Rezort vnútra škrtá počet hasičov v nočných službách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/ KOŠICE / Rezort vnútra škrtá počty hasičov v nočnej službe, podľa ich odborov tak chce ministerstvo dodržať smernicu. Zrejme to však súvisí so žalobami hasičov na štát, ktorých je už približne tisíc, mesačne sú totiž v práci aj 240 hodín, vrátane pohotovosti.
Hasičov posielajú domov
"Ministerstvo vnútra, aby nemuselo hasičom vyplácať náhrady za nadčas, o ktoré sa hasiči úspešne súdia, prikázalo poslať každý deň o 22:00 jedného hasiča domov. Viete, o koľko to zvýši riziko, že Vám nebudú vládať dom uhasiť?" na facebooku píše Luboslav Farkaš.
Podľa prezidenta Odborového zväzu hasičov na každej hasičskej stanici môže ísť večer domov iný počet hasičov. Dôležité je to, aby bol počas nočnej pohotovosti dodržaný minimálny stav. Pritom obsadenosť v hasičskom zbore je takmer 95,4 %, s podstavom zápasí len Bratislava. "Aj v tej Bratislave, keď je 22 ľudí a minimálny stav je 18, tak aj traja môžu ísť domov," vysvetľuje Peter Šagát, prezident Odborového zväzu hasičov.
Podľa odborára Petra Šagáta rezort vnútra chce takto dodržať smernicu. "Smernica hovorí, že príslušník môže odrobiť za týždeň 48 hodín. Čiže je to aj kvôli tomu robené, že môžu, nie je povedané, že musia. Je to odporúčanie, že o desiatej môžu odísť," dopĺňa Šagát.
Ministerstvo tvrdí, že zmenu umožnilo dočasne. "Jedným z kritérií zníženia početných stavov bol aj počet výjazdov k jednotlivým nežiadúcim udalostiam v závislosti na dennej hodine. Dočasné zníženie početných stavov na hasičských staniciach bude prehodnotené k 30. júnu 2025. Akcieschopnosť HaZZ je zachovaná v plnom rozsahu," informuje Matej Neumann, hovorca ministerstva vnútra SR.
Poukázali na problém v legislatíve
V Košiciach o 22-hej hodine by mali odísť zo smeny až dvaja príslušníci. Práve košickí hasiči boli tí, ktorí na problém v legislatíve poukázali, a začali podávať žaloby na súd. "Vo viac ako v sto prípadoch žalôb bolo ukončených, kde súd dal príslušníkom za pravdu, že je porušované právo EÚ," objasňuje Kamil Ferko, predseda Odborového zväzu zmenových hašišov Košice.
Doposiaľ najvyššia schválená suma nemajetkovej ujmy je približne 9-tisíc eur. "V tabuľke, v ktorej plánovač zadáva plán služieb na celý mesiac nenastala žiadna zmena. Stále pracujeme 24 hodín, kde nám je zarátaných len 16 hodín," tvrdí zasahujúci hasič HaZZ.
Hasičov na stanici v Košiciach by tak po zmene malo byť 18. Ľudia sú zo situácie znepokojení. "Náhodou príde nejaký veľký požiar, tak tí dvaja ľudia veľa urobia," hovorí okoloidúci.
Pred dvomi až tromi rokmi hasičské odbory navrhovali ministerstvu vnútra plošné riešenie tohto problému, že by sa každému príslušníkovi vyplatilo 2-tisíc eur a počet žalôb by sa následne znížil. Neboli na to ale peniaze. Teraz je tomu presne naopak. "Nejedná sa už len o Košických hasičov, ale je to v rámci celého Slovenska. V každom kraji sa podávajú žaloby a úspešne, vyhrávajú," dodáva Šagát.