Ministerstvo tajilo plán výstavby vodnej elektrárne. Obyvatelia protestujú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LÁTKY / Ministerstvo chce s výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne pri obci Detvianska Huta začať už v prvom štvrťroku 2025. O tomto obrovskom projekte za takmer dva a pol miliardy eur však rezort akosi zabudol informovať ľudí, ktorých sa to najviac dotkne.
"Nikto o ničom nevie a potom pán minister ohlási tlačovku k hoaxom, ktoré sa šíria. A čo sa má šíriť? Keď nikto s tými ľuďmi korektne nerozpráva," hovorí advokátka Renáta Endrödyová. "Je naším cieľom, aby tento projekt, ak sa na ňom zhodne samospráva, VÚC a štát, aby sa realizoval, ak sa dá v relatívne dohľadnej dobe. Pretože teraz podmienky prajú tomuto projektu," vyjadril sa minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS).
Starostovia sa stretli s občanmi v kultúrnom dome v obci Látky, ale oveľa viac nedozvedeli
Starostovia dotknutých obcí sa stretli s ministrom. Večer potom informácie tlmočili občanom v kultúrnom dome v obci Látky. Tí sa ale o nič viac nedozvedeli. "Nikto im presne nepovie kde to presne bude, ako to bude, aké veľké to bude, čo bude zatopené, čo bude v ochrannom pásme. Takže je v tejto chvíli veľmi ťažké povedať, k čomu my sa vyjadrujeme," uviedla advokátka.
Podľa dostupných nákresov by nová vodná nádrž mala stáť na mieste, kde by pod vodou by tak skončila nielen cesta a fungujúce roľnícke družstvo, ale aj niekoľko ďalších rodinných domov a chát.
Miestnych rozhnevalo vyjadrenie ministra
Miestnych rozhnevalo vyjadrenie ministra životného prostredia. "Je tam nejakých päť chát, aby ste mali predstavu, o čom sa bavíme," povedal Taraba. "Povedal, že je tu pár chatiek nevýznamných. Ale tu sú rodinné domy, kde tí ľudia žijú, a hlavne sú tu podnikateľské zámery, ako napríklad náš – farmársky. Tak isto môj podnikateľský zámer – mám tam riadne registrovanú včeliu farmu. Mám tam vybudovanú plantáž. Žijeme tam, žijem tu od narodenia," tvrdia majitelia miestnych fariem René a Miloš.
"Roľnícke družstvo, ktoré je bio družstvo, kde pod nami sa pasie 300 kusov dobytka. Čo s tým?" pýtal sa Miloš, ktorý je majiteľom včelej farmy.
"Budovali to naši starí rodičia a my to zveľaďujeme a proste nechceme, aby to tam bolo," uviedol miestny obyvateľ Jozef.
"Tu nikto nehovorí, že niečo ide robiť. My sme vo fáze realizovateľnosti štúdie – ktorá už teraz dokazuje, že tento projekt vie dotiahnuť obrovské miliardy eur do štátnej pokladnice," dodal minister.
Obyvatelia stihli podať pripomienky
Projekt novej prečerpávacej vodnej elektrárne však už stihli navrhnúť na schválenie ako strategickú investíciu. Ľudia sa zomkli a aj vďaka pomoci advokátov, či aktivistov stihli včas podať pripomienky. Čas mali iba do pondelka. "Spísala sa petícia, podávajú sa hromadné pripomienky, niekoľko hromadných pripomienok. Máme nejaké možnosti brániť sa," ozrejmila advokátka.
"My budeme bojovať aj vlastnými telami. My tu máme nás život. My sme si tu vybudovali náš sen. My to tu nedávme. Nedáme zničiť našu slovenskú prírodu. Nedovolím to," hovorí pani Anna zo Statku na Výšinách. Miestni sú odhodlaní bojovať za svoje domovy a prírodu až do úplného konca. Ministra Tarabu pozývajú na osobné stretnutie.
"Ja by som bol veľmi rád, keby pán Taraba prišiel. Aby sa postavil tu, pred nás a aby nám to relevantne všetkým vysvetlil. Keď na to majú a vymysleli si takýto mega projekt, tak nech nám ho prídu osobne predstaviť," dodal majiteľ farmy René.