť šikanovanie. Smernica je zverejnená na webe ministerstva a je zameraná aj na prevenciu. Okrem toho jasne identifikuje všetkých účastníkov šikany. Prináša nové definície a menia sa dokonca aj povinnosti škôl. Jednou z nich je napríklad informovanie rodičov o šikane.
November 2023. Slovensko šokovala tragédia, ktorá sa stala na základnej škole v Parchovanoch na východe Slovenska. 15-ročný Roman tam spáchal samovraždu skokom zo strechy školy. Podľa svedkov a rodičov ho v škole šikanovali spolužiaci. Spomínaný chlapec ale nebol jediným. Problém so šikanou má podľa psychológa na Slovensku 80 percent škôl. "A to práve preto, že mnohé z tých varovných signálov, či už priame alebo nepriame zostávajú prehliadané a mnohokrát sa snažíme zakrývať si prd tým oči," opísal Doc. PhDr. Michal Čerešník, PhD. z Fakultnej psychológie Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.
Smernica o prevencii voči šikane, ktorou sa musia riadiť školy mali aj v roku 2018. Tá nová oproti pôvodnej verzii nespomína len šikanovaného a šikanujúceho, ale aj svedkov a žiakov, ktorí môžu šikane nevedome napomáhať. "Už nepoznáme len priame a nepriame šikanovanie a kyberšikanu, ale hovoríme o fyzickom, verbálnom, psychickom a emocionálnom šikanovaní," povedal minister školstva Slovenskej republiky Tomáš Drucker (HLAS-SD).
"Hovoríme o šikanujúcom miesto agresora, čím výrazne otvárame priestor školám nebáť sa priznať, že tú šikanu na škole majú," uviedla riaditeľka odboru duševného zdravia Ministerstva školstva Slovenskej republiky Lenka Svoradová.
Minister školstva zároveň dodáva, že pokiaľ škola nebude riešiť šikanovanie, ktoré bolo zistené štátnou školskou inšpekciou, tak dôjde k povinnému odvolaniu riaditeľa školy. Šéf rezortu školstva poukazuje aj na dve možnosti. "Jedno je uloženie opatrenia vo výchove od poznámky, zníženia známky za správanie, až po vylúčenie žiaka... A samozrejme, to druhé je zavolanie policajného zboru," dodal Drucker.
Trestný zákon nepozná skutkovú podstatu trestného činu šikanovania. "Môže takéto konanie napĺňať iné trestné činy, ktorých by som mohol menovať v podstate viacero. Základom sú nejaké dve, ktoré sú vydieranie alebo nátlak. Musia mať dovŕšených minimálne 14 rokov, v opačnom prípade nie sú trestne zodpovední," informoval advokát JUDr. Milan Kuzma.
Odborník na prevenciu kriminality upozorňuje na to, že obeťou nie je len šikanovaný človek ale aj ten, ktorý mu ubližuje. "Obeťou môže byť z dôvodu toho, že nemá dostatok pozornosti zo strany rodičov, a tým pádom sa dopúšťa najčastejšie verbálneho šikanovania. Fyzické ubližovanie nejakým deťom alebo dieťaťu - spolužiakovi, môže byť z dôvodu, že to dieťa doma zažíva domáce násilie," uzavrel odborník na prevenciu kriminality PhDr. Miroslav Schlesinger.