Čoraz viac obcí ruší základné školy. Kde je situácia najhoršia?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HORNÝ ZEMPLÍN / Na Slovensku pribúda čoraz viac obcí, ktoré musia rušiť základné školy. Dôvodov je viac, no ten najčastejší je - nedostatok peňazí. Zlá situácia je aj na krajnom východe Slovenska, kde zo siete škôl zmizlo za posledné roky už zhruba 60 škôl.
Čo robiť s malými školami?
"Neviem si predstaviť, aké úsporné opatrenia máme nájsť. Mám prepustiť školníka, ktorý má kumulovanú funkciu školník, údržbár a kurič zároveň?, " vyjadruje sa starostka obce Zubné Michaela Vasilenková.
To, čo si v Zubnom zatiaľ nevedia predstaviť je v susednom okrese v obci Ulič už realitou a hoci škole zatiaľ zrušenie nehrozí na nepriaznivú situáciu upozorňujú aj oni.
"Snažíme sa šetriť, kde sa dá, na škole už nemáme školníka, čiže si vypomáhame svojimi prácami , " objasňuje riaditeľka Základnej školy Ulič Jana Kočanová.
Ak chcú zabezpečiť kvalitu vzdelávania, znížiť počet učiteľov nemôžu. Základnú školu v Uliči navštevujú žiaci zo siedmich obcí, dovedna ich je 74.
Podobne, ako mnohé ďalšie školy v regióne, aj oni bojujú s nedostatkom peňazí a každý rok o ne musia rezort školstva žiadať.
"Každý rok sa bojíme, že nebude mať na mzdy, " hovorí Jana Kočanová.
"Tento rok odhadujeme, že budeme prosiť o 50-tisíc, " informuje starosta obce Ulič Ján Holinka.
Podľa ministerstva školstva na Slovensku fungujú aj základné školy, ktoré nemajú ani minimálny zákonný počet detí. Minister hovorí o takzvanom veľkostnom koeficiente, ktorý sa zvyšuje s menším počtom detí v školách.
"To znamená, my im dávame na žiaka viac peňazí ako dávame školám, ktoré majú väčší počet detí. Celkovo až 100-miliónov eur ide na dofinancovanie takýchto menších škôl, " hovorí minister školstva Slovenskej republiky Tomáš Drucker.
Napriek tomu to podľa zriaďovateľov škôl nestačí
"V roku 2024 obec dopláca na Základnú školu s materskou školou okolo 103-tisíc, teda v tomto roku 2025. Aj napriek tomu, že budeme dostávať príspevky z ministerstva školstva, tak obec bude doplácať vyše 47-tisíc, " popisuje starostka obce Zubné.
Za posledných desať rokov zaniklo len na Hornom Zemplíne približne 60 základných škôl. Zo siete už vyradili školu v Kolonici, Pčolinom či Vyšnom Hrušove.
"Je to taký začarovaný kruh. Chceme na jednej strane, aby deti mali k dispozícii aj základné školy, čo najbližšie k ich bydlisku, ale zároveň všetky správy, aj Štátnej školskej inšpekcie, aj mnohých testov nám ukazujú, že deti, ktoré navštevujú takéto malé školy, dosahujú horšie uplatnenia horšie výsledky, " vysvetľuje situáciu minister školstva.
Rezort školstva chce situáciu riešiť napríklad spájaním malých škôl, tam, kde to bude možné.
"Možno by sa na to úradníci pozerali trochu inak, ak by to mali zažívať so svojimi deťmi. Takéto školy by sa mali vyhodnocovať nejakým iným kľúčom, ako je počet detí, " ukončuje starosta obce Ulič.